Step motor takılarak çalışıyor

ilk önce güç kaynağı işini çözmeniz gerek yetersiz kaldığı için step per değeri düzgün olsa da adım kaçıracak

sürücünüz 60v destekliyor size tam güç için lazım olan 60v ve 6a bir güç kaynağı

Uygulanacak voltaj ve sürücü katalog değerleri arasında bir sıkıntı var.
Genelde sürücü firmaları, sürücünün çalışabileceği max (peak) voltaj değeri ile ürünlerini adlandırıyorlar. Örneğin CWD860 için 60VAC ve 7.2A. Peak değer 7.2 amper, bağlanabilecek max motor ise max 6A RMS'lik. Benzer şekilde 60VAC de peak değer, yani anlık bile aşılmaması gereken değer. CWD860 katalogda bu konuyu açıklamıyor. Kimi firmalar bunun peak değer olduğunu belirtip, voltaj dalgalanmaları için bir marj bırakılması gerektiğini söylüyorlar.

43VAC trafo için @eforaparat tarafından özel bir ısrar olmadı ise ve Şahin Rulman konuyu bildiği için, güvenli tarafta kalacak şekilde vermiştir diye düşünüyorum. Sanırım bu sürücü 48VAC ile de çalışabilir.

Son düzenleme:
Abi benim dediğim step per değerini her türlü yazmak zorundasın. 300 olmazsa 500 olur değil iş. O makinenin ölçüyü doğru yapıp yapmaması ile alakalı.

Dene dedim çünkü step per yanlışlığından kaynaklanıyor olabilir diye

Ayrıca kullandığının pc nin lpt portu ne kadar sağlıklı oda var.

Port pins sayfasında ki khz kernel ayarı düşük olabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abi benim dediğim step per değerini her türlü yazmak zorundasın. 300 olmazsa 500 olur değil iş. O makinenin ölçüyü doğru yapıp yapmaması ile alakalı.

Dene dedim çünkü step per yanlışlığından kaynaklanıyor olabilir diye
Anladım abi step per değerini her değiştirdiğimde motor kalibrasyonunu yaptım ilerleme ölçüleri girilen değeri tutuyor.

Uygulanacak voltaj ve sürücü katalog değerleri arasında bir sıkıntı var.
Genelde sürücü firmaları, sürücünün çalışabileceği max (peak) voltaj değeri ile ürünlerini adlandırıyorlar. Örneğin CWD860 için 60VAC ve 7.2A. Peak değer 7.2 amper, bağlanabilecek max motor ise 6A RMS'lik. Benzer şekilde 60VAC de peak değer, yani anlık bile aşılmaması gereken değer. CWD860 katalogda bu konuyu açıklamıyor. Kimi firmalar bunun peak değer olduğunu belirtip, voltaj dalgalanmaları için bir marj bırakılması gerektiğini söylüyorlar.

43VAC trafo için @eforaparat tarafından özel bir ısrar olmadı ise ve Şahin Rulman konuyu bildiği için, güvenli tarafta kalacak şekilde vermiştir diye düşünüyorum. Sanırım bu sürücü 48VAC ile de çalışabilir.
sürücünün tam verimli çalışma karakteristiği 60v ile alınır. 60v un altına düşüldüğünde verimde düşer. Amper ise motorun ihtiyacı 5a bir motor ise size 6a 60v yeterlidir yani 8a almak boşuna para kaybı olur.

Ayrıca kullandığının pc nin lpt portu ne kadar sağlıklı oda var.

Port pins sayfasında ki khz kernel ayarı düşük olabilir.
Kernel 35000hz de

sürücünün tam verimli çalışma karakteristiği 60v ile alınır. 60v un altına düşüldüğünde verimde düşer. Amper ise motorun ihtiyacı 5a bir motor ise size 6a 60v yeterlidir yani 8a almak boşuna para kaybı olur.
Anladım üstadım. O zaman elimdeki trafoları yükseltmek gerekecek ve bir adet tek takviye yapmam lazım

Moderatör tarafında düzenlendi:
60v un altına düşüldüğünde verimde düşer.

Ben, yukarıda açıkladığım nedenlerle, sürücünün 60VAC ile yanabileceğini düşünüyorum.

Sınır değer aslında motorun çalışma voltajı tarafından belirleniyor. Genelde motorların çalışma voltajı daha yüksek olduğu için sorun oluşturmuyor ve bu nedenle biz daha çok sürücünün max voltaj değerini baz alıyoruz. Yüksek voltajla çalışan sürücülerde motorun max çalışma voltajının da göz önüne alınması gerekebilir.

Örneğin Şahin Rulman'dan aldığı CWD2208 sürücüyü bir arkadaşının ben kullanmıyorum deyip verdiğini düşünelim. 220VAC olarak adlandırılan bu sürücüyü arkadaşımız bu motor ve makine ile kullanamazdı. Nedeni ise, bırakın 220VAC'yi, sürücünün min çalışma voltajı olan 110VAC'nin bile, optimum çalışma voltajının hesabı yapıldığında bu Nema 86 (86bhh118 4.9a 8.5nm) motor için fazla geldiği görülürdü.

Aşağıdaki bölüm Leadshine MA860H'ın kataloğundan;

Power supply, 18~80 VAC or 24~110 VDC, Including voltage fluctuation
and EMF voltage. Recommended 18~60VAC or 24~85VDC.

MA860H, 80VAC/110VDC olarak adlandırılıyor. Voltaj dalgalanmaları nedeni ile 60VAC/85VDC güç kaynağı öneriliyor.

@eforaparat örneğinde akım AC olduğu için biraz daha da farklı. Sürücünün max değerleri 60VAC/90VDC. Yanlış düşünmüyorsam 60VAC, 90VDC'ye yakın bir güce karşı geliyor. Motorun çalışma voltajının da hesaplanarak kontrol edilmesi gerekir.

Son düzenleme:
@eforaparat kardeşim üsteki mesajı uygulayın... İyi niyetten

Son düzenleme:
Gerçek maksimum değeri 60v üzerindedir.

İyi niyetli bir yaklaşım.

Not: Bir önceki mesaja Leadshine'dan ekleme yaptım.

CWD860, Leadshine MA860'ın klonudur.
http://www.leadshine.com/UploadFile/Down/MA860m.pdf

Power supply, 18 ~ 60 VAC or 24~80 VDC, Including voltage fluctuation
and EMF voltage.

Açıklamada güç kaynağı için, EMF ve voltaj oynamaları da dahil 60VAC/80VDC deniyor, gerekli marj ayarlama hesabının sorumluluğunu kullanıcıya bırakıyor!

860.png

Tipik kullanım ise 48VAC/68VDC olarak veriliyor.

Konu önemli olduğu için bu mesajları eklemek zorunda hissettim. Hatalı bilgi vermemiz halinde ileride forumu okuyacaklar da dahil kullanıcıları yanlış yönlendirmeyelim istiyorum. Hatalı düşünüyorsam, nedenleri ile açıklayabilirseniz ben de mesajlarımı tekrar düzeltirim. Hatamı düzelten arkadaş olursa kırılmam aksine doğrusunu öğrenmeme yardımcı olduğu için ve kullanıcılara yanlış bilgi vermemi engellediği için sevinirim.

X ve Y ekseni için kullandığım trafoyu x eksenine Z ekseni için olanı y eksenine bağlayıp sürücü ayarlarını değiştirerek bir kaç kombinasyon denedim.

Trafonun verdiği amper hesaplamaya göre 4.6a multimetre ile ölçtüğümde 6.5a geliyor. Buna göre Sürücü üzerindeki tabloya göre amper girişini azalttım .
Ref current 3.71a pulse table : 800 olarak ayarladım step per 200 accelertion 20 bu şekilde gcode yükleyerek denedim sonuç olarak biraz düzeldi ama takılmalar yine var

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri