takometre olmadan motorun dönüş hızını nasıl görebilirim?

zeybek26 ' Alıntı:
Daha önceden sormuştum yine sorayım cihazın göstergesi olan bir sürücüsü var mı? Buradan frekansını görebiliyorsan devrini hesaplayabilirsin. Arada aktarma grupları da varsa onların çevrim oranlarıyla hızı bulabilirsin. Ha ben illaki o anki hızını görmek isterim dersen takometre alsan daha iyi olur.

Sürücü hakkındaki uyarısından dolayı m-usta-fa arkadaşıma teşekkür ederim. Kusura bakmayın DC sürücülerle AC sürücüleri karıştırmamak gerek. Burada motor DC olduğundan frekansla değil, gerilimle hız kontrolü yapıldığından, DC motor gözardı edilerek frekansla ilgili yapılan öneri yanlıştır.

hocam bak şimdi sayıcı sensorler var ve bunlar 4000 ila 10000 devire kadar ölçebiliyor bununla sistemini kumanda bile edebilirsin yani bir pıd kullanarakk...telemeqanik işinin görür...
sedat_demir ' Alıntı:
arkadaslar calsıtıgım firmada taşlama dedıkları buyuk merdanelerın taslandıgı bi makına var!merdaneyi donduren 120v dc bır motor var !oparatörun merdanenın kac devirde dondugunu görmesigerekıyo ona göre merdanenın dış yüzeyındekı capakları almak ıcın hızını baskısını artırıyo mılınden görsel olarak nasıl bilgi alabılırım

haa bunu nasıl yaparım diyorsan motorun üzerindeki kapline bir parça ayarlarsın veya civata bile olur sensör o cismi gördükçe sayarr... dedigim sensör çok hassas biz 4000 devirde kullanıyoruz...
medusa_izmir ' Alıntı:
hocam bak şimdi sayıcı sensorler var ve bunlar 4000 ila 10000 devire kadar ölçebiliyor bununla sistemini kumanda bile edebilirsin yani bir pıd kullanarakk...telemeqanik işinin görür...
sedat_demir ' Alıntı:
arkadaslar calsıtıgım firmada taşlama dedıkları buyuk merdanelerın taslandıgı bi makına var!merdaneyi donduren 120v dc bır motor var !oparatörun merdanenın kac devirde dondugunu görmesigerekıyo ona göre merdanenın dış yüzeyındekı capakları almak ıcın hızını baskısını artırıyo mılınden görsel olarak nasıl bilgi alabılırım
sedat_demir ' Alıntı:

hocam edge die bir marka sayaçç bunu bir araştır....sayıcı sensör ile mükemmel verimli
sedat_demir ' Alıntı:
göstergeler arabaların hızlarını gösteren saatlerın bi benzeri resimlerını ceker ben buraya eklerim.sn zeybek takometerem var motorun devrini görebiliyorum ancak benim sabit bi göstergeye ihtiyacım var!

medusa ben o dediğn sayacı bulamadım lınk ı falan varsa gönderirmısın bana?

Elimde 300 RPM 'e kadar ölçen kendimin geliştirdiği PIC ile yapılmış bir sistem var. Ne kadar hız ölçülecek onu söylerssen sana uyarlayabilirim.
Fiyat : 100 Euro

bana resimlerini gönderebilirmisiniz?300-1500devir arası ölçüm yapıcam

300 rpm 100 euro :)

0 1.000.000 devir için

örn. h21a1 3 ytl artı pic 628 = ... ytl

hesap biraz yanlış gibi geldi :)

eger sürücüden frekans bilgisini alabiliyosan bunu kontrol paneline koyup opertörün ordan degişiklik yapmasını saglayabilirsin

Saygılar

mile bır tane parca koy proxımıty sıvıc ıle olc ve de bunun cıkısınnı pıyasada bulabılecegın bır konvertere ver .sadece bu kadar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri