ST dılınde label... komutu nedir?

askb

Üye
FPWINPRO da ST dili ile programlamada" label" ve "altprogram cagırma" komutlarını bilen varmı?Ornek bir kod ile gosterebilirseniz cok menmun olurum.Saygılar.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba Askb

İş yoğunluğumdan şu an için cevap veremeyeceğim, kullandığım bir yazım dili olmadığı için örnek projemde yok ama en kısa sürede sana bir örnek program yazacağım

iyi günler

İlginiz için Tesekkur ederım Hocam.Sabırsızlıkla beklıyorum.Kolay gelsin.

Syn panasonıc destek.Sizden cevap bekliyorum.Birşeyler bulabildinizmi?

Merhaba Askb

İş yoğunluğumdan şu an için cevap veremeyeceğim, kullandığım bir yazım dili olmadığı için örnek projemde yok ama en kısa sürede sana bir örnek program yazacağım

iyi günler

Daha öncede belirttiğim gibi şu sıralar aşırı yoğunum ne yazık ki senin konuna zaman ayıramıyorum dediğim gibi kullandığım bir yazım dili olmadığından öncelikle herşeyi tekrar hatırlamam gerekecek ve senin istediğini de anca yazılımı içime sindirdikten sonra yapabilirim, bu sebepten lütfen acil olarak benden cevap bekleme

Tamam hocam.İşlerinizi hallettıkten sonra beklıyorum.

LD I0.0
A I0.1
CALL SBR_2:SBR2

1. Satır ile ikinci satır 0.0 ve 0.1 giriş leri seri bağlanmış yani ve yapılmış bir koşula bağlı olarak 3. satırdaki alt programı çağırabilirsiniz.
hangi koşulda çağırma yapacağınızı program akışına göre siz belirleyip değiştirebilirisniz

syn erdincotenbulbul.Oncelıkle cevabınız ıcın tesekkur ederım
Sızın verdıgınız Instruction List (IL)edıtoru için olmalı.
Ben Structured Text de Yapmak ıstıyorum bu işi.Artık boyle bır komut yok dıye endıselenmeye basladım. :)

ST dilinde network yapısı olmadığından label çağırma yapılamamaktadır bunun yerine while, do while, case break, if, gibi komutları kullanarak dallanmalar gerçekleştirebilirsiniz. alt program çağırmaya gelince bu mümkündür örnek olarak;
for i := 0 to KAFA_SAYISI-1 do

dsdds(EN := 1, (* dsdds adı ile daha önce yazılmış olan bir blok çağırılmıştır. *)
WORD_0 := KAFA_WORD_0,
WORD_1 := KAFA_WORD_1,
EXITT => KAFA_EX_WORD);
end_for;

Forum istatistikleri

Konular
128,229
Kullanıcılar
450,020
Son üye
onur3647382

Yeni konular