Standart bir ev hakkinda;

Merhabalar; elektrik hakkinda cok fazla bilgim olmamasindan ve de elektrik ile ugrasmanin tehlikeli oldugundan dolayi surekli aklimda olan bir konuyu burada siz konunun muhhatabi olan usta elektrikcilere sormak istiyorum... Yeni bir eve tasiniyor. Tasindigim ev standard denebilecek bir apartman, ne cok eski ne de cok yeni... Meslegim geregi, bazen tamir ettigim bazi makineleri evime getirip test etmek istiyorum boylece isyerinde vakit ve yer tasarrufu yapmis olacagim. Evde sigortalarimiz suan 16A. Buat veya duvar ici kablo kalinliklarini henuz bilmiyorum ama siz onu standard olculer olarak baz alabilirsiniz. Evin odalarindan birinde (kucuk oda), bu makinelerimi fise takip test edecegim. Bu makineler 2000w ile 3000w arasinda degismektedir. Test edecegim vakit, makine fise takili olarak gunde 18 saat civari calisiyor olacak. Her seferinde bir makine deneyecegim icin gunde 18saat ve 3000w'i kesinlikle asmayacagim. Fakat bunun yaninda tabi normal bir evin diger elektronik aletleri, lambalar vs de var. Sizce ev icin bazi yukseltmeler yapmalı mıyım? Sigorta kutumdan baslarsak 16A'lik sigortayi degistirmeli miyim? Sigortalardan, makineyi test edecegim odaya giden linyeleri, buati ve kabloları yenilemeli miyim? Yenilemeli isem, bunları ne kalinlikta ve nasil yapmaliyim. Tabikide, bunlari ben kendim yapmayacagim ama bir on bilgi olmasi icin size soruyorum; gunde 18saat 3000w surekli bir odada calisiyor olsa ve evin diger gunluk aletleri (buzdolabı,camasir, bulasik mak., tv, utu vs de gunun belirli zamanlarinda calisiyor olsa, problem yasar miyim? Sigorta atar mi? Kablolarim erir mi? Kisacasi yangin cikar mi? Bu durumu tamamen tehlikesiz bir hale getirebilmek icin kendi dairemde neler yaptirabilirim? Sadece bu makineleri test edecegim oda ve odadaki prizlerle ve bunlarin linye ile bagli oldugu sigorta kutum ile neler yapabilirim? Simdiden cok tesekkur ederim. Bilgim biraz az ama sizin gibi tecrubeli elektrikciler anlatmak istedigim konuyu anlamislardir diye dusunuyorum ve genel anlamda bir bilgi istemekteyim. Sonucta kesinlikle bu isi bir elektrikci yapacak ama ben de bilmek istiyorum ne yapilacagini. (umarim cok kırma dokme olmadan daireyi elektrik acisindan tehlikesiz ve verimli bir hale getirebilirim) son olarak da; bunun bedeli bana cok mu agir olur fiyat acisindan... terar tesekkurler...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
yani eve elektrikci cagirmadan once, almam gereken veya arasinda secim yapmam gereken -sigorta (A) -inye -buat -kablo kalinliklari ve baska birseyler de varsa minimum ve maximum kac olmalidir... tekrar tesekkurler

3000 wat gucunde bi cihazi 18 saat denemeniz icin bi kere sigortaniz dusuk sigortanizi 25 amper yapin kablo kesitinizi garanti olsun 4 luk kablo yapin birde deneme yapicaginiz pirizi sanayi tipi bi pirizle degistirin ozaman sorun cikmaz sadece o linyedeki kabloyu ve bagli bulundugu sigorta ve pirizi yazdikkarimla degistirirseniz ekonomik olur duvar kirmadan buattan degistirise usta maliyeti size iscilik dahil 200 tk gecmemesi lazim malzeme + iscilik 200 demek istedim

cevabin icin cok tesekkur ederim hotchamber. ozaman ben bir yapi marekete gidip incelemelere baslayayim bugun. 24Amperlik sigorta, 4mm'lik kablo ve sanayi tipi bir priz butun isimi gorur diyorsunuz. sigorta kutumda birden fazla sigorta var bunlardan hangisinin degisecegine heralde elektrikci karar verecek oyle degil mi? 3000w'i surekli kullanacagim odaya giden linyeyi degistirmeme gerek yok sanirim? sadece sigorta ile oda arasina 4mm'lik kablo degisecek, 24luk sigortadan cikan kablolar buattan gecerek o odaya kadar gidecek ve sanayi tipi prize baglanacak. boyle olursa o odanin yuku ayri olur degil mi? yani bu 3000w'lik kullanım dısında, evde surekli olan normal elektrik sarfiyati bir karisiklik yapmaz ve sigortaları attirip herhangi bir yangın tehlikesi yasamam. evde olmadigim zamanlari dusunuyorum surekli aklim evde olsun istemiyorum. benim amacim sigortam ile 3000w surekli sarfiyat yapacagim oda arasindaki baglantiyi guclu ve tehlikesiz yapmak onun disinda evin geri kalani zaten standard bir sarfiyatta olacagi icin birbirlerini etkilemesin istiyorum. hatta soz konusu guvenlik olacagindan en en kesin cozum yani biraz asiri da olsa maximum guvenli durumu da yazabilirmisiniz bana? yoksa 24A ve 4luk kablo zaten cok mu guvenli? tekrar tekrar tesekkur ediyorum...

evimde bulunan prizler hep iki delikli. acaba bu iki delikli prizleri, 3 delikli (toprakli) prizlerle degistirmek daha mi guvenli olur? sanayi tipi priz dedikleri 3 delikli olmasindan mi ibarettir? 3 delikli priz takildigi zaman, duvar icinden gecen kablolara ek olarak bir kablo daha mi koyuluyor? priz, kablo ve sigorta birlikte ve birbirine uyumlu mu degistirilmeli? ayri ayri olmaz sanirim. ve buat ve linyelerde herhangi bi degisim gerekli midir? mesela sigorta ve kablolar degistigi zaman bunlarin bagli oldugu linyeler de ayni olcude kalinlastirilmali midir yada buat degistirilmeli midir? sorti'ye dokunulmali midir yani sorti de arttirilmali midir? tesekkurler...

Son düzenleme:
Tam garanti olarak sigorta deyilde kabloyu 6 kablo yapabilirsiniz fiyat fazla degismez sigorta artirmayin bence zaten amaci guvenlik icin var artirirsaniz gorevini yerine getirecegi zaman geldiginde atmayip zarara sebebiyet verir piriz konusunda sanayi tip pirizlerin ustunde yada kutusunda calisma amp yazar size 50 amp guce dayanan garanti olur normalde daha dusuktur ama biz garanti ye alalim isimizi linye ve buatlari gormeden soylemek zor ama elektirikciye 50 amp guce dayansin derseniz ona gore yapicaktir

Size birde formul vereyim ornek sizin gucunuz 3000 wat voltajiniz 220 volt wati volta bolun 3000/220=14 Amp cikar ortalama sigortaniz 16 amperdi aticaktir yetmez o yuzden 25 yaptik az fazlasi kablo da 16 amp ayarli olduna gore onuda garanti ettik fazla fazla 6 oldu piriz onemli baglati elemani odugu icin gecmeli olur hep sikmali olamaz o sebepten onuda ark yalmasin diye 50 amp yaptik test educeginiz cihazlarda topraklamavar ise (notur deyil)ozaman onuda cektirin birde kacak akim koruma rolesi ekleyin sisteme rahat rahat isinize gidin bisey olmaz ha yanliz dikat etmeniz gereken bi durum var test icin biraktiginizda cihazinizi camasirmakinasi bulasik makinasi calisiyor olmsin mumkunse nedeni ana sigortaya fazla yuk biner bu seferde o atar test zamani buzdolabi tv kombi haric oteki cihazlar devrede olmassa iyi olur 50 amp topraklamali piriz zor bulunur bulamassaniz eger buldugunuz pirizin minimum 30 amp toprakli olmasina dikat edin

Son düzenleme:
Sigortanın amperlerini yükselttiniz kabloyu kalınlaştırdınız iyide kolon hattının yükü ve kalınlığı ne olacaktır? Bence sigortaları fazlalaştırmak yükü dengeli taksim etmek daha mantıklı ve doğru olmaz mı? Kaçak akım rölesi kullanarak daha doğru olmaz mı?

Nasılsa yenı hat celtirecekseniz, sayaç panosuna ayrı bir digorta ve kaçak akım rölesi taktırın.<tesısatda karısıklık olmaz, sıgortayka payacagınız zamanlarda evdeki diğer cıhazlar etkılenmez.
prız olarak, ıstersenız sıva ustu monofaze kaucuk fiş/prız kullanın, veya 4X16(25) prıs fiş monte ettirin.

Evinizin kablo tesisatında ve sigortalarında bakkal hesabı ile tadilat yapamazsınız . Zaten sizin büyük güçlü cihazlarınız için özel linyeleriniz varsa ki vardır ( çamaşır bulaşık makinesi , fırın ) bunlar tek başına 16 A lik sigortayla 3000 W gücünde bir yükü sorunsuz taşır . Kalkıp priz linyesi için hat büyütüp sigorta değiştirmek gibi maceralara hiç kalkışmayın ki zaten elektrikçi değilsiniz ne işiniz olur ; elektrikçiye de bu hususta talep te bulunup yaptırmayın .
Kalkıp evin her yerinde 3000 w lık cihaz niye deniyorsunuz ; yatak odasında ya da oturma odasında fırın ya da çamaşır makinesi çalışmıyacağına göre herhalde uzun süre ütü kullanacaksınız . Odalardaki linye prizleri bir çok prizin aynı linyeye bağlanmasından oluşur . Bu prizlere büyük güçlü yükleri uzun süre bağlamaktan kaçınmak gerekir ki aynı linyede başka prize bağlı başka yüklerde olabilir ; toplamı linye kesitini aşabilir ; sigortalarınız uyduruk kaçak akım röleniz de yoksa şenlik olabilir . Her halukarda kafanıza göre bina tesisatında tadilat yapma işine kalkışmayın . Olduğu gibi kullanmaya bakın . Eğer kafanız rahat olsun istiyorsanız prizlerinizi topraklı priz ile değiştirip topraklama eksiklikleri varsa onları tamamlatın . Linye kesitlerinizin 2,5 mm olduğunu teyit ettirin ; sigortalarınız çin malı düttürük olmasın ; kaçak akım röleniz bağlı olsun ; havada karada sorun olmaz size .
Bu arada 16 A sigorta 14 A de bir ömür çalışsa atmaz ; bir sigorta kendi anma akımının en az 1,1 katında termik açma yaparki o bile 1,5-2 saat süren bir süreç olabilir . İnanmayan açma eğrilerine bakabilir .
Bu arada 2,5 linye kablosunun akım taşıma kapasitesi 21 A dir . Bu hatta takılan sigorta 16 A dir . Sigortalar her zaman kablo akım taşıma kapasitesinin bir altı seçilir ki kablo termik olarak zorlanmasın ; çakayım 32 A ne olur demeyin kesinlikle .
Linye kesitinde de kafanıza göre tadilat yapamazsınız ; bunu yapan cebine parasını koyar gider ; götürü usulü hiç bir yasal sorumluluğu olmaz ; bir adli vaka da sorumlu siz olursunuz eğer sağ kalırsanız . Onaylanmış bir proje ve tesisatı keyfe keder kimse değiştiremez tadilat izni almadan .
Elektrik konusunda çok cesur ve girişimci olmak sadece kalifiye teknik elemanların işidir ; bu hususta dediklerimi yapmak yeterlidir size.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri