Slayer Exciter Çalışma Mantığı

euler29

Üye
Arkadaşlar kendimi gelistirmek adina elektronige yeni basladim.Transistor,kapasitor,trafo vs calisma mantigini kavramaya calisiyorum.Fakat şu resimdeki slayer exciterin calisma mantigini tam anlayamadim.
-48rvtArkIr-r6ke2j-gs3x5_BE26KKqdCxHBLsRTRR-VM8h-N.jpg

Zannimca transistor ile devreyi acip kapayarak yüksek frekanslı elektrik indükliyor karsi bobinde fakat burada transistor nasil islev goruyor akimi kabul ettikten sonra nasil kapatiyor detaylica anlatabilir misiniz?

Aynı konuyu tekrar açıp durma! Burda tr tek elemanlı osilator olarak davranıp açma kapama yaparak dc yi ac ye çevirtiyor.

Aynı konuyu tekrar açıp durma! Burda tr tek elemanlı osilator olarak davranıp açma kapama yaparak dc yi ac ye çevirtiyor.
Kusura bakma ama onu bizde anladik.Bunu transistorlerle nasil yaptigini anlayamadim.Transistorun basesine akim verdikten sonra nasil kapaniyor?Nasıl osilasyon sagliyor?Önceki konuyu yanlis yere actim fakat silemedim.

6 veya 12 voltluk akülerle flüoresan lambalarını yakan elektronik balastların nasıl çalıştığını temelde kavramışsanız bunun çalışma esası da aynidir. Bir geri besleme sargısından gelen geri besleme akımı, transistörün yüksek frekansta (Anahtarlama yaparak) kesintisiz çalışarak yüksek frekanslı ac'yi bu ferrit trafodan oluşturmasını sağlar. Buna benzer bir konu joule-thief (Joule hırsızı) devreleridir. Kolay gelsin.

Bu şeyi yeni başayan arkadaşlar için birazcık açıklayayım.

Bobinde eğer manyatizma artıyor yada azalıyorsa akım oluşur manyetizma olsa bile sabitse akım oluşmaz.

Devreye ilk akım verildiğinde 22k direnç tranasitörün iletken olmasını sağlıyor (tam güç
iletmiyor yarı buçuk iletiyor) birinci bobinden akım geçmeye başlıyor ve manyetizma artmaya
başlıyor bu sırada ikinci sarımda elektronlar hareket etmeye başlıyor ve transistörün
bazından geçip transistörün dahada iletken olmasını sağlıyor manyetizma daha hızla artıyor.

Ama her bobinin taşıyabileceği max manyetizma değeri vardır bi süre sonra primary bobin
doluyor ve manyetizma sabit kalıyor bu durumda ikinci bobinde elektronların hareketi
durduğu için transistör tekrar az iletim durumuna geçiyor.

Ama daha önce orada birikmiş bir manyetizma var ve bu azalıyor , tersi yönde
elektronlar hareket edip transistörün bazındaki 22k dirençden elektron çalıp transistörün
daha az iletmesini sağlıyor ve bi süre sonra transistör iletimi kesiyor.

Manyetizma bittiği için bobin artık transistörün bazından elektron çalamıyor ve herşey
başa dönüyor. Aynı salıncak gibi hızını almış, rezonansa giriyor.

Transistör ilk başlangıçta çok zorlanıyor çünkü tam rezonans sağlanmamış fakat daha sonra
rezonans sağlandıkça transistör üzrinden ağır yük kalkıyor

Aynı salıncağın sallanması gibi ilk başta yavaş yavaş, daha sonra sallamaya başladımı
çok az güçle çok yüksek devir, salıncaktaki duruma rezonans deniliyor.

Burda sallanmak istenen ikinci bobindir çünkü yüksek voltaj buradan çıkacak.

Bu şeyi yeni başayan arkadaşlar için birazcık açıklayayım.

Bobinde eğer manyatizma artıyor yada azalıyorsa akım oluşur manyetizma olsa bile sabitse akım oluşmaz.

Devreye ilk akım verildiğinde 22k direnç tranasitörün iletken olmasını sağlıyor (tam güç
iletmiyor yarı buçuk iletiyor) birinci bobinden akım geçmeye başlıyor ve manyetizma artmaya
başlıyor bu sırada ikinci sarımda elektronlar hareket etmeye başlıyor ve transistörün
bazından geçip transistörün dahada iletken olmasını sağlıyor manyetizma daha hızla artıyor.

Ama her bobinin taşıyabileceği max manyetizma değeri vardır bi süre sonra primary bobin
doluyor ve manyetizma sabit kalıyor bu durumda ikinci bobinde elektronların hareketi
durduğu için transistör tekrar az iletim durumuna geçiyor.

Ama daha önce orada birikmiş bir manyetizma var ve bu azalıyor , tersi yönde
elektronlar hareket edip transistörün bazındaki 22k dirençden elektron çalıp transistörün
daha az iletmesini sağlıyor ve bi süre sonra transistör iletimi kesiyor.

Manyetizma bittiği için bobin artık transistörün bazından elektron çalamıyor ve herşey
başa dönüyor. Aynı salıncak gibi hızını almış, rezonansa giriyor.

Transistör ilk başlangıçta çok zorlanıyor çünkü tam rezonans sağlanmamış fakat daha sonra
rezonans sağlandıkça transistör üzrinden ağır yük kalkıyor

Aynı salıncağın sallanması gibi ilk başta yavaş yavaş, daha sonra sallamaya başladımı
çok az güçle çok yüksek devir, salıncaktaki duruma rezonans deniliyor.

Burda sallanmak istenen ikinci bobindir çünkü yüksek voltaj buradan çıkacak.
Gerçekten ilginiz ve emeginizden dolayi çok tesekkur ederim.Çok açıklayıcı oldu.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri