Su sebili kart arızası

Battalgazi54

Paylaşımcı üye
Bir arkadaşım kartta arıza var mı bakabilir misin diye getirdi. Cam sigorta patlamış muhtemel arızalar neler olabilir? Gözle kontrolde triyak gümlemiş gibi
Screenshot_20230731_094945_Gallery.jpg
Screenshot_20230731_094850_Gallery.jpg
Screenshot_20230731_094825_Gallery.jpg

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230731_094945_Gallery.jpg
    Screenshot_20230731_094945_Gallery.jpg
    131.8 KB · Görüntüleme: 11
  • Screenshot_20230731_094850_Gallery.jpg
    Screenshot_20230731_094850_Gallery.jpg
    404.5 KB · Görüntüleme: 10
  • Screenshot_20230731_094825_Gallery.jpg
    Screenshot_20230731_094825_Gallery.jpg
    401.6 KB · Görüntüleme: 12
Şu çip sağlam değilse gerisinin sağlam olmasının faydası yok . Üzerinde etiketi okunuyor herhalde . Önce pdf ine internetten bakmalı. gnd ve diğer bacaklarını tespit etmeli . Daha sonra ölçü aletinin + propunu alçak gerilim tarafında şaseye koyup bütün bacakları ölçü aletinin diyot modunda kontrol etmeli. 0-1 arası değerler okunmalı. Gnd hariç. Boş bacakta olabilir . Oradan bir hasar çıkmazsa diğer taraflarına bakmaya değer.

Şu çip sağlam değilse gerisinin sağlam olmasının faydası yok . Üzerinde etiketi okunuyor herhalde . Önce pdf ine internetten bakmalı. Gnd ve diğer bacaklarını tespit etmeli . Daha sonra ölçü aletinin + propunu alçak gerilim tarafında şaseye koyup bütün bacakları ölçü aletinin diyot modunda kontrol etmeli. 0-1 arası değerler okunmalı. Gnd hariç. Boş bacakta olabilir . Oradan bir hasar çıkmazsa diğer taraflarına bakmaya değer.
Akşam zaten bir ölçüm yapacağım odaklanmam gereken parçalar hakkında bilgi almak istedim. Entegre kontrolü zaten beni aşar.

Akşam zaten bir ölçüm yapacağım odaklanmam gereken parçalar hakkında bilgi almak istedim. Entegre kontrolü zaten beni aşar.
Yapanlar senden fazla adam degil . Dediğimi yapsan referans teşkil eder . @Battalgazi54 yahu bu iş eglenceliymis diyeceğine eminim .

K. diyodların birer bacağı çıkar blok kond. buzzer modda bakın. Ötme devam ediyorsa fet de arızalı, ötme kısa süreli ise burdan sonrası sağlam deriz. Sadece arızalı diyod ve sigorta değşimi ile kurtarırsın Ustam.

Sigorta ÇAAAT diye atmış, bir yerlerde kısa devre var gibi. Çıt diye kibarca atsaydı rastgele hata diyebilirdik.😁

220 V ile çalışan kartlara müdahale etmem gerekirse izole trafo ve seri bağlı 0,5 - 1 - 2 Amperlik otomatik sigorta ile kontrol yapıyorum. Trafo küçük güçlü (250, 500 VA) olduğundan kısa devre akımı da küçük oluyor. Kartın 110 Volt desteği varsa 110 Voltla deniyorum.

Bu tür arızada ilk basta multimetre ile omaj yada buzer konumunda buyuk yariiletkenleri kısa devre varmi kontrol edin.

Bu kartta smps guc kaynagi var. İlk kontrol edilecek yer sigorta sonrası köprü diyot , blok kondansator , 310 volt anahtarlayan mosfet.

Bunlar sağlam ise sorun mosfeti anahtarlayan entegreye doğru gider.

Bu tür arızada ilk basta multimetre ile omaj yada buzer konumunda buyuk yariiletkenleri kısa devre varmi kontrol edin.

Bu kartta smps guc kaynagi var. İlk kontrol edilecek yer sigorta sonrası köprü diyot , blok kondansator , 310 volt anahtarlayan mosfet.

Bunlar sağlam ise sorun mosfeti anahtarlayan entegreye doğru gider.
Başka bir tamir işiyle uğraşıyordum o yüzden hızlıca baktım sigorta sonrası köprü diyot komple patlak, mosfetin biri patlak fazla uğraştıracak bana göre işler değil arkadaşa iade edeceğim.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri