Step Motor Hız Kontrolü

Arkadaşlar 16F877A ile step motor kontrolü üzerinde çalışıyorum. yalnız bir yerde takıldım ve yardımınıza ihtiyacım var. Kurduğum devre gayet iyi bir şekilde çalışıyor. Step motoru ileri ve geri döndürüp durdurabiliyorum. Yalnız buna bir de hız kontrolü eklemek istiyorum.

2 butonla ya da bir pot'la hız kontrolü yapmam için ne gibi değişiklikler yapmam lazım? Okuduğum yerlerin çoğunda kristal osilatör yerine RC osilatör kullanıp, R direncinin değerini potla değiştirerek hız kontrolü yapılabilir yazıyordu. Bunu denedim ama çalışmadı. bağlantıları yapamadım galiba tam. ya da PWM mi kullanmam gerekiyor?

CCS C kullanıyorum bu arada.

Kısacası step motorun hızını nasıl kontrol edebilirim?

yardımcı olursanız sevinirim.

Ben RC osilatör kullanmanı öneririm ya da PWM kullanabilirsin; PAM da olur.
Benim de bir sorum olacak; kullandığın step motor 6 kablolu ise ortak uçlar dışındakilerin bağlantılarını gruplu olarak mı yaptın yoksa karışık mı; sorum uln2003 kullandı isen geçerli.

Ben RC osilatör kullanmanı öneririm ya da PWM kullanabilirsin; PAM da olur.
Benim de bir sorum olacak; kullandığın step motor 6 kablolu ise ortak uçlar dışındakilerin bağlantılarını gruplu olarak mı yaptın yoksa karışık mı; sorum uln2003 kullandı isen geçerli.
ULN2003A kullandım evet

edit: bu arada acaba program içindeki delay_ms() değerini değiştirsem de heralde step motorun hızı değişmiş olur. ama bana pek sağlıklı bir çözüm gibi gelmedi. siz ne düşünüyorsunuz?

ULN2003A kullandım evet

edit: bu arada acaba program içindeki delay_ms() değerini değiştirsem de heralde step motorun hızı değişmiş olur. ama bana pek sağlıklı bir çözüm gibi gelmedi. siz ne düşünüyorsunuz?

İki adım arasındaki gecikme artacağından tam bir tur süresi artar. Tam tur yolu uzunluğu sabit olduğu için yol / zaman = hız dersek hızı azalmış olur evet; ancak burada hızdan kastedilen bir adımı ne kadar sürede aldığı anlamını taşıdığı için verilen gecikmenin değişmesi bunu etkilemez. Yani hangi hızı baz aldığınız önemli.

Merhaba
Arkadaşım bence step motorun hızın artırıp veya azaltmak istiyorsan adımlar arasındaki gecikmeleri değiştirmelisin. Birde RC osilatör kullanıp direnci değiştirmekle sen pic'in çalışma frekansını değiştirmiş olursun buda bence mantıklı değil gibi yani sen step motorun hızını değiştimek için devamlı işlemcinin çalışma frekansınımı değiştireceksin. Hızlı olmasını istiyorsan tam adımda çalıştırırsın yani tam adımda 3 derece dönüyor ise yarım adımda 1.5 derece döner ama tam adımda yarım adımda çalışmanın çektiği akımın yaklaşık olarak 1.5 katını çeker yani bence eğer step motorun hızıyla oynamak istiyorsan gecikmeyi değiştirmen lazım

tamamdır.

gecikmeyi 10'ar milisaniye arttırıp azaltarak, 2 butonla 4-5 kademeli bir hız değişimi yapabiliyorum. (0-120 ms arasında)

teşekkürler :)

bende hız ayarlı step motor kontrolü yapıcam şuan sağa ve sola dönüşleri yapmış durumdayım fakat hız ayarı konusunda pek bişey yapamadım.. Kodlamaların gecikmenin nasıl yapıldıgını gördüm fakat bağlantısı nasıl olucak onu kavrayamadım.. Konuyu açan arkadaşım mümkünse bana devrenin şemasını gönderebilirmisiniz.. Şimdiden yardımcı oldugunuz icin teşekkürler.. Post sayım olmadıgından özel msj atamadım.. Msn imi eklerseniz cok Sevinirim.. ***************** .. inş Çok olmamışımdır :))

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar anlamadığım uln2003a entegresini kullandığımızda picin bu netegreye giden çıkışlarına hangi bilgiyi yollamamız yada nasıl tablo oluşturacağımız açıklayabilirmisiniz?

pic uzmanları yardımınıza ihtiyacım var.
arkadaşlar 16F877A kullanarak step motorun döneceği açıyı bizim tuş takımından
girerek vereceğimiz bir proje yapacagım.örneğin tuş takımından 60 değerini girdiğimizde step motor 60 derece dönecek.daha önceden buna benzer bir proje yapmış olan varsa lütfen bana yardımcı olsun.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri