Türkiyede Kullanılan İlk Bilgisayar Nedir?

by_power

Üye
Türkiye 'de bilgisayar kullanımı, Karayolları Genel Müdürlüğünde, 1960 yılında hizmete giren ve yaklaşık 12 yıl kullanılan IBM-650 Data Processing Machine" ile başlamıştır. Tarihi sistemin ilginç bazı özellikleri :

Birinci nesil, lambalı olması,
Her biri 10 karakter ve 1 işaretten oluşan 2000 sözcüklük Tambur bellek bulunması,
Dakikada 78000 toplama-çıkartma, 5000 çarpma ve 138.000 mantıksal karar verebilme özelliği,
Delikli kart ile bilgi girişi yapılması,
Özel kablolarla bağlanan kontrol paneller ile delikli kart irtibatı,
Okuma 200, Delme / Yazma 100 kart / Satır dakika hızında olması
Assembler ve Fortran 'ın özel programlama dilleri kullanımı (SOAP-FORTRANSIT)

Merhaba
Ben ilk defa ZX81 ile tanıştım yılı tam hatırlamıyorum ama 1977-78 olmalı 8080 CPU ve çok gelişmiş bir rom'u vardı RAM ise 1kbyte(yanlış olkumadınız bir kilo bayt) idi.Ne günlerdi kaset teyp ile program (oyun)yüklerdik.

Ben ilk defa ZX81 ile tanıştım yılı tam hatırlamıyorum ama 1977-78 olmalı

:) Üstadım, biz ancak zx spectrumlara yetişebildik, 82-83 falan olmalı:

800px-ZXSpectrum48k.jpg

1983 de Ortaokuldayken Apple IIe ile tanıştım. Rom basic ile programlama yapardık. 8 inç disket sürücüsü vardı.

appleii-system.jpg

Merhaba
ZX81'i bir arkadaşa vermiştim geri gelmedi ama Commodore64-commodore128-1571 disk driver-orijinal monitor- orijinal printer ve de 15 inch flopy diskler yazdığım bir sürü VB7.0 simon basic programları (6502 I/O nin uygulaması da dahil joysticklerden giriş 6502 output çıkış)halen duruyor.Bir ara heveslendim kurdum "ace of ace" savaş uçağı simulasyonu oynadım.Sanki o yılların oyunları daha mı kaliteliydi?

1986 yılında, üniversitede Tübitak yapımı, z80 işlemci, cpm işletim sistemli USLU marka bilgisayarlar görmüştüm. 1 yıl sonra yukarıdaki Apple II gelmişti (2. el) ve güzel oyunları vardı. USLU'da wordstar ile yazı yazılıyordu.

İşyerime ait 6 K ram bellekli bir bilgisayar hurda olarak duruyor. Ayrıca Comodore 64 ta var. Monitörü sağlam (kutusunda 3 metreden yere düşmesine rağmen).

bizim zamanımızda dos vardı. dos komutlarını öğrenerek geçirdik
daha sonra windows 95 ile tanıştık farenin muazzam cazibesine kapılmıştık.
sonra 98 xp vista ile kabuk değiştirdi. özü sabit kaldı.

Türkiye 'de bilgisayar kullanımı, Karayolları Genel Müdürlüğünde, 1960 yılında hizmete giren ve yaklaşık 12 yıl kullanılan IBM-650 Data Processing Machine" ile başlamıştır. Tarihi sistemin ilginç bazı özellikleri :

Birinci nesil, lambalı olması,
Her biri 10 karakter ve 1 işaretten oluşan 2000 sözcüklük Tambur bellek bulunması,
Dakikada 78000 toplama-çıkartma, 5000 çarpma ve 138.000 mantıksal karar verebilme özelliği,
Delikli kart ile bilgi girişi yapılması,
Özel kablolarla bağlanan kontrol paneller ile delikli kart irtibatı,
Okuma 200, Delme / Yazma 100 kart / Satır dakika hızında olması
Assembler ve Fortran 'ın özel programlama dilleri kullanımı (SOAP-FORTRANSIT)

+pop bilgi süper

1 gb lık harddisk resmı gormustum bır forumda. Inanırmısınız kamyon lastıgı gıbı bır dısk ve uzerıne 2 gb mıcrosd cart koymuslar nerelere gelmısız bakın mesajı vermek ıcın :)

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri