Tavan vincine siren ve limit swiç hk.

arkadaşlar tesisimizde aşagı yukarı sola saga hareketli vincimiz var bobin voltajı 24 volt DC bu vince siren ve sag sol hareketi için swiç isteniyor ..... sireni aldım 24 volt DC ile çalışanından şimdi sormak istediğim bobin girişlerinden açık kontaklarına ordanda tüm çıkışları birleştirip sirene ordan çıkan nötr e baglasam olurmu ? limit swiçleri ise sag sol kontaktör bobin girişinden almayı düşünüyorum bu konuda degerli görüşlerinizi bekliyorum

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bu arada belirtmeyi unutmuşum kontaktörler kesik çalıştırma şeklinde baglı mühürleme yok

arkadaşlar tesisimizde aşagı yukarı sola saga hareketli vincimiz var bobin voltajı 24 volt DC bu vince siren ve sag sol hareketi için swiç isteniyor ..... sireni aldım 24 volt DC ile çalışanından şimdi sormak istediğim bobin girişlerinden açık kontaklarına ordanda tüm çıkışları birleştirip sirene ordan çıkan nötr e baglasam olurmu ? limit swiçleri ise sag sol kontaktör bobin girişinden almayı düşünüyorum bu konuda degerli görüşlerinizi bekliyorum
yapman gerekeni söylemişsin,çizip koysaydın notunuda veriridik. :)
kolay gelsin

Bi üye benzerini sormuştu bi arama iş görür, her yön hareketinde siren çalsın istemişti sizinki de aynı

Sireni ileri-geri kontaktörünün kontaklarından alabilirsin.
swıtchleride sağ-sol ile kontak kilitlemeli ile bağlayabilirsin.

arkadaşalr değerliş yorumlanız için teşekkür ederim yalnız iş istediğim gibi gitmedi panoda ileri geri aşagı yukarı kontaktörleri 24 volt dc bende 24 volt dc ile çalışan siren aldım son verdiğim karar tüm açık kontak girişlerini(13 no) birbirine köprüleyip 24 volt dc enerjiyi vermek aynı şekilde 14 no ları köprlüyip ordan sirenin beslemesine vermeyi düşünüyordum böylece hangi kontaktör çekerse çeksin kontaktör açık kontagını kapatacak siren çalacaktı amma aşagı yukarı kontaktörlerin açık kontagı fren bobinine gidiyor işlemi yaptıgım zaman saga sola harekette bile frenler boşa çıkıyor (köprülemeden dolayı) aşagı yukarı kontaktörlerin boşta açık kontagı yok bunlar için ayrıca 2 tane yardımcı röle kullanmak sorunu çözer gibi duruyor ama tek röle ile çözmenin yolu varmı bilmiyorum

kusura bakmayın resim atamıyorum ama en kısa sürede ögrenecegim :) yardım ve yorumlarınızı bekliyorm

Mevcut düğmeleri (tek kontak) bilmediğimden, hepsini dpdt ile değiştir sen bir basacan eskisi gibi iki devre aktifleşecek bütün ikinci devre butonlarını paralel sirene bağla ;) veya kumandaya dokunmadan röle(çift kontak) devresi yapacaksın butona basacan röle tetiklencek!
DPDT buton:
100px-DPST-symbol.svg.png

sistemde iki motor var, bu iki motor ileri geri kesik calisiyor. en basit ve maliyetsiz yontem bana gore 2 adet roleyi motorlarla birlikte enerjilendirceksin.yani motorlara paralel baglayacaksin.bolece ileri geri asagi yukari kontaktorlerinin hepsinden kontak almana gerek kalmayacak.

yada aldigin sirenin artsi eksisi yoksa yani ters gerilimde calisiyora bir siren daha al direk motorlarla bir enerjilendir.

:) kendime guluyorum. Ben motorlarinda 24 V DC oldugunu dusundum. pardon

Forum istatistikleri

Konular
128,222
Kullanıcılar
450,009
Son üye
onur yıldız71

Yeni konular

Geri