Step Motor Sürücü ve Kontrol Kart Bağlantısı Yardım

Aldım dediği linke baktın mı ?
Kolayca anlaşılır şekilde resimlemiş.

O resimlere rağmen bağlayamayan biri , elektrik-elektronik konularından anlayan ve azıcık ingilizce bilen birinden yardım almalı .

Ayrıca Mach3 ile ilgili başlıkların okunması , " belirtildiği gibi " çok yararlı olacaktır.
Özellikle mach3 programının manulleri iyi incelenmeli.

Bütün bunlardan sonra daha isabetli sorular olur ve ona uygun cevaplar...

bağlıyorum ama çalışmıyor zaten şemada göstermiş ama olmuyor mach3 kurdum lpt den bağladım ayarlarını yaptım motorum 8 telli parelelmi yoksa seri bağlantı seklinde bağlamam gerekli yukarıdaki linkteki şema dan anlayana biri varmı beni elektronik bilgim yok ama bilen kişilere sordum onlar da yapamadım yardımlarınızı bekliyorum

1- Türkçenin ve Türkçe yazmanın kurallarına çok dikkat et.
Bu şekilde insanlarla daha kolay ve anlaşılır iletişim kurabilirsin !!!

2- Yaptım ettim demeyle olmuyor.
Ne yaptığını bilmiyoruz görmüyoruz.
Ne yaptığını tam anlatabilecek biri zaten sormaz.
Bu durumda bizlerin ne yaptığını görmemiz lazım.
Kısaca ayrıntı gösteren resim çekip eklersen bakarız ve isabetli tahminlerde bulunabiliriz.

Mesela senin motorların kaç telli ? nasıl bilebiliriz ?

------------

@gpeker2003 , gördünmü bazılarına neden git araştır deniliyor.
Daha soracağı çok şey var ama henüz bilmiyor , bilmediğininde farkında değil.
Okurken tırmalarken öğrenecek.
Sonra gerekenler nedir ne eksik ... , ona göre soracak...

Uygun sorular sordukça elbette uygun cevaplar alabilecek.

Cevabımdan da anlaşılacağı üzere izinle aynı fikirleri paylaşıyorum Üstadım.

Surucu uzuerinde pls+ pls- dir+ dir- ena+ ena-

Yaziyor kontrol kartinda x ekseni girisinde xn xd xs xe yaziyor konntrol kartina usb cikisindan 5v vereiyorum isik yaniyor kontrol kartinda 4 cikis surucude 6 cikis var hangisi nangisi hangisine baglanacak ve motor 8 telli ben parelel ve seri olarakda denedim calismadi mach3 ayarlarini siteden anlatildigi gibi yaptim surucuyede 80v verdim surucu ve kontrol karti baglantisindan emin olsam mach3 ayarlardan suphe edicem yardimlarinizi bekliyorum

Surucu uzuerinde pls+ pls- dir+ dir- ena+ ena-

Yaziyor kontrol kartinda x ekseni girisinde xn xd xs xe yaziyor konntrol kartina usb cikisindan 5v vereiyorum isik yaniyor kontrol kartinda 4 cikis surucude 6 cikis var hangisi nangisi hangisine baglanacak ve motor 8 telli ben parelel ve seri olarakda denedim calismadi mach3 ayarlarini siteden anlatildigi gibi yaptim surucuyede 80v verdim surucu ve kontrol karti baglantisindan emin olsam mach3 ayarlardan suphe edicem yardimlarinizi bekliyorum

arkadaşım,
xn= gnd ucu
xd= X ekseninin DIR sinyali yani PLS+ ucuna bağlayacaksın,
xs= X eksenin STEP sinyali yani DIR+ ucuna bğlayacaksın,
xe= X eksenin ENABLE sinyali yani ENA+ ucuna bağlayacaksın,
bu şekilde diğer eksenlerde aynı matıkta... 8 telli motor hiç bağlamadım ama tahmini olarak ortak ucu yok, yani unipolar bağlayabiliyorsun sadece diye biliyorum, bipolar bağlayabilmen iiçin 4 yada 6 telli olmalı diye biliyorum, sürücülerin bipolar bağlantıya uygun, sanırım motorlarını değiştimen gerekecek bu sistem için,

Son düzenleme:
tesekkur ederim yarın aksam bağlayacağım bilgi veririm

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri