[SOHBET] İnternet Ortamındaki Müzik Yayınlarının Ses Kalitesi

İnternet tabanlı bu sitelerdeki eserlerin kopya hakkı sizlere veriliyor mu?
Yamyam Hocam bu siteler insanların her tarz müziğe günün her saati her yerde otobüs ,metro,vapur, spor yaparken ,yürürken vb. müziğe en kolay bir şekilde ücretli veya reklamlı olarak ulaşmalarını sağlıyor.Ama kalite konusu zaten kişilerin elinde kullandığı cep telefonu ile sınırlı.
Mesela youtube premium üyesi iseniz size istediğiniz müziği indirtiyor.Ama nereye youtube hesabınıza. :D Yani bilgisiyarınıza veye telefonunuza indirtmiyor.Ve diyorki internetiniz olduğu sürece dinlersiniz.Mesela Youtube (örnek ektedir)Yani parayı veren düdüğü çalar hesabı:DAma hiçbir zaman bir CD veya DVD sahibi olmuş gibi olmuyorsunuz.Aboneliğiniz bittiği an "öküz öldü ortaklık bozuldu" oluyor.

Ben bir ara Tidal üyesi oldum,spotify üyesi oldum (denemek için) reklamsız olarak dünyadaki her tür müziğe anında erişim kolaylığı sağladığı için çok kolaylık.Verdiğiniz paraya göre müzik kalite seviyesini yüksek olarak verenler var.Ama neye benziyor günümüzdeki fast food yiyecek satan firmalar gibi.Tüketim kolay ama kalite nedir orası göreceli.Sizi mutlu ediyorsa sorun yok.

Dediğininiz gibi iyi müzik dinlemek için iyi bir sistem ve güzel kaydedilmiş müzik koleksiyonuna ihtiyaç var.Bunun da bir maliyeti var tabi.

Ekli dosyalar

• Youtube.jpg
    Youtube.jpg
    70 KB · Görüntüleme: 4
Kalite konusunu bitirelim.
1) Kalite unsuru sadece format properties ile kıyaslanamaz. Dolayısı ile önce bu konuyu açıklamak gereklidir.
MP3 AAC AC3 gibi formatlar kayıplı ve kalitesizdir. Buna karşın bu formatlar bile günümüzde hala insanlara hitap edebilmektedir.
PCM-WAV veya FLAC gibi formatlar kayıpsızdır. Band genişliği esas alındığında çoğu audio phile'ler ve üst seviye cihazlar için bile yeterlidir.
Yüksek dinamik bandlı cihaz sahipleri bir üst format olan 88.2kHz örnekleme veya SACD (DSD) tercih edebilirler.
Stereo sistemler için ideal seçenektir.
Daha üst seviye olan SURROUND sistemler için iki ihtimal bulunmaktadır.
İlki eski teknoloji ve DTS veya DOLBY DIGITAL 5.1 SURROUND sistemlerdir ki, günümüzde ayağa düşmüş sistemlerdir. Neredeyse hurdacılarda cigara fiyatına satılan cihazları bulunmaktadır.
5.1 SURROUND sistemler kayıplı da olsa bir CD veya FLAC ile kıyaslanamazlar. Evinde uygun kalite bir decoderli amplisi ve uygun kalite hoparlörleri bulunan bir kişi stereo yerine iyi kaydedilmiş surround sistem tercih edebilir.
2) Bir audio formatın sadece PCM veya FLAC olması bu formattaki eserin iyi kaydedilmiş olduğunu ifade etmez. Kayıt teknikleri başlı başına bir uzmanlık alanı olup, bu konudan tamamen stüdyo sahipleri sorumludur.
Dolayısı ile tartışma konusu sadece taşıyıcı format olmayıp, eserin kayıt tekniğini de ele almaktır.
ÖRNEĞİN:
A firması bir sanatçının eserlerini CD ye kaydetmiş olsun.
B firması da aynı sanatçının aynı eserlerini aynı yorum ile ve sazlarla daha iyi kaydedebilir.
Bu olaya sıklıkla tanık olmuşuzdur.
Keza aynı firmalar aynı eserleri plağa da kaydedebilir.
Buradaki kabahat CD nin formatı olmayıp sadece kaydın kalitesi ile ilgili olup, kötü bir kaydı en üst seviye format ile dinleyiciye ulaştırmış olsanız bile o kayıt yine de kötüdür.
İşte burada, format özellikleri ile bir firmanın kaliteli müzik yayınladığı gerçeğini asla ispatlayamaz.
ÖRNEK:
1960 lı yıllarda kaydedilmiş ve mono olan NAT KING COLE'ün bir eserini atıyorum deezer firması 192kHz örnekleme ile sizlere ulaştırdığını iddia edip te kaliteden bahsediyorsa o firma gandırıkçıdır.
Böyle bir eser için en ideal CD kaydı olup, eserin zamanındaki master bandının kalitesini ancak dinleyiciye ulaştırabilir.
ÜST SEVİYE SURROUND SİSTEMLER:
Günümüzdeki en son teknoloji olup, insan kulağının duyma limitleri dahilinde ulaşılmış son noktayı göstermektedir.
Yani gelişen kayıpsız ve 7.1 surround olarak kaydedilmiş bir materyel ve gerekli ekipmanlarla bir enstruman veya eser kaydının dinleyiciye tam anlamıyla ulaştırılabileceğini ifade etmektedir.
Surround sistemleri arkadan önden sağdan soldan gelen sesler olarak düşünmemek gerekmektedir. Sadece bir gitarı bile layıkı ile surround sistemde kaydedebilir, dinleme esnasında sanki odada birisi gitar çalıyormuş gibi dinleyebiliriz.
Ancak böyle bir sistem için tek kaynak BR/DVD ler olup, arşiv niteliği de taşıdığı için birileri bu sistemlerin gelişimine ve yaygınlaşmasına engel olmaktadır.
ÖZETLE:
192kHz örneklemeli kayıpsız formatlı bir BR/DVD, bir stüdyo master kaydı ile aynıdır. Hiçbir stüdyo kendi master kayıtlarını birilerine vermek istemezler.
Bu sebepledir ki internet üzerinden yayın yapan firmalar çoğalmış, yalan yanlış yönlendirmelerle, yoh ben yüksek örneklemeli HD müzik yayınlıyorum, benim müzi,klerim daha kaliteli yoh benimkiler şöyle diye insanların kafalarını karıştırmaktadırlar.
Haa evet CD kalitesinde ve kabul edilebilir nitelikte FLAC gibi formatlarla işi götürüyorlar. Diğer tüm söylentiler hurafe olup, gerçek anlamda modern üst seviye kayıtlar değildir.
Gerçekten böyle bir kaydı verebiliyor olsalar bile, benim gibi uyanık yamyamlar bu kayıtları el altından bire bir kopya edebilirler. hiçbir stüdyo sahibi buna razı gelmez. Kendi master kayıtlarını kimselerin ellerine geçirmelerine razı olamaz.

İşler hepten karıştı bende. Ben sadece müzik dinleyecektim :D

Bu arada spotify gibi platformlarda müziği indirip çevrimdışıyken bile dinleyebiliyorsunuz. Ama o inen dosyalar programın içinde saklanıyor. PC'den yasal olarak o dosyalara ulaşıp da bir yere kopyalayamıyorsunuz. Aslında sadece internet yokken müzik dinleyebilmek için düşünülmüş bir özellik. CD sahibi olmak gibi değil.
Bende PCdeki mikser üzerinden çalan şarkıyı kaydedip size göstermiştim zaten. Sonuçlar ortada.

Burada dinleyeceğimiz müziğin kaydının da iyi kaydedilmiş olması gerekiyor ki kaliteli dinleyebilelim. İşler karmaşıklaşıyor burada.
Hazırlamış olduğumuz kabinde de çok geniş aralıktaki sesleri dinleyemeyeceğimize göre en azından acaba flac formatlıları satın alsak nasıl olur? İnternette satışı sanırım vardı.

Decoder ve ona uygun ampli için düzgün bir oda da lazım maalesef. Bu kadar gereksinim beni aşıyor ne yazık ki.

Eserin wav formatını bulmak bence çok kolay değil gibi.

Sizlere arşivimdeki FLAC bir eserden görüntü göstereceğim. :)

1657915082357.png

Son düzenleme:
spotify candır kardeşim flac ve ogg sever elindeki her cd ogg ve flac yapmıştı sağlam telefona ihtiyacın var ogg ve flac teli yoruyor kardeşim gm5p huawei y6 2018 ve meizu note 8 de yamuldu spotify da sorun yok.
WhatsApp Image 2021-11-25 at 23.19.49.jpeg
WhatsApp Image 2021-06-24 at 01.43.03.jpeg

maxiplus5 anakartı çatlak cebe koyunca restart yapıyor.

Sizlere arşivimdeki FLAC bir eserden görüntü göstereceğim. :)
ANA
7.1 SURROUND kayıt.
Hadi test yapalım.
7.1 decoderin olmadığına göre bu müziği nasıl test edebiliriz.
Önce iki kanal olarak dinleyebiliriz demektir.
O halde....
Önce ana kanalları L ve R olarak dinle. Diğer kanallar MUTE edilmelidir.
Sesleri ve enstrumanları algılamaya çalış.
Sonra surround kanalları ikişerli olarak dinle.
Önce surround sonra back surround kanalları sistem hoparlörlerinden dinlemelisin.
Sonra bass kanalı ile centre kanalını sisteminde dinlemelisin.
Her iki kanallar dinlenirken diğer kanallar mute edilmelidir.

Sistemden L ve R kanallarının dışındakileri nasıl dinleyebilirim? Ses alamadım diğer kanallardan.

Ben hep stereo dinliyorum. :D

Galiba buldum. Şunları kurup geliyorum hemen.

1657920227713.png
1657920259662.png

Son düzenleme:
Sistemden L ve R kanallarının dışındakileri nasıl dinleyebilirim? Ses alamadım diğer kanallardan.

Ben hep stereo dinliyorum. :D

Galiba buldum. Şunları kurup geliyorum hemen.
Cahal cimbildek herif :D
Adobede dinlediğin iki kanal haricindekileri MUTE edecesin.
Böylece sağ ve sol hoparlörden birer kanal dinleyebilecekin.
Bu durumda örneğin LFE (BASS) kanalını dinlerken o kalada sadece hörültü sesleri duyabileceksin ya da centre kanalı dinliyorsan o kanaldaki sesleri bir hoparlörden duyabileceksin.
DTS decoderi kurmak sana avantaj sağlamaz. Çünkü dersen...
Decoder bu sesleri ayırarak ayrı ayrı kanallara gönderecektir. Ses kartın 7.1 destekliyor olsa bile toplamda 8 adet ampli ve aporlörün olmadığı sürece diğer kanalları yine dinleyemeyeceksin :)

Decoder zaten çalışmadı satın al ülen diyor direkt :D Dolby ise kurulmadı mağaza kaynaklı hatadan dolayı.

Neyse mute ettim zaten ama mesela sadece bass kanalını duyamıyorum. Galiba ayarlarım ayarlı değil :D
maxiplus5 anakartı çatlak cebe koyunca restart yapıyor.
Anakartı çatlak cihazın ekran ışığının bile çalışması bir mucize değil mi ? :D

Decoder zaten çalışmadı satın al ülen diyor direkt :D Dolby ise kurulmadı mağaza kaynaklı hatadan dolayı.

Neyse mute ettim zaten ama mesela sadece bass kanalını duyamıyorum. Galiba ayarlarım ayarlı değil :D

Anakartı çatlak cihazın ekran ışığının bile çalışması bir mucize değil mi ? :D
bass için doldur demeli stereo ses girince bass vermiyor 5.1 olmalı ses...
realtek.png

Audition üzerinden yaptım ayarları. Bu şekilde sadece tek kanala verdim.
1657922568145.png

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri