Step motor stop durumda çınlıyor. nedeni?

peki motorlardan ses gelirken e-stopa bastığınızda ses gidiyor mu?

e-stop dediğimiz yer aşağıdaki yermi, yanlış yapmış olmayayım.

config /general logic configuration / pgm and or m30 or rewind / e-stop the system

Bu gösterdiğin yerle yada E-Stop la hiçbir alakası yok olanların. Yukarıda yazdığın bölüm program sonunda olmasını istediğin hususları içeriyor.

1-Güç kaynağın motorlarını besleyecek kapasitede ve voltajda mı?
2-Motorun ortak uçları boşta mı?
3-TB6560 dipswitch (1-2) ve (3-4) nolu pinler ne durumda?
4-Kolay gelsin:)

5-Ben sadece program bittiğinde e-stop yaparak reset yapmasını ve motorların boşa çıkmasını kastetmiştim.Ben sla7062m kullanıyorum tıslamayı ne yaptıysam kesemedim,sürücüm unipolar ve ortak uçlar karta giriyor,ortak uçları çıkardım,voltajda problem yok(12-24-30 denendi)switchler kontrol edildi ama nafile.
6-Ses tamamen kesilebilir mi Gökhan hocam?yada motorları mı değiştirmemiz gerek?

Üstadım;

7- Resetleyip motorları boşa çıkarmak yada çıkaramamak doğru değil. Reset pozisyonunda herhangibir işlem de yapamaz programla ilgili. Bu sebeple resetle yada fişi çekip işi kitabına uydurmak yerine olağan dışı durumun sebebini araştırmak lazım derim ben.
Bu sebeple 1-2-3 nolu maddelere dikkat çekmek istedim.

8- Stepler malumunuz bobinlerinde akım oldukça tıslayacak. Fakat çok eskimiş motorlarda bu sesin daha fazla olduğunu gördük. Sanırım aşırı ısınma-soğuma vs. sebebiyle sargılarının deformasyona uğradığını düşünmekteyim. Ayrıca gövde kaçaklarında yada faz-nötr-toprağın sıkı fıkı ilişkilerinde de :) de aşırı ısınma problemlerini görüyoruz.

9- Selamlar.

Bu arada Sla serisi kullanmadım. Datasheet i incelemek lazım.

step motor uçlarını bulmakta hep sıkıntı oluyor

tüm foruma iyi akşamlar,

gpeker arkadaşım, motorlarım eski fotokopi makinalarından çıkma. 24v ile çalışıyorlar. 24v 6A regüleli güç kaynağı ile tek motorda deneme yapıyorum. Çınlama dediğiniz gibi motorların eski olmasından olabilir. Motorlar full stepte randımanlı çalışmıyorlar. En verimli çalışmayı 1/8 microstepte yapıyorlar. tb6560 1ve 2 nolu dipswicler on 3 ve 4 nolu swiçler off on şeklindeler. Dipswiçleri her türlü denedim çınlamada bir şey değişmiyor. sanki aradığım telefon yerine fax açılmış gibi ses geliyor.

Sevgili Aykut aynı sorun bendede var,az önce gpeker'in dediği gibi bir yerden yeni bir motor buldum ve taktım ses yok.

tüm foruma iyi akşamlar,

gpeker arkadaşım, motorlarım eski fotokopi makinalarından çıkma. 24v ile çalışıyorlar. 24v 6A regüleli güç kaynağı ile tek motorda deneme yapıyorum. Çınlama dediğiniz gibi motorların eski olmasından olabilir. Motorlar full stepte randımanlı çalışmıyorlar. En verimli çalışmayı 1/8 microstepte yapıyorlar. tb6560 1ve 2 nolu dipswicler on 3 ve 4 nolu swiçler off on şeklindeler. Dipswiçleri her türlü denedim çınlamada bir şey değişmiyor. sanki aradığım telefon yerine fax açılmış gibi ses geliyor.

Öncelikle 1-2 nolu switchler on/on ise full akımda çalışıyor. Elindeki motorlara bu akım fazladır kesin :) off / off yaparak ve
3-4 nolu switchleri de off/off pozisyonuna getirerek dene bence denemediysen tabi. Yok olmadı freedom33 arkadaşımız gibi başka bir motorla dene.

Ayrıca elinde 12 VDC smtp güç kaynağı varsa onunla yoksa 24 VDC voltajı en düşük seviyeye ayarlayarak dene.

Öncelikle 1-2 nolu switchler on/on ise full akımda çalışıyor. Elindeki motorlara bu akım fazladır kesin :) off / off yaparak ve
3-4 nolu switchleri de off/off pozisyonuna getirerek dene bence denemediysen tabi. Yok olmadı freedom33 arkadaşımız gibi başka bir motorla dene.

Ayrıca elinde 12 VDC smtp güç kaynağı varsa onunla yoksa 24 VDC voltajı en düşük seviyeye ayarlayarak dene.

gpeker ve freedom33 ilginiz için teşekkür ederim.

besleme gerilimini 15 v kadar düşürdüm ama ses aynı. Artık bu şekilde idare edeceğiz. mekaniği de bi yapalım.
istediğim verimi alırsam yeni motor alırız. teşekkürler

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri