Spindle yerine havya...

Hazır ürün varken torna hem zahmetli hem sıkıntılı.
Bence çok uğraşmamak (uğraşmak) lazım ; şöyle bir zımbırtı var ama, kol işiyle aram iyi olmadığından ;)
baktım ama sitede ürünü bulamadım getirtmek zor olsada benzer yaparız diye ama bu sistemde makinanın çalışma alanını %50 düşürür nerdeyse belki daha fazla tel dikey hareket etmesi için alttaki boru yukarı ile birleşiyor ve malzemeye en fazal bu geişlik kadar girebilirsiniz

u kısmı uzatarak bu boy artrırılabilir bu seferde makinanın çalışma alanından çalınmış olunur ama en temiz yöntem bu tabiki

edit: birde bunun takım yolu uğraştırır biraz örneğin bir yazı yazacaksınız sıcak telin ikinci harfe geçerkenki yolunu dwg üzerinde çizmek lazım diye düşünüyorum

doğru bu sefer de yolları manuel duzenlemek gerekir o da ayrı zahmet.
ikinci resimdeki el aletini kullanırken çok büyük boylar bile kesilebiliyor çünkü istediğimiz gibi döndürebiliyoruz. makinaya bunu anlatmak zor, laf dinlemez :)

Krom nikel telin çapı ve öz direncinden yola çıkılarak bir rezistans yapılır. Gerekli voltaj da verilerek istenilen ısıda çalıştırabilirsiniz. ancak kesimde rezistans teli sabit kalmayıp birbirine değerse kopma ihtimali mevcut. Yusuf bey muhtemelen detayları düşünmüştür.

Fikir vermek kolay:) ayrıntıları çözmek zor. 3D yazıcı için ısıtıcı tabla yapılabilir mi diye bir ara krom-nikel rezistans telini incelemiştim ama "yapılacaklar listesi" nde bekliyor.

Belki rezistans ince cam yünü veya benzer bir malzemeye sarılabilir. Havyadan kopya çekilebilir. Ucuz matkap uçları var, benzer hazır malzemeler de piyasada mutlaka vardır, pirinç (max sıcaklık dayanımı?) kaynağında kullanılan çubukların çapı uygun mu? Değiştirilebilir uç için pens benzeri bir yapı olabilir mi? Olursa, esneklik cazip. Pens ısı kaybedecek, strafora yaklaşırsa istenmeyen erimeye neden olacaktır. Değişken çap olursa ucun rezistansla temasını sağlamak zor olacaktır, her çap için ayrı sarım yapılabilir.

Fikir kolay ama iyi işleyen bir tasarım uğraştıracaktır.

Fikir vermek kolay:) ayrıntıları çözmek zor. 3D yazıcı için ısıtıcı tabla yapılabilir mi diye bir ara krom-nikel rezistans telini incelemiştim ama "yapılacaklar listesi" nde bekliyor.

Belki rezistans ince cam yünü veya benzer bir malzemeye sarılabilir. Havyadan kopya çekilebilir. Ucuz matkap uçları var, benzer hazır malzemeler de piyasada mutlaka vardır, pirinç (max sıcaklık dayanımı?) kaynağında kullanılan çubukların çapı uygun mu? Değiştirilebilir uç için pens benzeri bir yapı olabilir mi? Olursa, esneklik cazip. Pens ısı kaybedecek, strafora yaklaşırsa istenmeyen erimeye neden olacaktır. Değişken çap olursa ucun rezistansla temasını sağlamak zor olacaktır, her çap için ayrı sarım yapılabilir.

Fikir kolay ama iyi işleyen bir tasarım uğraştıracaktır.

Yusuf bey merhaba,
Elektrik malzemeleri imal ettiğim dönemde bakalit kalıplarını rezistanslarla ısıtırdık. Bu rezistanslar çok sık koptuğu için hatırı sayılır bir miktarda ilgilenmiştim. En son öz direnç, kalıbın kütlesi, 180 dereceye çıkarmak için gerekli enerji miktarları vs hesaplarla optimum rezistansları sarmayı başarmıştım.

Cam yünü esnek bir mlz olduğu ve ısı iletmediği için rezistans sarımına bence uygun değildir. Bu iş için (bir tablayı ısıtmak için tabla ölçüsüne yakın ölçülerde) mika (rezistans sarımında kullanılan cins) üstüne sarmak çok daha efektif olacaktır. Prinçten ziyade ısı iletimi daha iyi olan bakır kullanmak verimli olacaktır.
Yapmak istediğiniz uygulama hakkında biraz detay verirseniz daha fazla yardımcı olabilirim. Elimde o günlerden kalma (bu benim işime yarar diyerek sakladığım ) yarım makara .30 krom nikel tel mevcut . Ne kadar lazımsa yollayabilirim. Denemelerinizi de ısıtıcınızı da yapabilirsiniz.
Saygılarımla

Yardımınız için şimdiden teşekkürler. 3D yazıcı en azından çalışır durumda, ısıtıcı tablayı ileride ama mutlaka yapmak (denemek) istiyorum. Elektrik bilgim olmadığı için zorlayacak, bu nedenle yardımınız çok faydalı olur.

Hayatın diğer meşguliyetleri izin verirse önce esas hobim CNC'nin çizimlerime dönüp tamamlamak ve CNC'yi yapmak istiyorum. Gürültü nedeni ile apartmandan atarlar mı merakım da yanıt bulmuş olacak:)

Yardımınız için şimdiden teşekkürler. 3D yazıcı en azından çalışır durumda, ısıtıcı tablayı ileride ama mutlaka yapmak (denemek) istiyorum. Elektrik bilgim olmadığı için zorlayacak, bu nedenle yardımınız çok faydalı olur.

Elimden gelen bir şey olursa yardım etmekten mutluluk duyarım. Elektrik konusunda bildiklerimi paylaşabilir, yapabileceğim bir şey olursa da seve seve yaparım.
Ev ortamında bu işler çok zor sizi çok iyi anlıyorum. Bende sizle aynı dertten muzdaribim :)

Elektrikli havya şart mı, gazlı alevli havya kullanırsan değişik çaptaki malzeme uçları sıkıntısız ısıtır düşünüyorum.

4cm) 1mm veya 1.5mm tornalatmak istedim
İyi geceler
Değerli arkadaşların yazdığı gibi bir takım hazır malzemelerle bunu elde edersiniz.Bana göre bu iş için en ideal malzeme berilyum bakır malzemedir.Hem çok serttir aynı zamanda ısı iletimi çok yüksek bir malzemedir.
Sizin yapmak istediğiniz bu işlemde ben şöyle bir problem görüyorum;
1-1.5mm çapında 45mm boyundaki bu malzeme bir ucundan ısı kaynağına bağlanacak,bağlandığı nokta ile en altı arasında (çalışma sırasında) ciddi bir ısı farkı oluşacak.
Bu ısı farkıda kesme yüzeyinizde açı oluşturacaktır diye düşünüyorum.

Saygılar

Evet şuanki sorun o. 1,5luk Matkap ucuyla yaptığım denemede uç kısım daha az ısınıyor üste oranla buda üst kısmı daha geniş açıyor alt kısmı rahat kesebilecek ısıya getirebilirsem tabi üst kısmın ısısıda o oranda artacak ilerleme hızıyla çözebilirmiyim acaba diyorum ama ısı iletkenliği iyi ve sert bir malzemeye ihtiyacım var dediğiniz gibi

Forum istatistikleri

Konular
128,604
Kullanıcılar
450,605
Son üye
vuralaga

Yeni konular

Geri