Soft starter yerine yıldız üçgen kontaktör kullanabilirmiyim

mekaturan

Üye
Su tankına bağlı sirkülasyon pompasının motorunu(7,5 kw) soft starter yerine yıldız üçgene çevirmek istiyorum. Böyle daha ekonomik olacağını düşünüyorum. Sizce mantıklımı. Nelere dikkat etmem gerekiyor.Şimdiden teşekkür ederim.

Su tankına bağlı sirkülasyon pompasının motorunu(7,5 kw) soft starter yerine yıldız üçgene çevirmek istiyorum. Böyle daha ekonomik olacağını düşünüyorum. Sizce mantıklımı. Nelere dikkat etmem gerekiyor.Şimdiden teşekkür ederim.
"Çevirmek istiyorum" sözünden anladığım kadarıyla şuan softstart var ama siz yıldız-üçgen olsun istiyorsunuz. Öyleyse sebebi nedir? Arızalı olduğu için mi değişeceksiniz? Yoksa başka sebep var mı?

Kullanabilirsiniz tabiki.5,5kw dan sonraki ucgen bagli 380v asenkron motorlar yildiz ucgen yolverilebilirler.motor kalkış kolayliği ve şebekeyi ani akimlardan korumak için saglikli olur.
Teknolojinin gelişmesi ile softstartlar geliştirilmistir.Aslinda problem çıkarmiyorsa softstarter ile calistirmanizda sorun yoktur.

Çok ekonomik istiyorsanız,direkt start yapmayı neden düşünmediniz ?Altı üstü 7,5 kw.
abi eskiden 4kw ın üstünde yıldı üçgen kullanılırdı şimdi 7.5 kw ı bile direk üçgende çalıştırabiliyoruz eski zamanla şimdiki zaman arasında ne fark var?acaba eskiden trafolar daha küçük güçtemiydi?

İç tesisler yönetmeliğinde 5,5 kw ve üstü için öyle bir madde var 50 senedir ! Öncelikle o maddenin uygun şe-
kilde değiştirilmesi lazım.Ancak,tesisi işleteninde bilgili olması lazım.Şebeke şartlarının kötü durumları hariç
( şebeke sonunda,düşük kesit,düşük trafo gücü vs ) heryerde 5,5-7,5 kw rakamları garnitür rakamlardır.Eğer
özel bir tahrik değilse ( mesela,marangoz şerit testere ) yıldız üçgenin unutulması lazım.Yıldız üçgenden vaz-
geçemem abi aşığım ona ben ;) denmiyorsa,en uygunu softstartedir.Söylediğinizde doğru olan tarafta var tabi.Şebekeyi kuranlarda eskisi gibi değil ! Trafo kurulum işleri,Köycülükten alınıp özel şirketlere verildikten sonra,daha yüksek güç ve uygun kesitli şebekeler yapılır oldu.Öncelikle,direkt start uygulanıp,binada / hatta sorun görünmüyorsa öyle devam edilmeli,sorun hissedilir ise,önceliğin softstartere verilmesi en uygun çözümdür.Yıldız üçgenide tarihteki yerine ;) emanet etmek gerekir.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim cevaplarınız için. Evet şu an 7,5 kw soft starter bağlı. Amacım bundan sonraki uygulamalarda maliyeti düşürmek. Direk yolvermede sigorta atıyor sürekli. Ama dediğiniz gibi sorun olmayacaksa sigortanın amperini yükseltip direk çalıştırmayı deneyeceğim. Bu arada sistemde sürücülü çalışan daha yüksek güçlü motorlar da var.

Özel trafonuz varmı ? Nasıl besleniyorsunuz ? Sigortanız ne,kaç amper ?

Son düzenleme:
Teşekkür ederim cevaplarınız için. Evet şu an 7,5 kw soft starter bağlı. Amacım bundan sonraki uygulamalarda maliyeti düşürmek. Direk yolvermede sigorta atıyor sürekli. Ama dediğiniz gibi sorun olmayacaksa sigortanın amperini yükseltip direk çalıştırmayı deneyeceğim. Bu arada sistemde sürücülü çalışan daha yüksek güçlü motorlar da var.
Anlaşılan şebekeniz uygun. Sıkça devreye girip çıkmıyorsa direkt yol verebilirsiniz. Direkt yolverdiğinizde motor yüksek akım çeker. Deneme yaparken sigorta seçimi softstarta göre yapıldıysa akımı küçük kalacağından atması normaldir. Uygun malzeme seçimi yapıp tekrar denemeniz gerekir. Ama sıkça devreye girip çıkıyorsa maliyeti fazla da olsa yine softstarter kullanmanız en doğrusu

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri