Tam dalga doğrultucu Yardım edermisiniz?

Arkadaşlar öncelikle ben öğrenciyim 4 diyot ve bir kondansatörle delikli pertinaks üzerine basit bir tam dalga doğrultucu devresi yaptım ancak çalıştırdığımda 10-20 saniye sonra kondansatör patlıyor 4 adet 1n4007 diyot ve 1000 uf kondansatör kullandım.Araba teyibi çalıştırdım saece açtım haporlör fln hiç birşey yok sadece teyip açılıyor sıkıntı yok gibi ancak 10-20 saniye sonra kondansatör mefta(multimetre ile voltajını fln ölçtüğümde trafo çıkışım 16v kondansatör bacakları çalışırken 14v) acaba araya bir direnc mi koymam gerekiyor kondansatöre paralel olarak ona paralel araba teyibinimi bağlamam lazım Yarım ederseniz sevinirim.

diyotları köprü mü yaptın ???

trafo çıkışım 16 volt a.c kondansatör bacakları dc 14 mü ??

Moderatör tarafında düzenlendi:
upload_2016-2-17_10-28-44.png

devre bu şekildeydi konansatör olarak olarak 35v 1000uf kullanım bu trafo çalışırken enerjiliyken çıkışı 16v veriyor yaptığım devreye bağladığımda kondansatör bacaklarına 14v düştüğünü görüyorum

tabi 10-20 saniye sürmüyor ve kondansatör patlıyor

ben bu fotodaki devreye teyip'i kondasatör bacaklarına bağladım(diyot olarak 1n4007 )

benim anlamadığım trafo çıkışı 16 V ,kondansatör de 14 V birikmiş o zaman bu teyp 2V la mı çalışıyor.Doğrultmada mı sıkıntı var dicem ama o zaman kapasitör açık devre olurdu akım geçmezdi.Çözemedim sorunu kardeş.Biraz saçma olacak ama frekansla mı alakalı acaba sonuçta trafodaki sarım sayıları oranına göre bir frekans oranı da olacak kapasitörlerin de kapasitans bağıntısı frekansla alakalı bilindiği üzere.

senin rl oto teyp oluyor doğrumu ?? bir de kondansatörü yada diyotların bağlantıları doğrumu ??

evt rl yerine oto teyp bağlıyorum yani büyük bir sıkıntı olsa oto teyp çalışmaz diye düşünüyorum çalışıyor radyo fln arıyor normal çalışıyor gibi ama bu en fazla 20 saniye sürüyor düşüncem acaba kondansatörü biraz daha mı büyük seçmem gerekiyor veya rl gözüken yere bir direnç bağlıyıp onun bacaklarından mı teyibe versem = bağlantılar doğru gibi gözüküyor baya inceledim hatta devreyi iki sefer kurdum başka bir pertinaks'a yine belli bir süre sonra kondansatör arkasından duman atmaya başladı :D

benim anlamadığım trafo çıkışı 16 V ,kondansatör de 14 V birikmiş o zaman bu teyp 2V la mı çalışıyor.Doğrultmada mı sıkıntı var dicem ama o zaman kapasitör açık devre olurdu akım geçmezdi.Çözemedim sorunu kardeş.Biraz saçma olacak ama frekansla mı alakalı acaba sonuçta trafodaki sarım sayıları oranına göre bir frekans oranı da olacak kapasitörlerin de kapasitans bağıntısı frekansla alakalı bilindiği üzere.

valla bilmiyorum artık anlamadım gitti teyip 15-20 saniye normal çalışıyor anormal birşey yok gibi bir anda kondansatör çat diye bir ses ve arkasından duman atmaya başlıyor :D yani doğrultmada ve diyotlara bağlantımda bir problem olsa kondansatör bağlamadan yani filtrelemeden diyot sonrasından direk veriyorum teyibe 1-2 dk denedim çalışıyor dahada uzatmadım filtrelenmediği için teyp sıkıntı fln olur diye ne diyotlarda ısı nede patlama çatlama rasladım ama kondansatör bağlayınca işler patlamalı çatlamalı oluyor

onu hiç düşünmemiştim aklıma gelmemişti daha doğrusu teşekkür ederim cevabından dolayı dikkat ederek yeniden deniyceğim zaten sinirimden olacak halini koymamıştımda artık sıfırdan bir başlayacağım yav ben nasıl düşünemedim onu rastgele otutturdum direk kondansatörü :D acemilik işte ilk devre yapma denememdi patlata çatlata öğrenecez :D

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri