Sistem performans tahmini

athenamsx

Üye
Topladığım bu sistemin ortalama performansı nedir, ne olur, tahmini kaç fps alırım?

Sistem: Burada.

Oyuncu, yayıncı vs. değilim. Maksat kasmasın, donmasın, hızlı açılıp kapansın, büyük dosya aktarımı çileden çıkartmasın, indie ya da sistem gereksinimi uçuk olmayan oyunları rahatça oynatsa yeter.
Örnek: League of Legends, Pubg Mobile Lite ya da sadece mobile, orta ya da düşük ayarda Fortnite falan.

Görüşlerinizi bekliyorum teşekkürler.

Günümüz donanımlarında en önemli unsur memory band genişliğidir.
Yani RAM'lerden işlemcilere aktarılabilien veriyollarının hızlarıdır.
RAM miktarından ziyade 2 kanal RAM modülü kullanmak hem açılış hızında, hem de programların cache belleğe yüklenilmesinde son derece önem taşır.
Bu sebeple kullanılacak RAM'lerin tek modül yerine 2 modül olarak kullanılması önem arzetmektedir.
İkinci bileşen ise özellikle AMD tabanlı sistemlerde en önemli olan ANAKARTLARDIR.
Seçmiş olduğunuz anakart o işlemciyle sağlıklı kullanılabilir mi bilemem ama tam performans vermeyeceği kesindir.
Bütçeyi biraz daha genişletip uygun bir anakart ve çift modül RAM bakmanızı tavsiye ederim.

Günümüz donanımlarında en önemli unsur memory band genişliğidir.
Yani RAM'lerden işlemcilere aktarılabilien veriyollarının hızlarıdır.
RAM miktarından ziyade 2 kanal RAM modülü kullanmak hem açılış hızında, hem de programların cache belleğe yüklenilmesinde son derece önem taşır.
Bu sebeple kullanılacak RAM'lerin tek modül yerine 2 modül olarak kullanılması önem arzetmektedir.
İkinci bileşen ise özellikle AMD tabanlı sistemlerde en önemli olan ANAKARTLARDIR.
Seçmiş olduğunuz anakart o işlemciyle sağlıklı kullanılabilir mi bilemem ama tam performans vermeyeceği kesindir.
Bütçeyi biraz daha genişletip uygun bir anakart ve çift modül RAM bakmanızı tavsiye ederim.
Ramleri 2x4gb seçtim ama tek gözüküyor sanırım. İntel de çok pahalı özellikle 4 ve 6 çekirdekli işlemcileri...

Ramleri 2x4gb seçtim ama tek gözüküyor sanırım. İntel de çok pahalı özellikle 4 ve 6 çekirdekli işlemcileri...
2X4GB ise DUAL RAM kanalı kullanarak max. band genişliği elde edersin.
AMD tabanlı sistemlerde anakartın rolü çok fazladır.
İntel sistemlerde işlemciler en büyük bütçe iken AMD tabanlı sistemlerde anakart önem arzediyor.
Eğer bütçen müsaitse X serisi anakartlara yönelmelisin. Ama bütçe müsait değilse B serisinin daha iyi modellerine bakmalısın.
Her halukarda AMD tabanlı uygun bir sistem için anakartının 1000TL ler civarında seçilmesi gerekmektedir.
İntel tabanında 1000TL yi işlemciye ayırırsan, 500-700TL lik anakartlar işini görecektir.
Sonuçta işlemci anakart ikilisi aynı paraya denk gelmektedir.
İşlemci için intel tabanında İ5 serisi işlemcilere yönelirsen 600-700TL lik bir anakart ve uygun bir işlemci ile üst seviye performans alabilirsin.
Burada bahsetmiş olduğum intel veya AMD sistemler değil, performans verebilecek ve uyumlu bir sistemdir.
AMD tabanlı sistemlerdeki performans düşüklüğü bilinmektedir. AMD tabanlı sistemlerde iyi performansın anahtarı anakartlardır.
Ne yazık ki bu sistemlerde anakart fiyatları hiç te ucuz değildir.
Bir diğer husus ta ekran kartıdır.
GTX1030 lar alt seviye olmasına karşın onboard ekran kartları seviyesinin biraz üstündedir. İyi bir OPEN-GL ve PHYSC-X uyumu için onboard ekran kartları bile seçilebilir.
Yani GTX1030 u almaktan ziyade intel tabanlı on board HD serisi ve iyi bir anakart düşük seviye oyunlarda daha iyi performans verecektir.
Ama D-X kullanıp performans istiyorsan en azından GTX1050 gibi ekran kartına yönelebilirsin.
ÖZETLE:
PC toplama işi biraz da ileriye yönelik düşünülmelidir.
İleriye yönelik sistemlerde ilk unsur anakartlardır. EXTREME işlemci destekli anakartlar çok pahalı olduğu için bu denli yüksek konfigürasyonlara değinmedim.
12 sene kadar önce EXTREME desteklekli ICH10R chipsetli anakartım QUAD serisi işlemcilerle hala oldukça performanslı çalışmaktadır. O yıllarda 235$ gibi ücretle almış olduğum anakart günümüzde hemen hemen tüm QUAD serisi işlemcileri desteklemekte olup, render işlemlerim için son derece işlevsel ve idealdir.
O yılların teknolojisi ile bu sistemde 40dk da yapmış olduğum render işlemi günümüz modern işlemcilerden olan 8. nesil i5 işlemci ile 25dk civarında yapılmaktadır.
NOOLACAK Kİ 15 dk fazla beklerim :D
Bi cigara molası :)

Ustam sen bu işin dehası olmuşsun :D Dediklerin doğru ama o kadar bütçe yok şu an belki ileride olabilir. Şu an Celeron N3060, Intel HD 400 (Brasswel), 4gb ram 1600MHz tek kanal ve 500 gb HDD ile takılıyorum. Yetiyor mu? Tabii ki hayır. Youtube cihazı sadece :D Sen daha iyi bilirsin hatta. Bu cihazla Lolde 30-40 fps alıyorum en düşük ayarlarda. Hatta Windows animasyonlarını bile kapatıyorum ve oyun altta çalışmıyor yani istemciyi kapatıyorum o halde :D Oynayanlar bilir istemci olayını. O fps değeri orta ayarda 60-80 arası olsa kafi. Yoksa GTX 1660 Ti, RX2080 Ti, Sli, falan cüzdanı deler onlar :) Tarayıcıda sekmeler cayır cayır kasmasın 10-15 sekme açsam da yeterli. Belki altta bir Spotify çalışır öyle yani. İleriye dönük konusunda haklısın ama.
Kasa bilgisayar vardı eskiden işlemcisi neydi hiç hatırlamıyorum özelliklerini falan hiç bakmamıştım... 2007'de aldım. O zamanlar bilgisayarcılar yolunacak kaz arıyor tabii (hala öyleler) :D Toplama pc satıyorlar çatır çatır. 1.700 TL verdik ona taksitle. Neyse o bilgisayarla Far Cry 2 oynamıştım, GTA 4 oynamıştım GTA 4 çok kasıyordu ama oynatıyordu :D Far Cry 2 çok kasmıyordu ne hikmetse :) 2013 yılında laptop aldım Grundig GNB 1450 B1 B8 işlemcisi 1.10 GHz çift çekirdek o zaman anlamıyorum tabii yine pcden falan, iyi iyi dediler geçiştirdiler satıcılar kandık aldık. Ona su döküldü derken 2017'de en son bu cihazı aldım. Alırken de 4gb ram ve 500gb Hddsi var diye kakaladılar cehalete bak tek kanal 4gb ram nedir ya :D Artık aldıktan sonra beni bir merak sardı pc konusunda. Keşke eskiden bilseydim bunları da kazıklanmasaydım diye düşünüyorum bazen :)

Ben de bir iki sene sonra PC yi atmaman için tavsiyelerde bulunuyorum.
Günümüz PC teknolojilerinde en önemli bileşen anakartlardır.
Bazı firmalar anakartlarına özel donanım bile yaptırmaktadırlar.
Bu yüzden uyumlu bir anakart sistemin anahtarıdır diyebiliyorum.
Benim internet amaçlı PC im hala CORE2 DUO E6550işlemcili bir HP kasa :D
file:///home/onur/Masa%C3%BCst%C3%BC/Yeni/hardinfo_report.html
Linkten bakabilirsin.
Bu PC ile bazı oyunları oynuyorum. Özellikle SETTLERS favori oyunumdur. Bir ara orta ayarlarda kardeşim HURD TRUCK bile oynamıştı :D
Tabii ki bazen render işlerimi bile yapabilmekteyim.
Yaklaşık 12 yıllık bu PC hala belli amaçlara hizmet ediyorsa zamanında ödenmiş paraların pek önemi olmaz.
Aynı yıllarda iş istasyonu da toplamıştım.
ASUS EXTREME destekli ICH10R chipsetli ve CORE2 QUAD işlemcili PC yıllarca bana hizmet etmişti. Forumlardaki çoğu arkadaşım CORE2 QUAD işlemciler ve baba ekran kartları ile çakılırken, ben benchmark skorlarımı onlara gösterdiğimde guduruyorlardı :D
1 Sene önce i5 li sistem toplayınca QUAD işlemcili PC yi oğlana devrettim. O da baara çıııra kendi oyunlarını oynuyor.
Bir sistemin hızı sadece işlemci RAM veya ekran kartı ile belirlenemez.
Bu donanımların sağlıklı ve performanslı çalışabilmeleri anakart veriyolları hızı ve stabilitesi ile mümkündür.
Bu sebeple bazı anakartlar son derece pahalıdır.
Eğer anakartın üst seviyede ise birkaç sene sonra UPGRADE edebilir, işlemci, RAM veya ekran kartını değiştirebilirsin. Ama anakartın desteklemiyorsa işlemci upgrade etmenin hiçbir katkısı olamayacağı gibi daha düşük performans bile verebilecektir.
Burada söylediklerimi anlayabilmen için CINEBENCH skorlarını incelemelisin.
Orada kaydedilmiş bazı skorlar kullanıcıların donanımları doğrultusunda elde etmiş oldukları sonuçların kaydedilmesi ve saklanmasıdır.
Aynı işlemciyi ve aynı ekran kartını kullanan çoğu kullanıcı skorlarında çok büyük farklar olduğunu göreceksin.
Vatandaş 12 çekirdekli AMD işlemci ile 4 times render kabiliyeti elde edebilmişken, bir başkası 8 çekirdekli ve 12 çekirdekliden çok daha ucuz bir işlemci ile 6 times render kabiliyeti elde edebiliyor.
Bu durumda 12 çekirdekli işlemciye verilen o kadar paraya yazık demektir.
Bir de şunu belirtmem lazım.
Aynı işlemciyi ve aynı bileşenleri kullanan iki farklı markayı kıyaslayabilirsen aradaki farkın anakart performansı olduğunu mutlaka anlayacaksın.
Bunun için de aynı donanımlara sahip farklı markalardan dizüstü PC lerin performans tablolarını incelemen yeterlidir.
Ben her ne kadar bunları söylesem de bütçe tabii ki önemlidir. Ancak düşük bütçe demek uyumsuz bileşenleri bir araya getirmek olmamalıdır.
Ben olsam şu anakartı alırdım.
https://www.incehesap.com/gigabyte-x570-ud-gaming-anakart-fiyati-43712/
X570 lerin en uygun fiyatlı olanı. Başka markalara bakıldığında daha pahalı olduğu görülebilir.
Seçmiş olduğun işlemci ve kendi ekran kartı ile uygun bir performans elde edebilirsin.
PHSYC-X yapılandırılmasını biraz da işlemciye yükleyebilirsen, bazı oyunları kasmadan sorunsuzca oynayabilirsin.
İlerde bütçen elverdiğinde GTX1660 gibi bir ekran kartı da alabilirsen sistem son derece oturaklı bir sistem olur ve yıllarca kullanabilirsin.
Geçen yıllar nezlinde yeni nesil işlemciler çıkarsa bu anakarta uyumlu üst seviye işlemciler de ikinci ellerden son derece düşük fiyatla temin edebilirsin.
ÖRNEĞİN
https://www.incehesap.com/amd-ryzen-9-3950x-islemci-fiyati-43139/
Bu işlemciyi al desem beni YAŞ ODUNLA KOVALARSIN :D
Ama belki de bu işlemciler bir kaç sene içerisinde ikinci ellere düşerek oldukça uygun fiyatla alınabilecektir. Böylece anakartın tam destek vereceği için sorunsuzca kullanabileceksin.
Benim QUAD sistemi topladığımda 300$ a Q8200 işlemci alabilmiştim.
Ama birkaç sene sonra İ5 serileri çıkınca QUAD serisinin extreme olanları birkaç yüz TL ye kadar düşmüştü.
Ben de Q9550 ve hatta QX9550 işlemcileri ikinci elde görünce hemen kapmıştım.
QX serisi işlemciler hala tercih edilen işlemcilerdendir.
Senin topladığın konfigürasyondan ekran kartını ve anakartını çıkartırsan 1000TL ye yakın fazla bütçen olacaktır. 1000TL ile de önermiş olduğum X serisi anakartlara yönelebilirsin.
Varsın ekran kartın olmasın. Birkaç ay idare eder uygun fiyatlı bir GTX1050 veya 1660 gibi ekran kartı da alabilirsin.
Zaten GTX1050 ler bile yavaş yavaş bitiyor. Ama FHD monitörler için realizm desteği var.

merhaba
akşama sabah çöp olur
gerçekler oyun ile vaktinizi harcamayın ,
boş işler zaman geçiyor bu zamanı arayacaksınız .
çizim gibi iş için kullanacaksanız tamam .

Eski makine geliştirilecekse SSD Hard disk ilk tercih olmalı.

Sıfır pc için klasik hdd düşünmeyin.

Bütçe uygun olursa m tipi SSD.
Aksi halde normal SSD.

Ben de bir iki sene sonra PC yi atmaman için tavsiyelerde bulunuyorum.
Günümüz PC teknolojilerinde en önemli bileşen anakartlardır.
Bazı firmalar anakartlarına özel donanım bile yaptırmaktadırlar.
Bu yüzden uyumlu bir anakart sistemin anahtarıdır diyebiliyorum.
Benim internet amaçlı PC im hala CORE2 DUO E6550işlemcili bir HP kasa :D
file:///home/onur/Masa%C3%BCst%C3%BC/Yeni/hardinfo_report.html
Linkten bakabilirsin.
Bu PC ile bazı oyunları oynuyorum. Özellikle SETTLERS favori oyunumdur. Bir ara orta ayarlarda kardeşim HURD TRUCK bile oynamıştı :D
Tabii ki bazen render işlerimi bile yapabilmekteyim.
Yaklaşık 12 yıllık bu PC hala belli amaçlara hizmet ediyorsa zamanında ödenmiş paraların pek önemi olmaz.
Aynı yıllarda iş istasyonu da toplamıştım.
ASUS EXTREME destekli ICH10R chipsetli ve CORE2 QUAD işlemcili PC yıllarca bana hizmet etmişti. Forumlardaki çoğu arkadaşım CORE2 QUAD işlemciler ve baba ekran kartları ile çakılırken, ben benchmark skorlarımı onlara gösterdiğimde guduruyorlardı :D
1 Sene önce i5 li sistem toplayınca QUAD işlemcili PC yi oğlana devrettim. O da baara çıııra kendi oyunlarını oynuyor.
Bir sistemin hızı sadece işlemci RAM veya ekran kartı ile belirlenemez.
Bu donanımların sağlıklı ve performanslı çalışabilmeleri anakart veriyolları hızı ve stabilitesi ile mümkündür.
Bu sebeple bazı anakartlar son derece pahalıdır.
Eğer anakartın üst seviyede ise birkaç sene sonra UPGRADE edebilir, işlemci, RAM veya ekran kartını değiştirebilirsin. Ama anakartın desteklemiyorsa işlemci upgrade etmenin hiçbir katkısı olamayacağı gibi daha düşük performans bile verebilecektir.
Burada söylediklerimi anlayabilmen için CINEBENCH skorlarını incelemelisin.
Orada kaydedilmiş bazı skorlar kullanıcıların donanımları doğrultusunda elde etmiş oldukları sonuçların kaydedilmesi ve saklanmasıdır.
Aynı işlemciyi ve aynı ekran kartını kullanan çoğu kullanıcı skorlarında çok büyük farklar olduğunu göreceksin.
Vatandaş 12 çekirdekli AMD işlemci ile 4 times render kabiliyeti elde edebilmişken, bir başkası 8 çekirdekli ve 12 çekirdekliden çok daha ucuz bir işlemci ile 6 times render kabiliyeti elde edebiliyor.
Bu durumda 12 çekirdekli işlemciye verilen o kadar paraya yazık demektir.
Bir de şunu belirtmem lazım.
Aynı işlemciyi ve aynı bileşenleri kullanan iki farklı markayı kıyaslayabilirsen aradaki farkın anakart performansı olduğunu mutlaka anlayacaksın.
