TASARRUFLU AMPÜL ÜZERİNE ....

elektrofizikci

Usta Üye
Ne zamandır tasarruflu ampül devresini incelemek geçiyordu aklımdan biraz önce nasip oldu...

daha öncesinde denemeyle uğraşmıyayım diye biraz netten araştırma yaptım, lakin istediğim bilgilere ulaşamadım...

Benim amacım, bu devre içinde köprü tipi doğrultma devresini görünce düşük bir gerilimi bi yerlerde yakalyıp, bitmiş bir ample şerit led i dolayıp daha tasarruflu hale getirmekti.

Lakin araştırmalarımda bu çalışmayla ilgili bi not bulamadım... kısaca bulduğum bazı bilgileri paylaşayım, birilerine belki lazım olur:

1. Tasarruflu ampüller aslında zararlı, elektriğin kalitesini düşürüyor (harmoniklerden dolayı imiş) ve içindeki cıvadan dolayı toplanıp imha edilmesi gerekiyormuş.
2. tasarruflu ampül içindeki devreyle normal bir floresans ampülü çalıştırabiliriz.
3-kılıfını kullanarak, trafosuz bir devreyle biraz ledi sürüp taptasarruflu ampül yapabiliriz...:)

bunların hiçbiri benim işimi görmüyordu. bana içindekiköprü tipi devreyi, kısım kısım voltaj ölçümleri, lambaya giren kısımlardaki voltaj değerleri lazımdı bulamadım hiçbirini...

biraz önce köprü çıkışını ölçtüm DC 300 küsür gösterdi...bu da benim işime gelmedi, daha da derine inmedim yeni yıla çarpılarak girmemek için...:)
bu arada herkese iyi seneler dilerim...

tecrübe ve bilgilerinizi bekliyorum...sağlıcakla...

Hocam ampulun içinde dört adet çıkış var bunlarda - + olayı oluyomu onu merak ettim ben

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,002
Son üye
enginyayl

Yeni konular

Geri