TDA-7265 Devre Arızası

4b1a

Üye
5+1 Anfi Devresinde sorunum şu ki ses yükselmiyor açtığımda ki ses ile son ses aynı düzeyde Acaba sesi yükselten devre elemanı hangisi bu devre de ?
R1ZRaG.jpg

Sesi yükselten entegre TDA7265 adındaki entegredir.

Asıl sorun sesi yükseltende değilde bir kaç kademede olabilir.

Ses seviye kontrol entegresinde de olabilir. Adım adım incelemek lazım. Ses gitişinden varsa potansiyometreden entegrenin girişine kadar.

Genelde bu tür anfilerde ses seviyesi dijital potansiyometre olarak geçen entegrelerde olur. Bu entegrenin bir ses girişi ve bir ses çıkışı vardır. Kumandadan veya öndeki tuşlardan ses açma kapatma yaparken bu entegre sesin seviyesini ayarlar. Eğer entegre bozuldu ise sabit kademede ses veriyor olabilir.

Bu cihaz uzaktan kumandalı mı? Yada ses kontrolü cihaz üzerinde butonla kontrol ediliyormu?

Sesi yükselten entegre TDA7265 adındaki entegredir.

Asıl sorun sesi yükseltende değilde bir kaç kademede olabilir.

Ses seviye kontrol entegresinde de olabilir. Adım adım incelemek lazım. Ses gitişinden varsa potansiyometreden entegrenin girişine kadar.

Genelde bu tür anfilerde ses seviyesi dijital potansiyometre olarak geçen entegrelerde olur. Bu entegrenin bir ses girişi ve bir ses çıkışı vardır. Kumandadan veya öndeki tuşlardan ses açma kapatma yaparken bu entegre sesin seviyesini ayarlar. Eğer entegre bozuldu ise sabit kademede ses veriyor olabilir.

Bu cihaz uzaktan kumandalı mı? Yada ses kontrolü cihaz üzerinde butonla kontrol ediliyormu?
Cihazın üstünde ki butonlar ile ses seviyesini yükseltiyorum tuşa bastığım sa ekranda numara olarak volume 32ye kadar çıkıyor fakat ses olarak yükseliş olmuyor

Cihazın üstünde ki butonlar ile ses seviyesini yükseltiyorum tuşa bastığım sa ekranda numara olarak volume 32ye kadar çıkıyor fakat ses olarak yükseliş olmuyor

Evet bu işlemle dijital volume kontrol yapılıyor demektir.

Bu butonlar hangi entegreye bağlı acaba resimdeki ortadaki işlemciye mi?Takip edebilir misiniz? Yada kartın altında başka entegre var mı?

Resimdeki görünen entegreye baktım işlemci olarak geçiyor volume kontrol için başka entegre olabilir. Ürünün marka modeli nedir?

R1ZRaG.jpg

Elemanın yolunu takip et başka eleman da arızalanmıştır, ondan sonra ses konusuna bakarsın. Değeri altında yazar muhtemelen.

Kartın altında 2 adet var ve ön panelde sol altta görünen 3 giriş ön panelden geliyor
YqLAG2.jpg
m4yn98.jpg

Ent dediğin geilim regülatörü olabilir mi? Bu durumda tda beslenemiyordur. Benzer elemanları ve işlemcisi olan alet 3 hafta kaldı bende, sahibi vazgeçti yapamadan iade ettim işçiliği tasarımı kötü.

Ent dediğin geilim regülatörü olabilir mi? Bu durumda tda beslenemiyordur. Benzer elemanları ve işlemcisi olan alet 3 hafta kaldı bende, sahibi vazgeçti yapamadan iade ettim işçiliği tasarımı kötü.
Ben elemanlardan pek anlamam derdimi anlatacak kadar biliyorum acaba ses kontrolü devre dışı bırakma veya tda'dan direk son ses verim alma gibi bir lüksüm varmı bu mevzuları pek bilmiyorum

Evet aradigimiz entegre PT2258 entegresidir.

Bu entegre ses volume kontrol entegresi. Acikcasi sorun bu entegre arizalimi yada yanik direncten dolayi beslenemiyormu olcmeden bilemiyorum.

Ancak ses kontrolunu 2258 kodlu entegre sagliyor.

PT2323 adli entegre ise bir mikser gorevi aslinda mikser degil bir secici entegre sellector. Bu anfi birden fazla kanala sahip mesela bu anfiye 5+1 dvd den gelwn sesi uydu cihazi plakcalari baglayabilir bu 2323 entegresi ile ses kaynagini secebilirsiniz.

Bu iki entegre islemci tarafindan kontrol edilir.

Ses kontrol entegresini cok kolay bir sekilde bu pass edebilirsiniz. Bu konu size kalmis pass ederseniz ses maksimum seviyede calisir siz sesi asil kaynaktan kisip acmak zorunda kalirsiniz.

Eger imkaniniz varsa bu entegreyi degistirip once orjinali seklinde calistirmanizi oneririm. Diger turlu by pass yapmak isterseniz asagudaki semayi takip ediniz entegrenin bacaklarindan In1 i Out1 e bir tel ile lehimleyerek kisa devre ediniz. 6 in i 6 out a kehimleyerek kisa devre ederseniz cihaz maksimum ses seviyesinde calisacaktir.

Kolay gelsin.

10041014449519.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri