Suni yük yardım

Dai

Üye
Merhaba

Bir şey sormak istiyorum. 80 w ile çalışan bir sirkülasyon pompası yerine suni yük olarak ampul hariç ne kullanabilirim? Pompanın aynı bobin değerinde yüksek wattlı bir alüminyum direnci paralel faz ve nötüre bağlasam başıma ne gelir merak ettim. Bunu bilen abi ve kardeşlere sormak istedim. Sizce ne olur?

Yani sizce ampul gibi etrafa ışık yaymadan direnç ile bu suni yük gerçekleşir mi

Evet gerçekleşir. 80 watt için 230 voltta akim hesaplanır. Akimdan direnc bulunur.

Ama bunu yapmanizdaki amacı söylerseniz belki başka bir çözüm bulunur pompa calisiyormu diye bir cihazi kandırmak mi istiyorsunuz?

Evet gerçekleşir. 80 watt için 230 voltta akim hesaplanır. Akimdan direnc bulunur.

Ama bunu yapmanizdaki amacı söylerseniz belki başka bir çözüm bulunur pompa calisiyormu diye bir cihazi kandırmak mi istiyorsunuz?
Evet tam olarak cihazı kandırmak istiyorum

Evet tam olarak cihazı kandırmak istiyorum

Cihaz pompqnin çalıştığını çektiği akim üzerinden kontrol ediyor ise dediğiniz gibi direnc takabilirsiniz. Ancak orada 80 watt i boşa harcamış olursunuz.

Dip not. Bu kandırma işlemi sonrası cihazda başka arizalara neden olabilir. Bu arızalar insan sağlığını etkileyebilir. Cihazda böyle bir özellik eklendi ise üretici bunu bir nedenden dolayı eklemiştir.

Son düzenleme:
Cihaz pompqnin çalıştığını çektiği akim üzerinden kontrol ediyor ise dediğiniz gibi direnc takabilirsiniz. Ancak orada 80 watt i boşa harcamış olursunuz.

Dip not. Bu kandırma işlemi sonrası cihazda başka arizalara neden olabilir. Bu arızalar insan sağlığını etkileyebilir. Cihazda böyle bir özellik eklendi ise üretici bunu bir nedenden dolayı eklemiştir.
Çok teşekkür ederim Serkan bey

Serkan bey konu hakkında aklıma bir şey takıldı tekrar danışmak istedim. 100 ohm 25 w alüminyum direnci beş tane seri bağlasam 500 ohm 125 w elde etmiş olurum. Bunu yük olarak kullansam ne olur acaba? Bariz bir düşünce hatam yoksa çünkü satın alıp deneyeceğim danışmak istedim.

Serkan bey konu hakkında aklıma bir şey takıldı tekrar danışmak istedim. 100 ohm 25 w alüminyum direnci beş tane seri bağlasam 500 ohm 125 w elde etmiş olurum. Bunu yük olarak kullansam ne olur acaba? Bariz bir düşünce hatam yoksa çünkü satın alıp deneyeceğim danışmak istedim.

Merhabalar,

Seri bagli direnclerde guc sabit kalır omaj yükselir.

Eger direncleri paralel bağlarsanız omajlari düşer ama güçleri toplanır.

Temel hesap bu şekildedir.

Forum istatistikleri

Konular
128,232
Kullanıcılar
450,032
Son üye
Demir12312

Yeni konular

Geri