Step Motor çalışmıyor

ArdaÖnal

Üye
Elimde Nema17 Step Motoru var Sürücü Olarak A4988 Sürücüsünü kullanıyorum fakat devreyi bağladığım zaman step motor sadece titreme hareketi yapıyor

1677426409380.png

1677426393898.png

bu iki bağlantı şemasınıda denedim fakat halen motor titremeye devam ediyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bunun muhtemel sebebi step motor kablolarının yanlış bağlanmasıdır. Kabloların uçlarını sırayla birbirine dokundurarak kutupları bulabilirsin.

Bunun muhtemel sebebi step motor kablolarının yanlış bağlanmasıdır. Kabloların uçlarını sırayla birbirine dokundurarak kutupları bulabilirsin.
Sol tarafa kırmızı probu tuttuğumda buzzer ve direnç modunda sağ 2 si ötüyor 4. pinden sağ 2 si ötüyor nasıl bulabilirim biraz açıklarmısınız?

fazla hızlı döndürmeye çalışıyosanız o zmnda titriyor öyle bi sıkıntı olmasın

Hocam denedim fakat olmadı yeni 4 adet sipariş verdim yine aynı sorun
Güç kaynağınız nedir? Kaç volt kaç amper?
+6 Volt Ayarlanabilir bir adaptör kullanıyorum 500mA
fazla hızlı döndürmeye çalışıyosanız o zmnda titriyor öyle bi sıkıntı olmasın
Fazla hızlı döndürmeye çalıştığımı düşünmüyorum

for(int x = 0; x < bir_turdaki_adim; x++) { digitalWrite(stepPin, HIGH); delayMicroseconds(2000); digitalWrite(stepPin, LOW); delayMicroseconds(2000); } delay(1000); // 1 saniye beklettik // dönüş yönünü saat yönü tersine çevirdik digitalWrite(dirPin, LOW);

delayMicroseconds(2000); bununla oynayabilir misiniz?
200 000 yada delay(200); yazın

delayMicroseconds(2000); bununla oynayabilir misiniz?
200 000 yada delay(200); yazın
pinlerde sorun olduğunu düşünüyorum sağ taraftaki pini söktüğümde motor çalışmaya başlıyor tuhaf şekilde
farklı bir motor sürücüde denedim L298N motor sürücüsünde sorunsuz şekilde çalışıyor fakat a4988 de çalışmıyor

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: jes
değişik yöntemlerde denedim gndleri birleştirme gibi fakat halen bir çözüm alamadım yardımcı olabilcek var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri