Sodyum buaharlı ampul direkt elektriğe bağlanırsa ne olur(Balast ve ignitör olmadan)

rubbyM

Üye
Merhaba arkadaşlar 250w sodyum buharlı lambaya 250W için uygun philips balast ve ignitör bağladım çok güzel ateşlendi ve yandı 1 dakika boyunca çalıştı sonra kapattım. Balast ve ignitör baya eski balastın 3 girişi var ve baya ağır sağlam sistemden söktüğümüz için sağlam olduklarını düşünüyorum. Bağlantıyı balastın ve ignitörün üstündeki şemaya göre yaptım.

Sizce lambanın gücü balast ve ignitörden değilde direkt şebekeden alma ihtimali olabilir mi? Lambayı direkt şebekeye bağlasak ne olur? Önce yanıp sonra patlar mı yoksa yanmadan mı patlar

1708442180782.jpeg
1708442198400.jpeg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Direk şebeke gerilimine bağlandığı zaman, hiç yanmadan ampul hemen hasarlanir. Yanlış hatırlamıyorsam ateşleme gerilimi 5 KV , sürekli çalışma gerilimi 180 V civarında olmalıdır.
Hocam demekki ignitor sağlam. Balastın düzgün çalıştığını nasıl anlarım

Ampul hangi marka, üzerinde yazılar varsa fotoğraf paylaşın

Ampul hangi marka, üzerinde yazılar varsa fotoğraf paylaşın
ER elektronik. Manyetik balast ve ignitör ile çalışır yazıyor bendeki balast yaklaşık 3kg ağırlığında belki daha fazla manyetik sanırım birde eski bayağı. Kullandığım balast ve ignitör yukarıda fotoğrafını bıraktıklarım
1708455449012.jpeg

Bugun bir tahta uzerine montajini yaptim 5 dakika boyunca açık kaldı bir sorun olmadı temiz çalışıyor mu sizce.
Devre böyle fişli yaptım ama prize takmadan multimetre ile faz ve notr un tarafini ölçüyorum.
20240221_160136.jpg

Son düzenleme:
Büyük ihtimalle Philips in azizligine benziyor. O ampul başka marka balast ve ateşleyici ile sorunsuz çalışır. Ya Philips marka ampul temin edeceksin. Ya da başka marka balast ve ateşleyici temin edeceksin.
Uzun yıllar önce, bir cami minaresi için yeşil renkli metal Halide projektörler temin ettik. Zor bir yerde olduğu için balasti ve ateşleyici si sorun çıkarmasın Philips marka olsun dedik. Ampuller çin malı yerli markaydı. Bir türlü düzen tutmadı. Ampulleri osram olarak değiştirdik olmadı. Sonra yaşıyorsa sağlık, oldu ise rahmet dilerim. Alkan kardeşler den Mehmet Boyaabatli abim durumu anlatınca beni bilgilendirmisti. Onun başına çok gelmiş. Sonunda balast ve ateşleyici leri başka marka ile değiştirince yıllarca sorunsuz çalıştılar

Büyük ihtimalle Philips in azizligine benziyor. O ampul başka marka balast ve ateşleyici ile sorunsuz çalışır. Ya Philips marka ampul temin edeceksin. Ya da başka marka balast ve ateşleyici temin edeceksin.
Uzun yıllar önce, bir cami minaresi için yeşil renkli metal Halide projektörler temin ettik. Zor bir yerde olduğu için balasti ve ateşleyici si sorun çıkarmasın Philips marka olsun dedik. Ampuller çin malı yerli markaydı. Bir türlü düzen tutmadı. Ampulleri osram olarak değiştirdik olmadı. Sonra yaşıyorsa sağlık, oldu ise rahmet dilerim. Alkan kardeşler den Mehmet Boyaabatli abim durumu anlatınca beni bilgilendirmisti. Onun başına çok gelmiş. Sonunda balast ve ateşleyici leri başka marka ile değiştirince yıllarca sorunsuz çalıştılar
Hocam lamba sorunsuz yanıyor 5 dakika çalıştı sonra ben kendim kapattim ateslemesi anında oluyor parlaklık yavaş yavaş artıyor. 1 saat açık biraksam patlar diye açık bırakmadım

Ekli dosyalar

• 20240221_192009.jpg
    20240221_192009.jpg
    205.8 KB · Görüntüleme: 10
Bir saat bile yansa belli olmaz. Gece sabaha kadar yanar mı ona bakmak gerekiyor. Ha sabaha kadar yanarsa , zaten bir sorun yoktur.

Bir saat bile yansa belli olmaz. Gece sabaha kadar yanar mı ona bakmak gerekiyor. Ha sabaha kadar yanarsa , zaten bir sorun yoktur.
Hocam peki ben geceden açık bıraktım diyelim sorunluysa ne olur sigorta mı atar ampul mü patlar

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri