Tüm evin ışıkları tek anahtarla nasıl kapanır?

Turkay922

Üye
Arkadaşlar merhaba ,
Forumda yeniyim . Bahsedecegim sistem vavien değildir . Bir evde görmüştüm evdeki istediginiz ışığı açıyorsunuz ve evin girişindeki anahtara bastıgınızda ne kadar ışık varsa hepsini kapatıyor. Anahtarı tekrar yukarı çevirdiginizde ışıklar açılmıyor yani sadece kapatmaya yarıyor . Işığı tekrar açmak için ilgili odaya ait anahtarı kapa aç yapıyorsunuz tekrar açılıyor . Bu sistemin vavienle ilgisi yoktur cünkü sadece kapatmaya yönelik çalışıyor anahtar . Bu anahtarı nasıl yapabilirim . Bu arada evin girişindeki anahtar hangi yönde olursa olsn evdeki tüm ışıklar çalışıyor yani basit bir anahtar değil .

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sanıyorum bu sistem otellerde kullanılıyor. Yatak başında bulunan bi anahtar bütün ışıkları kapatıyor sonra ışıkları açmak için tekrar anahtarına basman gerekiyor. Otel aydınlatma diye aratırsan belki bulursun.

Evde tüm odalara darbe akım anahtarı (impuls) kullanılmış bir röle ilede hangi ompuşs enerji varsa reset yapıyor enerji gitti içinde tekrar basılsa da kapandı için işlevsiz kalıyor taki bir daha odaki anahtara basılıncaya dek

arkadaşların dediği gibi hotel mantığı girişi kontaktör üstünden yaparsın daire içi darbe anahtar ile

Cevaplar için sağolun darbe anahtarı ve kontaktörü tam olarak nasıl bağlamalıyım biraz daha detay verebilrmisiniz . Planlıyorum kafamda ama tam oturtamadım az daha detay verirseniz gerisini hallederim

İlk önce aydınlatmalardan panoya kablo çekilmeli butonlardan da altyapı yani borular yeterli mi bu kabloları çekmeye

Valla şuan ev bitmiş durumda oturuyoruz . tadilat yapmadan bu işlemi nasıl yapabilirim
Mesleğini zi bilmiyorum ama iyi bir elektrik çi bulup yaptırsanız daha iyi hem sizin hem evin tesisatı için

selamlar. ayrı ayrı anahtarla açtığımız aydınlatmaları vaviven mantıgında kapatmak istediğimiz iki farklı aydınlatmayı kapatabilirmiyiz tek anahtarla
sonra o anahtarı actıgımızda iki aydınlat mı yanar.
bağlantsı nasıl olur bilen varsa yardımı olabilirmi.,

büyük bir yatak odasında girişte bulunan anahtarlar ile ayrı ayrı bölümlerin aydınlatması açılıp kapanacak.
yatakbaşında ise aydınlatmalar tek anahtar ile kapanacak.
bu nasıl yapılabilir. (yatakbaşındaki anahtar ile açmak içinde kontrol etmek istiyorsak nasıl yapılmalı)

selamlar. ayrı ayrı anahtarla açtığımız aydınlatmaları vaviven mantıgında kapatmak istediğimiz iki farklı aydınlatmayı kapatabilirmiyiz tek anahtarla
sonra o anahtarı actıgımızda iki aydınlat mı yanar.
bağlantsı nasıl olur bilen varsa yardımı olabilirmi.,

büyük bir yatak odasında girişte bulunan anahtarlar ile ayrı ayrı bölümlerin aydınlatması açılıp kapanacak.
yatakbaşında ise aydınlatmalar tek anahtar ile kapanacak.
bu nasıl yapılabilir. (yatakbaşındaki anahtar ile açmak içinde kontrol etmek istiyorsak nasıl yapılmalı)
Uzaktan kumandayla çok daha pratik olur sanırım istediğiniz öncelikle.Şöyle bir ürünle
https://m.n11.com/heroled-uzaktan-e...lGyh0fCOsn1p1RVwj6PQz2PfUa7O2YyoaApzTEALw_wcB
Sorunuza gelince iki noktayada vavien için gerekli tesisat çekilirse iki noktadan açıp kapanabilir aydınlatmalar .Yani yatakbaşından kapanabilir aydınlatmalar.
Öte yandan darbe anahtarı ile de yapılabilir linki inceleyin.
https://elektrikinfo.com/darbe-akim-anahtari-nedir/
Bunların hepsi uygun tesisat olduğu sürece mümkündür ,kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri