Soru: Endeks, Kw'ya nasıl çevrilir veya tam tersi nasıl olur?

İkrime

Üye
merhaba arkadaşlar;

Benim çok acil cevaplanacak bir sualim var (emrivaki anlaşılmasın siz değerli kardeşler tarafından inş.). Öncelikle belirteyim ki endeks-kw hakkındaki sorum sanayi tarifesine tabi olan kişinin sorusudur. İki sayaç bulunmakta. Ana sayaca bağlı olan( ana sayaç ifadesi benim kendi ifademdir öyle bir sayaç yok) eletronik dijital sayaçta bir ay içerisinde 134.000(yüz otuz dört bin) kw elektrik kullanılmış. Ana sayaçın tedaş tarafından gönderilen faturasında ise ilk ve son endeks arasındaki fark ( ki bu, iki sayacın aynı aydaki hesaplarıdır) 75.000 (yetmiş beş bin)' dir. 75.000 olarak görülen fatura 20 küsür (hatırladığım kadarı ile 23 idi) lira idi. şimdi elektronik sayaç sahibi olan kişinin saatinde t,t1,t2,t3 mevcut. 't' ifadesinin yanında görünen 134.000 kw kaç endekse tekabül eder ve bu 134.000 endeks, 75.000 kilowat olarak gelen faturada kaç liraya tekabul eder. bunun normal bir formülü var mı yok mu çünkü bu, her ay böyle hesap ile devam edecek dolayısıyla 1 endeks kaç kilowat'a veya 1 kilowatt kaç endeks'e tekabul eder bunun hakkında bilgisi olan arkadaş var ise Allah rızası için yardım etsin inş. Geceniz hayırlı ve güzel olsun...

Allah'ın aciz kulu ikrime...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
T ifadesi sizin kullandığınız kwh cinsinden toplam enerjidir.t1-gündüz,t2 -puant,t3 - gece kullanımınızıdır.Yani t bunların toplamıdır.Öncelikle akım trafosu oranları nedir? ya da faturadaki çarpan kısmında ne yazıyor? bunları belirtirseniz daha iyi cevaplar alabilirsiniz.

Sn. İkrime anladığım kadarıyla gelen fatura sadece 23 TL. imiş eğer öyleyse vermiş olduğunuz tüketim değerlerinde nokta (.) dan sonraki rakamları dikkate almayacaksınız. Yani 75 000 değil sadece 75 kWh tir.
Gelelim asıl sorunuza endex'in kW'a çevrilmesi diye bir ifade olamaz. Ancak şöyle denebilir.
Elimizdeki bir cihazın gücü 2 kW olsun, Bu cihaz Bir saat çalıştığında 2 kWh elektrik tüketir. Yani endeks iki rakam artar. Eğer sizin 75 kWh olan tüketiminizi bu cihaz yapmış olsaydı 37,5 saat çalışmış olacaktı.
Sayaçtaki T, T1, T2, T3 konusuna gelince erdmbzkrt arkadaşımızın söylediği gibi T1, T2, T3 değerlerinin toplamı T'yi verir.

T ifadesi sizin kullandığınız kwh cinsinden toplam enerjidir.t1-gündüz,t2 -puant,t3 - gece kullanımınızıdır.Yani t bunların toplamıdır.Öncelikle akım trafosu oranları nedir? ya da faturadaki çarpan kısmında ne yazıyor? bunları belirtirseniz daha iyi cevaplar alabilirsiniz.

erdem kardeş, ana sayacın tedaştan gönderilen faturasında Fatura Tutarı: 23.90 krş (yirmi üç tl doksan kuruş).
benden istediğin Çarpan ise: 1000 yazıyor.
Son endeks: 2.261.000
İlk endeks: 2.186.000
Kullanılan endeks: 75.000

bu faturalı sayaca bağlı olanın ise kw cinsindendir. ve toplam 134.000 kw yukarıdaki 75.000 endeksli olandan harcanmış.
senden veya diğer kardeşlerden isteğim 134.000 kw, 75.000 endeksli(ki bu 75.000 endeks 23.90 tl'ye tekabul etmiş) sayaçta kaç liraya tekabul ediyor. Tekrar ifade edeyim 134.000 kw diğer sayaç olan 75.000 endeksten elektrik harcamış ve bana bu 134.000'in 23.90 tl'den kaç liraya tekabul eder onu anlatabilir misiniz ve bana bunu formülü var ise verirseniz artık gelecek aylarda ben kendim hesap yaparım. örneğin; gelecek ay ana sayaç 80.000 endeks yaktı ve benim sayaç da bu saate bağlı (ki, benim sayaç süzme görevi görüyor ve kullandığımız elektrik kaç liraya tekabul ediyor diğerinden çıkararak buluyoruz) olan bir sayaç ve süzme görevi görüyor ve benim elektrik de 100.000 kw yaktı bunu nasıl hesap edecez bunun formülü var mı? yoksa her ay size fatura geldiğinde mi sorayım..Gözünü sevdiğim kardeş bana yardım edin kafam karışık...askında meblağ fazla değil ama kendisinin sayacından elektrik aldığım kişi illa da benden sadece yaktığım elektiriğin parası ne kadar ise onu istiyor...

Allah, rahatlık versin...

erdem kardeş, ana sayacın tedaştan gönderilen faturasında Fatura Tutarı: 23.90 krş (yirmi üç tl doksan kuruş).
benden istediğin Çarpan ise: 1000 yazıyor.
Son endeks: 2.261.000
İlk endeks: 2.186.000
Kullanılan endeks: 75.000

bu faturalı sayaca bağlı olanın ise kw cinsindendir. ve toplam 134.000 kw yukarıdaki 75.000 endeksli olandan harcanmış.
senden veya diğer kardeşlerden isteğim 134.000 kw, 75.000 endeksli(ki bu 75.000 endeks 23.90 tl'ye tekabul etmiş) sayaçta kaç liraya tekabul ediyor. Tekrar ifade edeyim 134.000 kw diğer sayaç olan 75.000 endeksten elektrik harcamış ve bana bu 134.000'in 23.90 tl'den kaç liraya tekabul eder onu anlatabilir misiniz ve bana bunu formülü var ise verirseniz artık gelecek aylarda ben kendim hesap yaparım. örneğin; gelecek ay ana sayaç 80.000 endeks yaktı ve benim sayaç da bu saate bağlı (ki, benim sayaç süzme görevi görüyor ve kullandığımız elektrik kaç liraya tekabul ediyor diğerinden çıkararak buluyoruz) olan bir sayaç ve süzme görevi görüyor ve benim elektrik de 100.000 kw yaktı bunu nasıl hesap edecez bunun formülü var mı? yoksa her ay size fatura geldiğinde mi sorayım..Gözünü sevdiğim kardeş bana yardım edin kafam karışık...askında meblağ fazla değil ama kendisinin sayacından elektrik aldığım kişi illa da benden sadece yaktığım elektiriğin parası ne kadar ise onu istiyor...

Allah, rahatlık versin...

Kardeşler,cevap verebilecek kimse yok mu?

ilk önce hayırlı günler ;
sizin çarpanınız 1 dir 1000 değil...sondaki 0 lar kafanı karıştırmasın ..anladığım kadarıyla siz başkasıyla ortak olarak elektriği kullanıyorsunuz.süzme sayaç takmışsınız.şimdi yapman gerekeni izah etmeye çalışıyım.Ana sayaca fatura geldiğinde ana sayaçtaki endeksi al aynı zamanda senin süzme sayacınında endeksini al ve bir yere kaydet.sonraki ay geldiğinde fatura yazdığıklarında sende ANA sayacı ve kendi sayacını yaz.tamamen örnek : ana sayaç ilk ay 2186 sonraki ay 2261 senin süzme sayacın ilk ay 150 sonraki ay 175 demi.. ŞİMDİ ana sayaçtaki fark kaç :100 senin farkın kaç 175-150 :25 yani sen 100 kwh ın 25 kwh saatini kullanmış oluyorsun.Parasal olarakta faturayı incele yada oran orantı yaparak kendi payına düşen miktarı hesaplayabilirsin.Birde süzme sayacın yasak olduğunu hatırlatıyım... allaha emanet olun

Forum istatistikleri

Konular
128,240
Kullanıcılar
450,049
Son üye
elm3ss

Yeni konular

Geri