Soğutma Dolabı Kompresör Karlanması

Altas4142

Üye
Kolay gelsin ustalarım bu neden olur normalde sıcak olan kompresör çalıştığında karlanma yapıyor.

Ekli dosyalar

• e3bc3884-b5c5-4bd2-8195-9071dc26a176.jpg
    e3bc3884-b5c5-4bd2-8195-9071dc26a176.jpg
    143.6 KB · Görüntüleme: 149
1- gazı fazla
2- Evaporatör ısı transferi yapmıyor ( bunun bir kaç nedeni olabilir bunlar fanı çalışmıyor , fanı çalışıyor ama önünde engel var , iyi hava sirkülasyonu olmuyor gibi.. )
3- Genleşme valfi arızası
4- dryer tıkanıklılığı

Ama dolap sorunsuz çalışıyor
1- gazı fazla
2- Evaporatör ısı transferi yapmıyor ( bunun bir kaç nedeni olabilir bunlar fanı çalışmıyor , fanı çalışıyor ama önünde engel var , iyi hava sirkülasyonu olmuyor gibi.. )
3- Genleşme valfi arızası
4- dryer tıkanıklılığı
Dolap sorunsuz çalışıyor.

Demekki az bi ayar gerektiriyor.

Fanlar kontrol edilmeli sorun yoksa gaz basıncına bakılmalı. Gazı eksik mi fazla mı karar verilmeli.

Bu dolap kaç derecede çalışan bir dolap?

Gazı fazla olabilir yada az biraz eksik. Dediğim gibi kontrol edilecek. Basınca göre karar verilip eksik ise biraz gaz verilecek. Fazla ise likit tarafından az biraz atılarak olay cozulur.

Gazı fazla olabilir yada az biraz eksik. Dediğim gibi kontrol edilecek. Basınca göre karar verilip eksik ise biraz gaz verilecek. Fazla ise likit tarafından az biraz atılarak olay cozulur.
Aynısı benim dolapta vardı siboptan gaz sala sala buzlanma gitti ama şimdi de motorhic durmadan çalışıyor ondan mı nedir bu sefer borunun dolaba giren kısmı donuyor motora doğru olan kısım ılık bu sefer su damlıyor yere akıyor buz tutan yerden burada konu açtım ama pek birşey yazan olmadı

Kompresorlere likit gelmesi iyi bir durum değildir. Karlanma durumu likit geldiğinde oluşur. Yada gaz eksik ise olur.

Siz gazı azaltarak likit gelmesine engel olmuşsunuz. Dönüş borusunda izolasyon yoksa izolasyon yaparak damlama sorununu giderebilir siniz.

Kompresorlere likit gelmesi iyi bir durum değildir. Karlanma durumu likit geldiğinde oluşur. Yada gaz eksik ise olur.

Siz gazı azaltarak likit gelmesine engel olmuşsunuz. Dönüş borusunda izolasyon yoksa izolasyon yaparak damlama sorununu giderebilir siniz.
Adam dolabı fişten çek beklesin biraz sonra siboptan 10 15 sn gaz şal sonra 10 15 dk bekle fişe tak çalışsın dedi bende öyle yaptım. Bir de benim dolabın motoru hiç durmuyor hep çalışıyor. Neden hep çalışıyor acaba ikinci el aldım bakarım yeter dedim pişman oldum

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri