Stm32 ve plc bağlantısı

gazi1669

Üye
merhaba arkadaslar stm32 ile siemens plc yi haberleştirmem mümkünmüdür?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Tabi ki mümkündür. Seri haberleşme yapan her cihaz mikrokontrolörle haberleşebilir yeter ki uygun protokol uyarlansın.

Şimdi asıl soru şu yazılım bilgin ne kadar?
Eğer basit seviyede ise rs232 kullanırsın.

Eğer ileri seviyede ise modbus kullanabilirsin.

https://github.com/alejoseb/Modbus-STM32-HAL-FreeRTOS
hocam bitirme tezim için stm32 kullanarak BLDC motor sürücü devresi yapacağım.Yazılım bilgim temel düzeyde, plc bilgim ise daha ileri düzeyde olduğu için stm23 ile plc yi haberleştirerek plc üzerinden kontrolü sağlamak.

hocam bitirme tezim için stm32 kullanarak BLDC motor sürücü devresi yapacağım.Yazılım bilgim temel düzeyde, plc bilgim ise daha ileri düzeyde olduğu için stm23 ile plc yi haberleştirerek plc üzerinden kontrolü sağlamak.
Stm32 kullanarak bldc devresi istendiyse plc ile yapılanı kabul etmeyeceklerdir, yani ben olsam etmem. Ayrıca stm32 için yazılmış dökümanlar ve örnekler mevcut. ST firması bunun için çok mesai harcamış.

Hatta ucuz bluepill kartlar için yazılmış kitaplık bile mevcut.

Hatta devresini çizip baskı devresini bile bile hazırlamışlar.

Tek yapman gereken bunları anlamaya çalışmak bitirme tezinin amacı bu değil mi zaten.

Stm32 kullanarak bldc devresi istendiyse plc ile yapılanı kabul etmeyeceklerdir, yani ben olsam etmem. Ayrıca stm32 için yazılmış dökümanlar ve örnekler mevcut. ST firması bunun için çok mesai harcamış.

Hatta ucuz bluepill kartlar için yazılmış kitaplık bile mevcut.

Hatta devresini çizip baskı devresini bile bile hazırlamışlar.

Tek yapman gereken bunları anlamaya çalışmak bitirme tezinin amacı bu değil mi zaten.
Hocam bi kayıtta şöyle gödrüm; arduino ile plc yi bağlayıp plc de yaptığı çalışmayı arduinoya yüklüyordu ve yüklenen çalış kişinin seçtiği dile dönüşerek ardiunoya aktarılıyordu.Benimde düşümcem bu şeklide plc yazıp stm32 ye atmak.Ama eğer kaynak veya hazır dosualar bulursam plcye gerek kalmayacak.

Hocam bi kayıtta şöyle gödrüm; arduino ile plc yi bağlayıp plc de yaptığı çalışmayı arduinoya yüklüyordu ve yüklenen çalış kişinin seçtiği dile dönüşerek ardiunoya aktarılıyordu.Benimde düşümcem bu şeklide plc yazıp stm32 ye atmak.Ama eğer kaynak veya hazır dosualar bulursam plcye gerek kalmayacak.
Kardeş anladığım kadarıyla bu olaya çok yabancısın. Plc için yapılmış yazılım arduinoya nasıl aktarılıp çalışabilir. Registerlar farklı komut seti farklı. Yani çok üst düzey bir yazılımın bu dönüşümü yapması lazım ama dünya üzerinde böyle bir yazılım olduğunu sanmıyorum. Ayrıca plc de bldc motor yazılımını yapmak kolay değildir. Plc lerin komut setleri normal mikrokontrolöre göre daha az. Bldc lerde sargı emk sının ölçülmesi gerek bunun için bir yazılım var mı elinde?

Ben sana kaynak ve örnek aktardım. Bundan sonrası sana kalmış. Yeteri emek gösterip stm işe yapmaya çalışabilirsin yada plc ile deneyebilirsin. Tamamen sana kalmış ama srm32 öğrenirsen o bilgi ömür boyu sende kalacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri