soğuk hava depoları

yasara_84

Üye
soğuk hava deposu sogutma siteminde tesisatında zamannla bakırboruların ici icinde asidik bir yag maddesi olusmus.buda ekovatın bobin sargısının dıs korumasnı eriterek ekovatı kullanılmaz hale getiriyor. bakır boru tesisatını nasıl temizleyebiliriz.sisteme verbilecegimiz temizleme gazı... varmı ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
o madde bakır borular içinde katı halde midir borulara sert bi şekildemi yapışmış eger öyle yapışmışsa boruyu söküp temizlemen lazım
veya güçlü bir havayla temizlenebilirse
bi komprosör le hava basabilirsin

sn. yasara_84
bahsettiğin türden, soğutma sistemlerinde ,yağ,su vb. partiküllerin temizliğinde kullanabileceğin tek ve etkili temizlik ürünü FR 11 gazıdır.yalnız bu gazın basıncı ve buharlaşması düşük olduğundan çalışmak biraz uğraş ister.sonrasında da gazın sistemden boşaltılmasıda bir okadar emek ister. Ancak başka da çaren yok.
Temizliği yapacağın sistemin gazını komple boşalt veya bir gaz tüpüne depola .(gazı geri kazanabilirse ekonomi ve çevre koruma açısından daha iyi olur.)sistemi vakum pompası ile vakum et.daha sonra sistemine 11 gazını doldur. sitemin dönüşünde gazı gördüğünde sistemde 11 gazı tamamen dolaşmış olacaktır.
daha sonra sistem içerisindeki 11 gazını komple boşalt. sistem basıncını sıfır görürsün fakat sisteminde hala 11 gazı vardır. vakum pompanla tekrar sistemi vakun et. vakum olduğuna emin olduktan sonra sistemine dikkatli bir şekilde yavaş yavaş AZOT doldur.yalnız azot gazı ile çalışmak çok dikkat ister.çünkü basıncı çok yüksektir.mümkünse çalışmaların sırasında regülatör(basınç düşürücü)kullan .sistem basıncına göre azot gazı dolumundan sonra hem sisteminde kaçak kontrolü yapmış olursun hemde istenmeyen gaz vb. ajanları sisteminden temizlemiş olursun.azot gazını sisteminden boşaltırken yavaş ve dikkatli haraket etmelisin çünkü ani boşaltmalarda zaman zaman patlamalarda olabilmekte.en son aşamada sistemini tekrara vakum et ve sistemine uygun gazı şarj et.
kolay gelsin. başarılar.umarım yardımcı olabilmişimdir.

tesekur ederim verdiginiz blgi nedeniyle benim tahminimde kullanılan ekovat yagıda buna neden olabiliyor. cunku driyer tıkanması sıvı tankını yarısı balcık gibi yag maddesi dolmuustu.temizlenmese hersene ekovat değişmek zorunda kalacak.oda devlete milltet yazık ben klima teknikeriyim.normalda ben bakmıyorum ama soguk hava depolarına bu sekilde yardımcı olacaz insallah...

anlattığın problem kullanılan yağın yanı sıra yanlış gaz kullanılması sonucuda olabilir. benim sana önerim;komresörde kullandığın yağı değiştir.Bakım sonrasındada birkaç defa drayer değiştirmen.şimdiden kolay gelsin

ekovatın emme hattına drayer komanı ve periyodik olarak degiştirmeni tavsiye ederim

allah kolaylık versin benimde başıma gelmişti çözemedim

arkadaslar bakır boru kullanılırken dıkkat edılecek en onemlı husus su dur kesınlıkle borulerın su ıle temas eememesi gerekır.bırde yapılan tesıs yada herhangı bakır borunun kacagı olup olmadıını kontrol ederken ıcıne kesınlıkle hava kompresoru ıle hava basmayın cunkı hava ıcınde bır mıktar su buharcıkları olur buda zamanla borunun catlamasına bıle sebep olur.içerıdekı su soguk gazın etkısı ıle donma yapar.her zaman test ıcın AZOT kullanın basınclı bır temızlıkte gerekıyorsa bunuda AZOT ıle yapmak gerekır.bence. yardımcı oldu ısem ne mutluu

aklıma gelmısken eklemek ıstedım bırde yapılan sogutma gurubunda yag tankı olmalıı.bu yagı bırazda olsun suzer ve gazdan ayrıstırır.cunkı basıncın etkısı ıle tupun ıcıne carpar ve ayrılır ve driyer degısıklıgıde yap kolay gelsın.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri