SCL ile ST dilleri

shox

Katılımcı Üye
Siemens SCL ile codesys ST dilleri birbirinin aynısımı yoksa aralarında bariz farklar varmı?
Varsa nelerdir?
Şöyle bir SCL diline baktım ST ile aynı gibi geldi bana ama yanılıyor olabilirim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/siemens-simatic-s7-scl-programlama-dili.1047/

SCL Yukarıdan detaylı olarak okunabileceği üzere Siemens PLC ler için geliştirilmiş yüksek seviyeli programlama dilidir.

ST Codesys yazılım platformu için geliştirilmiş yüksek seviyeli programlama dilidir. Söz dizimi açısından çok benzerlik göstermesinin yanında platforma yönelik bazı farklar bulunmaktadır ancak son kullanıcı açısından bu genelde bir fark yaratmaz. Siemens PLC lerde SCL derlendiğinde STL koda dönüştürülmektedir ve PLC STL kodunu yürütmektedir. Ancak CodeSys içerisinde böyle bir çevrim söz konusu değildir.

Teşekkür ederim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/siemens-simatic-s7-scl-programlama-dili.1047/

SCL Yukarıdan detaylı olarak okunabileceği üzere Siemens PLC ler için geliştirilmiş yüksek seviyeli programlama dilidir.

ST Codesys yazılım platformu için geliştirilmiş yüksek seviyeli programlama dilidir. Söz dizimi açısından çok benzerlik göstermesinin yanında platforma yönelik bazı farklar bulunmaktadır ancak son kullanıcı açısından bu genelde bir fark yaratmaz. Siemens PLC lerde SCL derlendiğinde STL koda dönüştürülmektedir ve PLC STL kodunu yürütmektedir. Ancak CodeSys içerisinde böyle bir çevrim söz konusu değildir.
Merhabalar konuyu tekrardan canlandıraym. Ben codesys ve ladder harici diğer diller için şu an merak sardım. Ladderın yanında başka dil bilmenin de bana avantaj getireceğini düşüünüğyorum. Bu yüzden projelerimde kullanırken farklı dillerden yavaş yavaş kullanmayı düşünüyorum. ST dili tabanı nedir? Codesys için birisi c# tabanlı demiş SCL için yukarıdaki yazıda pascal tabanlı denmiş. Ben hangi dili bilirsem bunları daha iyi geliştriebilirim. Yardımınız için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri