Solar Sistem de Kaynak Makinesi Çalıştırma ?

2020 nin son saatlerinde herkese merhaba ustalar.2021' de bütün güzel şeyler sizinle olsun :) .Sık sık okuduğum bilgi aldığım forumda soru sorma sıram geldi sanırım :) Öncelikel elektrik ile alalalı bir meslek sahibi değilim belirteyim.Bu soruma yanıtı bu forumdan başka yerde alacağımı da sanmıyorum. Kurulu sistemin resimlerini yüklüyorum.Panellerim 4 adet, akü 2, solar şarj kontrol cihazım da 30 amperlik olarak değiştirildi.Panel bilgileri inverter bilgileri resimlerde mevcut.Bu sistemde ben 1700 v taşlama , sanırım 2000 v yalnış hatırlamıyorsam boru kaynak makinesi çalıştırıyorum.tabi güneş zirvedeyken yapıyorum gece ne olur ne olmaz :)( waat ,volt simgeler ifadelerim yalnış olabilir kusura bakmayın anladığım kadarı ile yazdım, siz zaten anlarsınız)
Maddi durumum biraz düzelince bi akü daha takviye yapcam.

Profiller ile kümes yapcam.Hazır sistemim varken jeneratör almak gibi bir masrafa girmek istemiyorum.jeneratör alacağıma daha güçlü bir inverter ve akü almak mantıklı.Elimdeki sistem ile 160 amper kaynak makinası çalışır mı ? yazın güneş aktif var iken ve aküler doluyken yapcam.

eğer çalışır ise inverter kaynak makinesi olması şart mı ? normal 160 amper kullansam olur mu ? (ikisi arasında ciddi fiyat farkı var)

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum şimdiden.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    207.1 KB · Görüntüleme: 64
  • 2.jpg
    2.jpg
    103.8 KB · Görüntüleme: 67
  • 3.jpg
    3.jpg
    146.6 KB · Görüntüleme: 56
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bildiğim kadar pprc boru kaynak makinesi 2600 watt güç çekiyor. Daha düşük güçlerde varsa bilmiyorum. İnvertörün en az 3KW veya üzeri olması gerekiyor. Yine de mevcut aküler bu büyüklükteki bir güç çıkışına isyan ederler. Çünkü göründüğü gibi üzerinde 10HR (10 saatte şarj ve deşarj olabilirler) yani en fazla 10A akım çekilebilir. Kurşun temelli aküler genelde bu seviyededirler. İnvertörünüz DC12V/AC220V olduğuna göre aküleriniz paraleldir ve akım 20 amper olur. O da sağlıklı olarak 20x12=240 watt eder. Yani sizin ihtiyacınızın onda biri. Ha, anlık 3-5 dakika bunun bir kaç katını çekebilirseniz de bu süre artarsa aküleriniz isyan eder. Benzer cihazlar ve boru kaynak makinesi için bulunduğum yerde 3,5kw emanet jeneratörle işi halletmiştim. Önerim, mevcut solar sistemi riske atmadan, bu seviyedeki bir güç talebi için 3-5kw emanet ya da kiralık bir jeneratör temin ederek işinizi halletmeniz. Köy yerlerinde genelde jeneratör bulunabiliyor.

Yapacağınız ufak kaynak işleriniz için 140 amper civarı bir ayar da bile kaynak yapmış olsanız bile solar sistemle bu makinayı çalıştırmayın.
Herşeyin kaldırabileceği bir yük var sınırları zorlamaya gerek yok.
Boru kaynak makinaları 750+750,1000+1000 şeklinde çift rezistans tan oluşur.
İnverter ınızda ısınma olmuştur sanırım boru kaynağı yaparken.

Yapacağınız ufak kaynak işleriniz için 140 amper civarı bir ayar da bile kaynak yapmış olsanız bile solar sistemle bu makinayı çalıştırmayın.
Herşeyin kaldırabileceği bir yük var sınırları zorlamaya gerek yok.
Boru kaynak makinaları 750+750,1000+1000 şeklinde çift rezistans tan oluşur.
İnverter ınızda ısınma olmuştur sanırım boru kaynağı yaparken.
hayır hiçbir sorun olmadı gayet rahat kullandım.Aşırı yükte sesli uyarı verip kapatıyor normalde, sonra yük kalkınca açılıyor yeniden.

hayır hiçbir sorun olmadı gayet rahat kullandım.Aşırı yükte sesli uyarı verip kapatıyor normalde, sonra yük kalkınca açılıyor yeniden.
Aynen bende kullandım, 3kw sistemde boru kaynak makinesi, inverter banamısın demedi. Yani boru kaynak kullanmakta sıkıntı yok ancak çatı sacı bükme makinesini kaldırmadı, çalıştırdı ama ağzına sacı verince inverter cortladı, 10dk sonra tekrar düzeldi.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri