Skyrc imax b6 mini adaptör voltaj meselesi

karadvt

Katılımcı Üye
Merhabalar.

Başlıkta da belirttiğim üzere Skyrc imax b6 mini balans şarj aletini çalıştırmak için adaptör gerekiyor.

Cihazın verilerinde 11-18 volt aralığında en az 5 amper bir adaptör kullanılması tavsiye ediliyor.

Elimde 19v 4.7a bir adaptör var. Sizce bunu kullansam sorun olur mu? Amper kısmı sorun değil güç hesabından kurtarır da çekindiğim gerilim.

Kendimi cevaplamış olacağım ama diyotla deneyeceğim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ustalar en azından şunu sorayım 3 adet 6A10 diyotu seri bağlasam ve voltajı biraz düşürsem olmaz mı? Ayrıca 6 amper olan bu diyotları paralel bağlayarak 12 amper de yapabilir miyim ?

6A10 diyotlar ortalama 0.5 - 0.7 volt düşüş sağlar.

3 tanesi 1.5 - 2.0 volt düşüş sağlar.

Ancak şarj aletinin tamda limitine yakın. Şarj aletini bilmiyorum ama hassas bir ürünse voltaj yükselmesinde zarar görebilir.

6 amperlik iki diyotu paralel bağlarsanız 12 amper dayanıma ulaşır. Çok sağlıklı olmasada çalışacaktır.

Ancak şarj aletinin tamda limitine yakın. Şarj aletini bilmiyorum ama hassas bir ürünse voltaj yükselmesinde zarar görebilir.

6 amperlik iki diyotu paralel bağlarsanız 12 amper dayanıma ulaşır. Çok sağlıklı olmasada çalışacaktır.

O zaman hocam en azından 4 veya 5 tanesini seri bağlasak da olur. Ben buna bir bakayım. Teşekkür ederim.

19 voltluk kaynaginiz notebook adaptorumudur?

4-5 tane garanti olur dusuncesindeyim.

Peki hocam 0.5-0.7 volttan fazla düşüş sağlayan diyot da var mıdır ?

Bildigim yok.

Ama istersen notebook adaptorunun cikisina devre kurup voltaji düşürebilirsiniz.

Sarj edeceginiz pil lipo degilse bence 19 voltla hic kullanmayin derim. İmax b6 bende kullaniyorum 17 volt adaptorle. Bendede laptop adaptoru vardi riske atamadim

Bildigim yok.

Ama istersen notebook adaptorunun cikisina devre kurup voltaji düşürebilirsiniz.

Step down regülatör var elimde ama fazla akıma dayanamaz hocam. Dediğiniz devrenin de herhalde soğutması vs de olması gerekir.

Sarj edeceginiz pil lipo degilse bence 19 voltla hic kullanmayin derim. İmax b6 bende kullaniyorum 17 volt adaptorle. Bendede laptop adaptoru vardi riske atamadim

Şimdilik 12v 1a adaptörle de işimi görüyor. Lityum 18650 pilleri şarj ediyorum. 2a ya kadar yetiyor adaptör. Galiba en iyisi 12v 20a bir led adaptörü alıp kullanmak.

Bu arada riske girip laptop adaptörünü direkt bağlayıp denedim cihaz voltaj yüksek uyarısı verdi. Neyse ki cihaz akıllı da alırım ben bunu deyip bir tarafını yakmadım.

Farklı bir konu ama yüksek amper adaptör gerçekten şart. Bende Ataba AT-3012 3-12V 3A Kademeli Trafolu Adaptör var. Aliexpresten aldığım 10 amper peltieri buna taktım. Bir süre çalıştı. Kapattım sonra tekrar açtım adaptörü bir duman bir patlama sesi geldi. Açtım baktım bir kondansatör patlamış. O nedenle ki bu tip işler icin yüksek amperli adaptör bulundurmak istiyorum elimin altında.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri