Türkiye'de en çok kullanılan plc markaları ve modelleri nelerdir?

iNtEgRaL

Üye
Merhaba arkadaşlar ben Türkiye'de en çok kullanılar plc marka ve modellerini merak ediyorum. Hangi markalar plc üretiyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler :)

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
sitenin plc bölümüne girersem markaları görürsün

en çok hangisi üretiliyor dersen tüm trafik ışıkları siemens kalanını sen düşün

biz fabrikada siemens plc yoğun birşekilde kullanıyoruz.
ayrıca az miktarda delta plc de var

siemens, ge-fanuc, allen bradley, mitsubishi, omron diye uzaar gider.. benim favorim ise kolay arayüz ile ge-fanuctur. ver ilkokulda okuyan çocuğa programı azıcık anlat o bile yazar :)

Beyler PLC dediğimiz şey eskisi gibi birkaç markanın tekelinde cihazlar değil artık.
Dijital-Analog giriş çıkışlar... Encoder girişleri-hızlı pals çıkışları... Modbus-Profibus haberleşme protokolleri Vs. Hemen hemen bütün markalar bu özellikler için size tatminkar çözümler bulabilir..
Bence en iyi plc diye bir şey aramayın. Piyasadaki birçok plc 3 aşağı 5 yukarı birbirlerinin işlerini yapabiliyor.
Satın aldığınız yer size yakın mı,
teknik destek alabiliyor musunuz,
% kaç iskonto yapıyor,
her istediğinde ürünü ve ek modüllerini temin edebiliyor musun vs.
Bence tercihinizde bunları ön plana koyabilirsiniz..
Ben yerli malı ENDA PLC kullanıyorum ve yukarıda yazdığım bütün teknik özellikleri de sorunsuz şekilde kullandım (Profibus hariç)
ve tavsiye ederim. Daha önce S7-200 kullanıyordum Şimdi tüm uygulamalarımı ENDA PLC ile çözebiliyorum..
Neden geçiş yaptın diye merak eden olursa da Fiyatı (1/3 oranında) ve teknik desteği çok iyi ürün yelpazesi de geniş.

Bu alemin kralı Avrupa ve Turkiye'de SIEMENS !!!
Uzak doğuda MITSUBISHI , OMRON , YASKAWA , DELTA ( Ucuz çözümler için Delta öğrenebilirsiniz )
Amerika ALLEN BRADLEY ( bence öğrenmenize gerek yok )

Bence plc ögreniceksen iki programı bilmenizde fayda var , Siemens için SIMATIC MANAGER veya WAGO , BECKHOFF , ABB ....gibi plc ler için CODESYS , dünyada yeni trend CODESYS ve bence SÜPER ayrıca Turkiye'de irili ufaklı bu işi yerli imalat bazına dökenler var ben bunları kullanmadım , kullananlar yorum yapacaktır

Mikrodev PLC'mizi de unutmayalım!!! %100 yerli sermaye ve Türk Mühendisler tarafından tasarlanmıştır. Tek cihazda GSM ve ethernet modülleri de bulunmaktadır. Modbus protokolünde oldukça başarılıdır. İstenilen özellikte cihaz tasarlanabilmektedir. Yani giriş-çıkış, röle, sıcaklık-nem sensörleri ile cihaz tasarlayabilmektedirler. Hem de fiyat olarak oldukça düşük...

Bilgi için Mikrodev

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,226
Kullanıcılar
450,018
Son üye
nuranselimov93

Yeni konular

Geri