Takviye kablosu

ugurcocuk

Üye
Merhaba kardeşlerim. Ben normal elekyrik kablosundan yaklaşık 3 er metrelik akü takviye kablosu yapmak istiyorum hangi ölçütte kablo kullanmalıyım yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
10 luk ttr kablo isinizi gorur 80 amp civar guce dayanir otomobiller 60 amp dir

bana gecen ay lazım oldu hazır satılanların sağlamlıkları malum sn.zeybek'in dediği gibi 25mm kaynak kablosundan yaptım 4 tane maşa, 4mt kablo 45tl filan tuttu

Piyasada olan takviye kabloları 16 mm². Bulabilirsen 16 mm² iyi olur. Bir keresinde zor durumda kaldığımda elimdeki imkanları kullanarak deşarj olan 24v (12+12V) jeneratör aküsünü yarım saat boyunca kamyondan şarj etmiştim. Kamyon aküsünün marş akımı jeneratöre yetmediğinden bir süre şarj etmek zorunda kaldım. Sonra marş aldı. Elimde 1x6 mm² kablo vardı. Her kutpa 2 kablo bağladım yani 12 mm² kabloyla şarj ettim. Uzunluk 10mt. Kabloda en ufak ısınma bile olmadı. Ona göre hesap edin. Ama kalın kablo her zaman için avantajlıdır. Nerede ne zaman lazım olacağı belli olmaz. Yoksa takviye kablolarını boşuna 16lik yapmazlardı

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri