Stereo potansiyometre nedir? Diğerinden farkı nedir?

abuzerefendi

Katılımcı Üye
Arkadaşlar yanlışlıkla normal potansiyometre alacağıma stereo pot almışım. Bunda 6 baş var. 20 1k 20 10k aldım. Bu 1 tl diğeri 85 kuruş ama hata bende olduğu için değişim istesem kargo ücreti olacak. Peki bunun digerinden farki ne? Bunu da normal 3 bacaklı pot gibi kullanamazmiyim? Farkı ne?

Tek mille 2 pottaki (potlar ya arka arkaya ya da iç içedir) fırça hareket eder, evet normali yerine kullanılabilinir. Neler yaptın yokluğunda :) hoşgeldin @abuzerefendi.
Çok teşekkürler dostum. Napalim iş güç çoluk çocuk uğraşıyoruz. Bi ara yoğunluktan giremez oldum sonra da forumu unuttum :) şimdi aklıma geldi. Siz neler yapiyorsunuz?
Bu arada bu aralar proje çok. Başın çok ağrıyacak projelerimle :)

Bunun 2 tarafi da yakın değerler veriyor biri 6.40 k iken arkası6.51 oluyor. Ayni değeri veren 2 pot kullanılmasının sebebi nedir watt gücü yüzünden mi? 2 aynı pot çok saçma geldi başka türlü bana

Merhaba. Stereo potansiyometreler; stereo ses sistemlerindeki L (sol) ve R (Sağ) hoparlörleri ortak potansiyometre milini tek çevirmeyle (Düz yapıda olanlarında sağa veya sola sürülme ayarlarıyla) eşit volümlerde, eşit güç oranlarında veya ayni watt çıkışlarıyla bu hoparlörlere verebilmemizi sağlıyor. Yani tek bir sürülme hareketiyle potansiyometredeki 2 ayrı ses kontrolünü ayni anda ve eşit oranlarda (Bu eşit güçlerin çıkması demektir) yaparak bu stereo sesleri sürebilmemizi sağlıyor. Tek esprisi aslında budur.

Düzlemsel (Düz) ancak L ve R ses sistemine ayrı ayrı konulmuş stereo sistemlerde çalışan 2 ayrı potansiyometre vardır. ((80’li yıllarda piyasaya çıkan japon malı JVC müzik seti ses kumandasındaki gibi) Bunlarda da ayni stereo ses potansiyometrelerinde olduğu gibi, bu ikisini ayni oranlarda çektiğinizde, (örneğin % 50 ve % 50 olarak) sesi eşit olarak bu hoparlörlere sürebilmüş, birini %30 diğerini % 50 oranında sürerek hoparölere verilen ses oranını siz kendiniz ayarlamış veya ses balansının kontrolünü kendiniz yapmış oluyordunuz, stereo olmayan ancak stereo sistemlerde kullanılan ayrı ayrı potansiyometre örneklerinde olduğu gibi. Kolay gelsin.

Bu ikisini ayni oranlarda çektiğinizde, (örneğin % 50 ve % 50 olarak) sesi eşit olarak bu hoparlörlere sürebilmüş, birini %30 diğerini % 50 oranında sürerek hoparölere verilen ses oranını siz kendiniz ayarlamış veya ses balansının kontrolünü kendiniz yapmış oluyordunuz, stereo olmayan ancak stereo sistemlerde kullanılan ayrı ayrı potansiyometre örneklerinde olduğu gibi. Kolay gelsin.

Anladım fakat bu pot stereo yazıyor ama dediğiniz gibi biri %30 diğeri%50 olmuyor aynı değere sahip 2 ayrı pot olması bana saçma geldi. Tek pot olsa r ve l yi paralel bağlasam gene aynı şey. Sonuçta 2 side ayni değer.anca tek potun gücü watt cinsinden yeterli gelmiyorsa diye düşündüm ki o da ne derece doğru bilemem. Direnclerdeki gibi watt olayı pot larda da var mı onu da bilmiyorum gerçi

merhaba abuzerefendi bildiğim kadarıyla yanlış bilmiyorsam Tek pot olsa r ve l yi paralel bağlasam gene aynı şey demişsiniz ya o zaman stereo olmaz sinyaller karışır bu potun amacıda ses sisteminde mesela sinyalleri kanal bazında sağ ve sol kanal eşit seviyede sinyaller birbirine karışmadan ayrı ayarı azaltıp yükseltmek.saygılar.

merhaba abuzerefendi bildiğim kadarıyla yanlış bilmiyorsam Tek pot olsa r ve l yi paralel bağlasam gene aynı şey demişsiniz ya o zaman stereo olmaz sinyaller karışır bu potun amacıda ses sisteminde mesela sinyalleri kanal bazında sağ ve sol kanal eşit seviyede sinyaller birbirine karışmadan ayrı ayarı azaltıp yükseltmek.saygılar.
Ben bunu niye sadece elektrik olarak düşünüyorsam. İşin içinde sinyal var doğru. Yani bu stereo pot dedikleri sadece sesi sinyalleri karıştırmadan yükseltmek veya alçaltmak için var. Bi tarafa %30 diğer tarafa %60 ses ver diye yapılacak ayar bu potlar ile değil. Şimdi anladım olayın sebebini.

Birde potlarda da watt olayi var mi dirençler gibi. Ona dair bir bilgi bulamadım da

Ben bunu niye sadece elektrik olarak düşünüyorsam. İşin içinde sinyal var doğru. Yani bu stereo pot dedikleri sadece sesi sinyalleri karıştırmadan yükseltmek veya alçaltmak için var. Bi tarafa %30 diğer tarafa %60 ses ver diye yapılacak ayar bu potlar ile değil. Şimdi anladım olayın sebebini.

Birde potlarda da watt olayi var mi dirençler gibi. Ona dair bir bilgi bulamadım da

tabiki sayın abuzerefendi watt olayı var kaynak makinaları gibi mesela yada endüstriyel elektronikte kullanılan yüksek wattlı potansiyonometreler var ama genelde aynı amaç için kullanılıyorlar çok turlusu tek turlusu vs gibi model model malzeme satıcısının elinde varsa bir elektronik malzme satıcısından temin edilebilir. birde googleye "wattlı potansiyometre" yazarsanız görsel olarak bakabilirsiniz.saygılar.

POT (potansiyometre) hakkında teknik bilgiler.
Teknik olarak POT denilen eleman aslında birer ayarlı dirençtir. Potansiyometre lakabı ise, bazı işlevsel özelliklerinden dolayı konulmuştur.
Potansiyel kelimesinden türetilmiş olup, potansiyelin (Temelde gerilim olsa da aynı doğrultuda başka unsurları da kontrol edebiliriz) kontrolüne her daim izin veren ekipmanlardır.
Eğer bir defa ayarlanıp bırakılacak bir yapıda olsaydı ayarlı direnç ile adlandırılacaktı.
Potansiyometreler kullanım amaçlarına göre sınıflandırılıyor olsalar da, ilk akla gelen ses seviyesi kontrolüdür. Halbuki bir potansiyometre ile gerilimi kontrol edip, elde edilen gerilim doğrultusunda, sesi, akımı, gerilimi, frekansı, ve hatta hassasiyet gibi değerleri kontrol edebilmekteyiz.
Basit anlamda bir potansiyometre ses amacı ile üretilmiş olsa da, tek bir şekilde ele alınmaz.
Potansiyometreler daha yaygın olarak kullanılsa da, ses tekniğinde potansiyometreler kullanım amacına göre FADER adı ile de anılmaktadır.
Bu ön bilgilerden sonra...
Ses tekniğinde yıllardır süregelen ÇİFT KANALLI sistemler (STEREO) yaygınlıkla bilinmektedir. Her iki kanalın eşit seviyede kontrolü için eşit direnç değerlerinden oluşmuş potlara ihtiyaç duyulması da olağandır. Her iki direnç gurubunun eşdeğer şekilde kontrolü de gerekmektedir. (Aksi belirtilmedikçe)
İşte bu gibi potlara GANG(ed) denilmektedir.
GANG kelimesi Türkçe'de ÇETE anlamında olsa da, buradaki ifade, BİRLİKTE HAREKET EDEN anlamındadır. Elbette aynı değere sahip olup ta birlikte hareket etmeyen potlar da bulunmaktadır. Bunlar GANG(ed) değildir.
Bir firmanın ön bilgilerinden ekran alıntısı sunuyorum.
POT\'S.png

Bunun 2 tarafi da yakın değerler veriyor biri 6.40 k iken arkası6.51 oluyor. Ayni değeri veren 2 pot kullanılmasının sebebi nedir watt gücü yüzünden mi? 2 aynı pot çok saçma geldi başka türlü bana
Eğer iki farklı devreyi eşdeğer şekilde kontrol edecekseniz iki gang (STEREO) pot kullanmanız mecburidir. Ama siz tek gang (MONO) pota ihtiyaç duyuyorsanız, aynı hizadaki 3 ucu kullanmanız yeterlidir. Diğer 3 uç size herhangi bir sorun çıkartmaz. Onlar boşta kalabilir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri