Su basma sensörü

taless

Üye
Merhabalar arkadaşlar.

Yaptığımız bir projenin havuz sistemine ait elektrik ve mekanik odası yer altında bulunmaktadır.hattaki Su basıncının aşırı artmasından dolayı odayı 2 kez su bastı.Paneller ve diğer ekipmanlar kullanılamaz hale geldi.Sistemi yeniledik fakat bu konuda önlem almak istiyoruz.Yapmak istediğim tam olarak bir su basma sensörü kullanmak.Su basma sensörü uygun yükseklikte montaj edildikten sonra su basması durumunda ana su borusundaki shut of valfe sinyal göndererek suyu kesmek,ana şaltere sinyal göndererek elektriği kesmek ve tahliye pompasını çalıştırarak içeri dolan suyu tahliye etmek.Özellikle elektriği nasıl keseceğim konusunda problemim var.Fakat bu konuda yeterli bilgi birikimine sahip olmadığım için yardımlarınıza ihtiyaç duymaktayım.Ne tür malzemeler kullanmalıyım.Sistemin ana mimarisi ve bağlantı çizim şekli konusunda yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.İyi çalışmalar.( Bu projeyi yapamazsam kovulucam sanırım :) )

sıvı sevıye rölesinin elektrotlarını duvara ıstedıgın sevıyelere gore monte sonra sısteme ıstedıgın gıbı bagla
ben bır hıdrofor ve depo sıstemını boyle yaptım ve yıllardırsorunsuz calısıyor
sevıye dolunca ana doldurma motorunu devreden cıkar ve ıhbar olarak sevıye ıhbarını lamba ve sıren olarak dısarı al ayrıca bu anda drenaj pom calıstır.
panoların oldugu yerın bır kısmının taban sevıyesını dusurt drenaj pom oraya yerlestır.
sevıye elektrotlarını oraya monte et
kolay gelsın

Merhaba Suha37;

Bununla ilgili bir çizim mümkünse gönderebilirmisin?Benim asıl problemim ana şalterden elektriği nasıl bir sistemle kesicem.Bu konuyu çizimle anlatarak yardımcı olabilirmisin?Saygılar.

ana şartelin önüne bir kontaktör koyarsın onuda seviye rölesi ile çalıstırabılırsın aydınlatmayı devre dısı bırakma o sana lzım
baskın gecede olabılır
kumanda devresı de bu aydınlatma gıbı olmalı enerjıyı kesınce devreden cıkmamalı
ayrıca ana su httı gırısıne e otomatık vana koy enerjı kesılınce papalı olacak sekılde calıstır.

Arkadaşım o öyle olmaz neden mi bakın anlatayım
öncelikle sistemi 12 volt bir dc ile çalıştırın
nedir bakın
bir allarm sistemi kullanın ve subasmasensörü takn su yükseldiğinde aray bir kontaktör koyarak kontaktrün elektirğin 12 volt küçük röle ile dvre dışı bırakın elektiği kestiniz vananın önüne selooit bir valf koyun aynı sistem üzerinde 12 volt luk bir dc volt ile selonoit valfin elektiğini kesin ynı zamandada 12 volt diğer bir dc volt ile bir adet daha kontaktörü çalıştırararak tahliye motorunu devreye sokun bukadar siz aynı zamanda elektrğiğ çalıştırıp durdurmuş olacaksınız tüm devreleri 12 volta düşürün 12 volt ile lambaları yakın 2 liralık 12 volt rölelerle bunları yapmak çok kolay kolay gelsin isterseniz,
bunun için b,ir proje geliştirebilirim iyi çalışmalar

sayın alarmcı nıye olmaz sen benım tarıfımı 12v role ıle kumanda etmıssın
baska ne ılave ettın bır bıleyım
bu sıstem 20 sene once yaptıgım bır sıstem
elektrık kumanda devrelerı 12 v olmaz bu yangın alarm degıl rutubetlı bır ortam korozyonu dusun mınumum 24 v olur hıc bır avrupa projesınde boyle 12 v bır devre tasarımı gormedım
ha 220v ha 12 v ne degısır role uzerınden gecırecegıne madem bır akıllı role ıle bunu yapabılırsın degılmı

ıyı aksamlar

Bilgileriniz için teşekkürler arkadaşlar.

arkadasların dedigi gibi sıvı seviye rolesi kulana bilirsn elektirotlara su gelince motoru devreye gecirir su basmaya baslar yada keser hmde fazla maliyeti olmas

sayın alarmcı nıye olmaz sen benım tarıfımı 12v role ıle kumanda etmıssın
baska ne ılave ettın bır bıleyım
bu sıstem 20 sene once yaptıgım bır sıstem
elektrık kumanda devrelerı 12 v olmaz bu yangın alarm degıl rutubetlı bır ortam korozyonu dusun mınumum 24 v olur hıc bır avrupa projesınde boyle 12 v bır devre tasarımı gormedım
ha 220v ha 12 v ne degısır role uzerınden gecırecegıne madem bır akıllı role ıle bunu yapabılırsın degılmı

ıyı aksamlar

sayın uzman üye siz anlaşılan bu konuda çok iyisiniz ben bir alarm sisteminden bahsediyorum benim bildiğim alarmlar 12 voltta çalışıyor ama siz alarm sistemi koymucam direk sensörden çalıştırıcam diyorsanız o başka
ha şunuda sölim siz 20 sene önce yapmış olabilirsiniz ben daha dün yapmış olmam sizin benden üstün olduğunuz anlamına gelmiyor
burada amaç insanlara yardımcı olmak değilmi benim amacaım bu sizin kisi sataşmak mı
bilmediğiniz birinin bilgisini tecrübesini sınamaya kalkmayın zira üzülebilirsiniz.
ben arkadaşa yardımcı olamaya çalışıyorum ayrıca avrupa napar benide hiç alakadar etmiyor
ayrıca sizin tarifinizden fazlası var orada farkında değilseniz bir daha okuyun vede anlayın
benim amacım orada amcaım elektrik kesintisinde bile lambaları 12 volt çalıştırıp sistemin bütün elektriğini kesmek yani elektrik kesintisinde bile alarm sistemi çalışmaya devam edicek ve sistem rölenin kontrolünde olucak
ayrıca aydınlatmayı devre dışı bırakma diyosunuz içeriyi su basmış 220 volt hala çalışsın istiyorsunuz siz hiç elektriğe çarpıldınızmı ?
Ayrıca benim yazılarımı iyi takip edin sayın arkadaşım çünkü ben bilmediğim konularda hiç yorum yapmadım
saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri