STRING Data Tipi

shox

Katılımcı Üye
Sysmac Studio ile plc içerisinde girilen bir yazıyı delta hmı ekranında görmek istiyorum.
Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim.
Teşekkür ederim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba;Sysmacda global değişkenler altında bir string değişken tanımlayın ve bir adres atayın bu adreside Delta hmi ekranında Karakter göster elementi ile ilişkilendirin okuyacaksınzı...

Resim2.jpg
resim1.png

Teşekkür ederim.

@hkn_blt ustam dediğiniz gibi yaptım ama bir harf taşması oluyor Üstteki yazıları plc içerisinden string olarak çekiyorum alttaki renklileri HMI makroyla yapıyorum. Makroyla sorunsuz çalışıyor ama plc içerisinden aldığım stringlerde harf fazla oluyor yeşil ve sarı yazınca. nedenini bulamadım bir fikriniz varmı neden yapar

IMG_20181023_123206.jpg
IMG_20181023_123208.jpg
IMG_20181023_123214.jpg
IMG_20181023_123220.jpg

Son düzenleme:
Ayarlarım şu şekilde;

global string.jpg

global string 1.jpg

global string 2.jpg

Merhabalar Shox ;
Yeşil ve Sarı için string data uzunluğunu 8 karekter yaparak dener misiniz.

Kolay Gelsin

Merhaba bir sorun görünmüyor fakat türkçe karakter kullanmamaya özen gösterin. Ayrıca data uzunluğunu birebir yapıp deneyin brde

Merhabalar Shox ;
Yeşil ve Sarı için string data uzunluğunu 8 karekter yaparak dener misiniz.

Kolay Gelsin

Merhaba bir sorun görünmüyor fakat türkçe karakter kullanmamaya özen gösterin. Ayrıca data uzunluğunu birebir yapıp deneyin brde

Maalesef sonuç değişmiyor. Hatta string data uzunluğunu 15 , 20 , 256 dahi yaptım hepsinin ama olmadı. Şimdilik çözümü yazılan en uzun karekter kadar kısaların sonuna boşluk koyarak karakter sayısını eşitlemek suretiyle buldum. Bakalım çözüm arıyorum.

Ayrıca atadığınız adresleri kontrol edin. Mesela yeşil yazı D0 ise Sarı D20 falan olsun arası açık olsun. Birbirine giriyo olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri