Tasarruflu ampul devresi

Hocam ben kim öğretmek kim naçizane yardım ediyorum gözden kaçanları görmeye çalışıyorum millet nasıl yapıyo neyi koyuyo diye elime geçen devreleri inceliyorum biraz birikim var işte

Allah razı olsun ustam. Alçak gönüllüsün. Yardımların için teşekkürler...

Allah razı olsun ustam. Alçak gönüllüsün. Yardımların için teşekkürler...
Allah cümlemizden razı olsun Siz kendi ışığınız vererek tükeniyorsunuz biz de japon yapıştırıcısı gibi özümüzden vererek güçlü bağlar yapıp tükenme peşindeyiz... ;) (bu nu imzam mı yapsam) Saygılarımla

Ustam sağol bu bilgi yan cepte kalsın.Birde flamanı sağlam olupta devresi yanan tasarruflu lambaya starter ve balast bağlama konusu var balast biraz ağır ve hacmi geniş bunun yerine ne önerirsin devrenin yuvasına girecek tarzda bişey olmalı.

merhaba tasarruflu lambayı anlaşilan yapmayı kafana takmişsın Veysel usta madem yapacaksın önce patlamış fs sıgorta yerıne 220 8-10 watt akkor lamba bağla sırayla 1n4007 diyotlara bak avometreyle kontrol veya devreyı enerjılendır dıyotları teker teker sok lamba sönerse arızayı buldun demektır sokutuklerını kontrol edıp tak iki transistor veya mosfette olabılır arıza bu malzemede olabılır transıstorlerı soktuğunde blok kondansatör var uçlarında 315 volt dc olmalı varsa transistorlerı değiştır transıstorlerı bulman zor olur ama eskı lambalardan bulabılırsın mje serısı olabılır buyuk ıhtımalle

yazmayı unuttum diyotlardan bırı bozuksa blok kondansatöre ac voltaj gırecektır uzun sure tutarsan kondansatör patlar buna dıkkat

[MENTION=54850]tekin126[/MENTION] ustam haklısın bişeyi kafaya takınca uyuyamıyorum o yüzden şuanda bile yarın olsunda dediklerinizi deneyeyim diyorum.Astarı yüzünden pahalı olacak belki ama rahat uymak ondan daha değerli:)

Ustam sağol bu bilgi yan cepte kalsın.Birde flamanı sağlam olupta devresi yanan tasarruflu lambaya starter ve balast bağlama konusu var balast biraz ağır ve hacmi geniş bunun yerine ne önerirsin devrenin yuvasına girecek tarzda bişey olmalı.
2 arızalıdan 1 adam etmek ben öyle yapıyorum flamanı kesik lerin üst kısmını atıyom evde epey birikti eş değerdeki wattlı ile bibirine bağlıyorum kullanıyorum kesik flamanlar için de devrele r var yalnız dikkat yüksek gerilim var yani cihaz kapasan dai kond elektrik var + "12v floro inverter" devrelerini arat incele
Electronic ballasts.gif F8-T5.gif

Ekli dosyalar

• Fluorescent Lamps- electronic-starter.gif
    Fluorescent Lamps- electronic-starter.gif
    12 KB · Görüntüleme: 19
2 arızalıdan 1 adam etmek ben öyle yapıyorum flamanı kesik lerin üst kısmını atıyom evde epey birikti eş değerdeki wattlı ile bibirine bağlıyorum kullanıyorum kesik flamanlar için de devrele r var yalnız dikkat yüksek gerilim var yani cihaz kapasan dai kond elektrik var + "12v floro inverter" devrelerini arat incele
Ekli dosyayı görüntüle 14197 Ekli dosyayı görüntüle 14198
Tamam ustam bunuda kaptım işe yarayacak:)

Vallahi benim de en çok yapmak istediklerimden birisi bu bozuk tasarruflu ampülleri tamir etmek. Bozuk tasarruflu ampül çöpe atmaktan yorulduk. Sonar marka lehim tabancası aldım 35 TL'ye. Uyduruktan lehim teli ile pastam da var. Biraz yol aldım lehim işinde.
O halde enerji bulunan bu kondansitörün sağlam olup olmadıgını nasıl ölçebilirz ki kısa devre yapmadan kondansitör bacaklarını. Multimetreyi direnç kademesinde alıp kond. ölçersek cihaz zarar görür.
Şimdi by lent usta bu basit sorular yüzünden beni dövecek...:eek:

Fs denilen malzeme 10 otm a kadar olan sigorta direnç

Sent from my HTC One using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular