sorti hesabı

akar5045

Üye
Merhabalar ;
sorti ile cok sayıda forum var ama bazı şeyleri anlamadım.
Bir villa projesinde 60 priz var her biri farklı yerde;
21 tekli anahtar;
20 kom. anahtar var;
her ürün için ayrı sortı mi yazıyoruz ? mesela priz için 60 sorti , sorti başı fiyat hakkında bilgi verir misiniz ?
net araştırmama göre 30 tl falan ama patron 130 tl yazıyor . yardımcı olur musunuz ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
evet priz sayısı kadar priz sortisi vardır.
ışık sorti sayısı biraz farklı

her anahtar 1 armatür besliyorsa anahtar sortisi 1 alınır
şayet 2 ışık besliyorsa 1 anahtar sorti 1 adet de paralel sorti vardır.

komitatör varsa komitatör ile 2 armatür: 1 komitatör sortisidir.
daha fazla armatür varsa paralel sortiye girer.

patron malzeme fiyatına ilave olarak
montaj maliyeti
şantiyeye ulaşım nakliye barınma giderleri
sigorta/maaş giderleri
vs. gibi fiyatları da dahil eder.

biraz fazla olcam ama;
priz sayısı *130 ;
adi*130;
kom*145 ;
fiyat teklifimiz bu şekilde mi olacak .
örnek veriyorum her adi anahtar 5 spot;
her kom 8 spot yakıyor . bunun kısaca hesaplaması nasıl yapılıyor . yardım ederseniz çok sevinirim. nette ki sorti fiyatları ile bunun arasında çok fazla fark olduğu için anlamıyorum.

Aydınlatma için paralel sortide

Toplam armatür miktarın -(normal + komx2 + vav/2+ anahtarsız sorti)

Bu paralel sortiyi verir. Anahtar anlamında. Anahtar kadar sortin vardır.

sana basit bir örnek vereyim. rahat ana diye sayıları büyük veriyorum.

bi linyeye baglı 15 tane armatür olsun. bu linyede 2 normal anahtar , 3 tane de komutator anahtar olsun.

toplam armatur sayısı - (kom. adedi x 2 , normal anahtar adedi x 1 ) = paralel sorti sayısıdır.

yani bu örnekte;

15 - [ (3x2)+(2x1) ] = 7 adet paralel sorti var. anahtarlı sortiler zaten anahtar sayısını eşit olacagından;

3 adet komutator anahtar sortisi
2 adet normal anahtar sortisi
7 adet de paralel sorti vardır.

prizler için :

3 adet farklı yerlerde priz varsa , 3 adet priz sortisi var diyeceksin. biraz araştır bunla ilgili nette açıklamalar var.

Herkese cok tesekkur ederim. Nette de arastirdim en aciklayici bilgiler burda idi.

Kitli armatür varsa ve kit beslemeleri linye bazlı ise anahtarsız sorti ye linye sayısı kadar eklemen lazım aynı şekilde exit armatür içinde geçerli. Hatta paralel sortiyi dahil bile edebilirsin. Kit sortisi vs. Ama ayrı bir kalemde. Ve 30 metreyi aşan yerler varsa onları da kablo metraj olarak girebilirsin...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri