Skyrc imax b6 adaptör tavsiyesi ve test yapımı

mahsun494

Üye
Arkadaşlar skyrc imax B6 mini aldım. Ama adaptörsüz bende 12 volt 2.5 amper adaptör var. Aldığım yere sordum. Bir sorun olur mu diye onlarda olmaz dedi. Peki deşarj olurken sorun olur mu dedim. Onlarda sorun olur dedi. Ben li ion pil deşarj edeceğim yani test edeceğim sorun olur mu çünkü 1 amper ile deşarj ediyorlar. Mantıken bir sorun olmaz gibi geliyor. Ama tabi ki ustalarım olmaz derse bir bildikleri vardır deyip adaptör alacağım mecburen.

Bir de ben pili test etmek istiyorum. Yani kaç volt kaç amper var onu test edeceğim. Pili doldurup mu test edeceğim yoksa hem şarj ediyor hemde test mi ediyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

adaptör bence sorun olmaz hatta küçük bile gelebilir

arkadaşım, aküden besleyebilirsiniz (en küçük akü 7 amper) veya adaptör ile diyorlar, internette uyumlu adaptörlere baktığımda 7 amper olanını gördüm. cihazın kendi tüketimini de hesap edersek 2,5 amper biraz küçük değil mi sence de? yüksek amperli bir pil taktığında nasıl şarj edeceksin doyuma ulaşmaz pil, abi de, büyük de, (usta deme burada ben den çooook büyük ustalar varken) tavsiye 7 amperden küçük adaptör kullanma.

arkadaşım, aküden besleyebilirsiniz (en küçük akü 7 amper) veya adaptör ile diyorlar, internette uyumlu adaptörlere baktığımda 7 amper olanını gördüm. cihazın kendi tüketimini de hesap edersek 2,5 amper biraz küçük değil mi sence de? yüksek amperli bir pil taktığında nasıl şarj edeceksin doyuma ulaşmaz pil, abi de, büyük de, (usta deme burada ben den çooook büyük ustalar varken) tavsiye 7 amperden küçük adaptör kullanma.
Teşekkür ediyorum. Tamam sinirlenme :D

Merhaba.
Oncelikle hayırlı olsun. Bende de var ayni cihazdan.

Durum şu:
Watt hesabindan gidelim. 12 volt 2.5 amper adaptör. Kayıpları saymazsak 30 watt eder değil mi?

Siz bir 12v akü sarj edeceksiniz o zaman 30 watt çıkış alip sarj edebilirsiniz (Kayiplar bunu biraz daha düşürür). Yani 14.4 voltta doldurur aküyü. Siz bu aküyü 4 amperle sarj etmeye çalıştığınız zaman 2.5 amperlik adaptorun voltaji çöküyor ve imax cihaz "Dc in too low" gibi yani giris voltaji dustu deyip şarjı durdurur. O zaman anlarsiniz ki adaptor zayif geliyor, şarj akimini düşürürsünüz. Zaten cihazin ayarlarinda da kac volta dustugunse uyari versin secenegini ayarlayabiliyorsunuz.

Desarj olayina gelince. Zaten bu cihazın yuksek desarj kapasitesi yok. O yuzden onda sorun olmaz ama imaxlar desarjda gercegi tam olarak yansitmiyor.

Siz bunu tek lityum pilde falan kullanacaksaniz o adaptor yeter de artar bile. Kapasitesini kolay kolay aşmazsınız. 4.2 voltta 6 amper ile falan sarj edebilir ki zaten bu onun sınırı.

Pili de once doldurup sonra deşarj ederek test edebilirsiniz.

Baska sorularınız olursa cevaplamaya calisirim

Merhaba.
Oncelikle hayırlı olsun. Bende de var ayni cihazdan.

Durum şu:
Watt hesabindan gidelim. 12 volt 2.5 amper adaptör. Kayıpları saymazsak 30 watt eder değil mi?

Siz bir 12v akü sarj edeceksiniz o zaman 30 watt çıkış alip sarj edebilirsiniz (Kayiplar bunu biraz daha düşürür). Yani 14.4 voltta doldurur aküyü. Siz bu aküyü 4 amperle sarj etmeye çalıştığınız zaman 2.5 amperlik adaptorun voltaji çöküyor ve imax cihaz "Dc in too low" gibi yani giris voltaji dustu deyip şarjı durdurur. O zaman anlarsiniz ki adaptor zayif geliyor, şarj akimini düşürürsünüz. Zaten cihazin ayarlarinda da kac volta dustugunse uyari versin secenegini ayarlayabiliyorsunuz.

Desarj olayina gelince. Zaten bu cihazın yuksek desarj kapasitesi yok. O yuzden onda sorun olmaz ama imaxlar desarjda gercegi tam olarak yansitmiyor.

Siz bunu tek lityum pilde falan kullanacaksaniz o adaptor yeter de artar bile. Kapasitesini kolay kolay aşmazsınız. 4.2 voltta 6 amper ile falan sarj edebilir ki zaten bu onun sınırı.

Pili de once doldurup sonra deşarj ederek test edebilirsiniz.

Baska sorularınız olursa cevaplamaya calisirim

Çok aydınlatıcı oldu teşekkür ediyorum. Deşarj olayı maksimum kaç cihazda birde deşarj olayı test değil mi normal şarj ederken pilin değeri önemli değil mi.

Çok aydınlatıcı oldu teşekkür ediyorum. Deşarj olayı maksimum kaç cihazda birde deşarj olayı test değil mi normal şarj ederken pilin değeri önemli değil mi.

Rica ederim. Maksimum desarj 5 watt. Yani 1 adet 18650 yi 1 amperden biraz fazlasi ile desarj testine tabi tutarsınız ama 12v akuye baglayinca watt hesabından gidiyoruz yine ve 300-400 miliamper ile test yapılabiliyor.
Desarj ozelligi cok da sağlıklı degil ama sarj konusunda cok iyi. Pilin degerinin onemi yok . Isterseniz 100 amper akuyu sarj edin. Sadece zaman meselesi. Yalniz böyle cok yuksek kapasiteli seyler sarj edecekseniz hem isinmayacak bir yerde olsun hem de ayarlarini iyi yapın (maksmimum sarj kapasitesi ve sure ayari)

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri