Step motor çalıştırma yardım

exsenim

Üye
Stepmotor çalıştırmak icin bobinlere sirayla enerji veriliyor bir tanesi canlı uc oluyor diğer 4 uca sira ile lojik sinyal vererek döndürüyoruz buraya kadar anladım ama 555 ile kare dalga üretip 4017 ile devre kursam ve 4017 çıkışlarına bağladığım transistor yada mosfet ile step motor sürebilir miyim.

Stepmotor çalıştırmak icin bobinlere sirayla enerji veriliyor bir tanesi canlı uc oluyor diğer 4 uca sira ile lojik sinyal vererek döndürüyoruz buraya kadar anladım ama 555 ile kare dalga üretip 4017 ile devre kursam ve 4017 çıkışlarına bağladığım transistor yada mosfet ile step motor sürebilir miyim.

Evet

Anladım hocam 4 mosfetli devre kuruyorum 5. Canlı uc direk arti voltaja veriyorum yardiminiz için çok tesekkur ederim

Anladım hocam 4 mosfetli devre kuruyorum 5. Canlı uc direk arti voltaja veriyorum yardiminiz için çok tesekkur ederim

4017 nin cikislari step motoru surmeye yetmeyebilir. Bence bjt transistor kullansaniz daha kolay olur dusuncesindeyim.

Tam net bilmiyorum ama transistor beyzinden akim çekmez mi cekerse de 4017 ye sıkıntı yapar mi kusura bakmayın öğrenmeye çalışıyorum yeniyim
Mosfet surme tekniklerini biliyormusunuz?

4017 mosfetin gate akimini karailayacakmi? Iletime sokmak icin gerekli gerilimi saglarmi?

En azindan asagidaki gibi bir surme devresi kurmanizi oneririm. Mosfet gate iletime sokmak icin 4017 nin cikislarinin verebildiginden daha yuksek akima ihtiyac duyar.

S4gk0cUlEoONR89qcOwEKkm9wx6gg3i9vV0N_SIPMXPPhPn_gO.png

Sagolasin ustam böyle sora sora öğreneceğim artik şema icin çok teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri