Starta Bastığımızda 1. Motor 2. Defa Bastığımızda 2. Motor Çalışacak

bu kontaklar kullanılmazsa sıstem kararsız calısır butona basılı tutumuzda istenmeyen davranış segiler roleler kısaca devre sadece puls sınyalı gondererek duzgun calısır butona basılı tuttugumuzda role 1 ceker ve pesınden aynı anda role 2 de ceker oysa bız sıra ıle cekmesını ıstıyoruz ki motorlarımız sıra ile calıssın

sen zaten röle 1 ikapalı kontaklardan çalıştırıp m1 i mühürlemişsin!nasıl kararsız çalışacak merak ettim!!!

sen zaten röle 1 ikapalı kontaklardan çalıştırıp m1 i mühürlemişsin!nasıl kararsız çalışacak merak ettim!!!

m1 kapalı kontağını açtığında röle1 devre dışı kalacasğından röle 2 hemen çeker bu sebeple sıralı çalışma olmaz.

m1 kapalı kontağını açtığında röle1 devre dışı kalacasğından röle 2 hemen çeker bu sebeple sıralı çalışma olmaz.
hocam m1 kapalı kontağını açtığında bu kendini mühürlemiş oluyor zaten.bu şemadaki tartışma tamamen m1 ve m2 olarak kullanılan malzemenin kendini mühürleme hızına bağlıdır!bu malzemenin kontaklarındaki kısa bir gecikme sistemin çalışmasını kararsız kılar!

roleleri niçin kullandınız anlamadım paranız çok galiba

alatmaya çalıştığımız olayı anlamanız için devreyi önce mühürleme yapmadan kurun ve start butonunda elinizi basılı tutun 2. kontaktörün hemen devreye gireceğini görün daha sonra mühürlemeyi yaparak farkı görebilirsiniz.

sayın idobay soruyu okursanız ve kumanda bilginiz varsa röleye neden ihtiyaç olduğunu görürsünüz.

bu devre çalışmaz bize lisede sorulan sorular da bu şekilde idi ama bu devre çalışmaz bu sistemin çalışması için darbe yapmanız gerekli yani bi nevi yükselen kenar mantığı ile çalıştırmanız gerekli

eğer r1 ve r2 rölelerinin mühürlemeleri olmazsa starta bastığımızda iki motor birden çalışır... starta basar basmaz! çizilmiş sistem tamamiyle doğru bir sistem. eksiği yok fazlasıda . teşekkürler.

nerde bu şema birde biz bakalım o kadar yorum yapılmış

mesut bey burda kullanılan malzemenın listesini yazabilirmisiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri