Tasarruflu ampul devresi

veysel28

Profesyonel Üye
Arkaaşlar resimdeki 65 W tasarruflu ampul devresi arızalı bende değerlendirmek istedim.Resimde kontrol kalemi ucuyla gösterdiğim eleman yerine ne takmalıyım sökerken cam sigortaya benziyordu elimi dokundurdum dağıldı o yüzden resimde yok.Üzerinde FS yazıyor fuse den yola çıkarak sigortadır dedimama bakıyorum ki sigorta olsa faz nötr kısa devre olacak acaba varistör mü geliyor oraya yardım ederseniz sevinirim çöpe gitmesin. IMG_20131129_133535.jpg

FS kısmını kısa devre yaptım direnç patladı:)

Demek ki sigorta değilmiş.:eek:
Bakalım hocam bir hayır sahibi cevap verir inşallah:)Çöpten kurtaracak sonuçta buda bi hayır.Aslında satarter ve balastla büyük ihtimal çalışabilir ama çok küçük malzeme lazım.

sigorta yani küçük değerli direnç takılıyor hatta kabloların birinin üzerinde olabilir köprü diyotları kontrol et kardeşim onlardan 1-2 si kısa devredir ;) akla ilk gelen bu

by lent kardeşim iki adet direnç ve kond arızalı idi ilk başta. Daha sonra dirençleri ve kond ü değiştim fs yi köprüledim direnç patladı sigortayı attırdı köprü diyotlar aklıma gelmemişti fiziksel bir kararma falan yoktu ondan ölçmedim ama pazartesi onlarıda ölçerim ve sonucu paylaşırım.Teşekkürler.Allah razı olsun.(bedavadan yine dua aldın): ): )

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Ah [MENTION=83845]by lent[/MENTION] ustam. Öğretmedin bize su elektroniği..:eek:

Sn [MENTION=83845]by lent[/MENTION] bu arada sana kardeşim demişim yeni farkettim yanlış anlama saygısızlık oldu sanırım benden büyüksün hakkını helal et abim yaşındasın.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri