Tavan led lambalarımdaki sorun

voodoo

Üye
Katılım
31 Mar 2010
Mesajlar
1
Puanları
1
20190219_072825.jpg
20190219_072844.jpg
20190219_072851.jpg
20190219_072911.jpg
20190219_072946.jpg
Arkadaşlar merhaba,Evimin bir odasındaki tavan gömme lambalarının eski modelden yeni led modellerine değiltirdim. 9 adet lambam var.Eskileri halojen denilen tiplerdi ve duvarda dimmerli anahtar ile kontrol ediliyordu. içlerinden bazıları yıllar içinde patlayınca bende toptan led ampule geçmek istedim. Önce dimmerli anahtarı normal anahtara çevirdim. Sonrada tüm ampülleri led olanlar ile değiştirdim. anhatar çift butonlu. 1 tanesi 4 diğer ise 5 tanesini kapatıp açıyor.Ancak led lampabalr 3-5 gün aralarla tek tek yanmamaya başladı. önce 9 taneside yanıyordu sonra 7 kaldı. 5 kaldı bazen 2 tanesi yanıyordu. Bende acaba yanlış bağlantı falanmı var diye kablolarını tek tek kontrol ettim. Her birinin artı eksi uçlarını multimetre ile kontrol ettim ve bir kaçak vs falanmı var diye baktım. Hepsi normal ve olması gerektiği gibi. Önceki bağlantılar eski usül birbirine dolandırılıp elektrik bantıl ile sarılarak bağlanmış. Ben onlar tek tek çıkarıp Wago konnetör ile güzelce bağladım. Sonra yerine taktım ve lampaların hepsi tekrar çalıştı. Ama sorun lu ki yine bu işi çözdüm derken yine 3-5 gün ara ile teker teker yanmamaya başladı. led ampüllerde sorun yok. çünkü daha öncede yanmayanlar bu bağlantıları kontrol edip tekrar yerine taktığımda çalışmıştı. yandığını düşündüm ama yanmamışlar.multimetre ile gelen enerjiye baktım. 220 volt. Ancak (bu arada ben elektrikçi değilim) duvardaki anahrata bağladığım 3 kablodan ikisi sihay biri kırmızı renk ve iki siyah kabloda 3 vold gibi bir değer ölçüyorum multimetre ile.
Bu arada anahtarın bir tanesi 4 lambayı kontrol ediyor demiştim. Şim o 4 lambadan sadece bir tanesi çalışıyor. Diğer anahtarda 5 lambayı kontrol ediyor ve onlarında lim sadece 3 ü yanıyor. O tek yanan lamba, anahtarı OFF ettiğimde tam kapanmıyor çok hafif ışık veriyor 3-5 sn. ve sonra kapanıyor. Diğerlerinde öyle bir durum yok. Belki ipucu olabilir diye yazdım. En alttaki tek ledi gösteren resmi anahtar of konumunda iken. 2-3 sn bu şekilde sönük gibi yanıyor ama sonra hemen tamamen sönüyor.

Bir türlü anlamadım. Led'in yapısını iyi bilmediğimden ekstra birşeylermi yapmam gerek. Özel bir ledmi almam gerek alnamadım. Bir türlü çare bulamadım.
Herhangi bir fikri olan varmı acaba? Ben elektrikçi değilim ama mantığını anlarım genel anlamda. Garajıma kendim elektrik tesisatı çektim. Hareket algılayıcı, ne bileyim garaj kapımının nokta fotosellerini v.s kendim bağladım. Yani çok cahili değilim.

Bu nedenle siz bilgili arkadaşlara sormak istedim. Lambalarımın gün be gün arayla yanmamasının nedeni ne olabilir. Ne yapılabilir?
 
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.

gezenster

Üye
Katılım
1 Ocak 2009
Mesajlar
182
Puanları
31
Konum
İstanbul
Selam.
Büyük ihtimalle nötr bağlantısında sorun var.
Bir lambanın azalarak söndüğünü ifade etmişsiniz. Faz-faz bağlantısı olabilir. Yada nötr gevşek olmasından dolayı.
Bağlantıları tekrar kontrol etmekte fayda var. Hem temas etme kısmı hemde doğru şema anlamında.
Birde bu lambaların trafolarına bakmak gerekir.
 
Katılım
6 May 2013
Mesajlar
416
Puanları
31
Yaş
32
Konum
Bursa
Anahtardan lambalara ulaşan hatta problem yok hani diyorsunuz ya bir anahtar 4 ünü diğeri 5 ini kontrol ediyor. Anahtarlardan ilk 2 lamba hangisiyse oraya kadar problem yok ama sonrasında lambadan lambaya atlama kablolarınız eskimiş oksitlenmiş olabilir. Lambadan lambaya atlamaları kontrol etmekte fayda olacağını düşünüyorum. Gerekirse yeni atlamalar yapınız.
 

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
118,068
Mesajlar
832,317
Kullanıcılar
429,419
Son üye
recepq13

Yeni konular

Üst