Bunun için de aynı donanımlara sahip farklı markalardan dizüstü PC lerin performans tablolarını incelemen yeterlidir.
Ben her ne kadar bunları söylesem de bütçe tabii ki önemlidir. Ancak düşük bütçe demek uyumsuz bileşenleri bir araya getirmek olmamalıdır.
Ben olsam şu anakartı alırdım.
https://www.incehesap.com/gigabyte-x570-ud-gaming-anakart-fiyati-43712/
X570 lerin en uygun fiyatlı olanı. Başka markalara bakıldığında daha pahalı olduğu görülebilir.
Seçmiş olduğun işlemci ve kendi ekran kartı ile uygun bir performans elde edebilirsin.
PHSYC-X yapılandırılmasını biraz da işlemciye yükleyebilirsen, bazı oyunları kasmadan sorunsuzca oynayabilirsin.
İlerde bütçen elverdiğinde GTX1660 gibi bir ekran kartı da alabilirsen sistem son derece oturaklı bir sistem olur ve yıllarca kullanabilirsin.
Geçen yıllar nezlinde yeni nesil işlemciler çıkarsa bu anakarta uyumlu üst seviye işlemciler de ikinci ellerden son derece düşük fiyatla temin edebilirsin.
ÖRNEĞİN
https://www.incehesap.com/amd-ryzen-9-3950x-islemci-fiyati-43139/
Bu işlemciyi al desem beni YAŞ ODUNLA KOVALARSIN :D
Ama belki de bu işlemciler bir kaç sene içerisinde ikinci ellere düşerek oldukça uygun fiyatla alınabilecektir. Böylece anakartın tam destek vereceği için sorunsuzca kullanabileceksin.
Benim QUAD sistemi topladığımda 300$ a Q8200 işlemci alabilmiştim.
Ama birkaç sene sonra İ5 serileri çıkınca QUAD serisinin extreme olanları birkaç yüz TL ye kadar düşmüştü.
Ben de Q9550 ve hatta QX9550 işlemcileri ikinci elde görünce hemen kapmıştım.
QX serisi işlemciler hala tercih edilen işlemcilerdendir.
Senin topladığın konfigürasyondan ekran kartını ve anakartını çıkartırsan 1000TL ye yakın fazla bütçen olacaktır. 1000TL ile de önermiş olduğum X serisi anakartlara yönelebilirsin.
Varsın ekran kartın olmasın. Birkaç ay idare eder uygun fiyatlı bir GTX1050 veya 1660 gibi ekran kartı da alabilirsin.
Zaten GTX1050 ler bile yavaş yavaş bitiyor. Ama FHD monitörler için realizm desteği var.
O Ryzen 9 3950X neymiş öyle ya :D 72MB Cache falan :) Yağ gibi akar o işlemciyle olaylar. X570 de güzelmiş fiyatı iyi baya. Çok teşekkür ederim bilgiler için. :)

Ryzen 9 serisi AMD nin EXTREME işlemcileri sınıfının bir alt seviyesi, alt segmentin ise en üst seviyesidir. .
AMD THREADRIPPER serisi ise üst sınıf extreme işlemcilerdir.
İntel tabanında bu işlemciye eşdeğer işlemciler XEON serileridir.
Ama aralarında performans farkları var tabii.
Ama RYZEN 9 serisi gibi bir işlemciyi 300-500TL lik anakartlarda kullanırsan, işlemci kahrından gudurur.
Yıllar önce PC forumlarında iken bol bol AMD İNTEL kavgası oluyordu :D
Ben de bu kavgalara bakıp bakıp keyfediyordum :)
Hatta konu içerisindeki samimi arkadaşlarımla ecik maytap geçip hatalarını anlatmaya çalışıyordum.
İstanbuldaki bir arkadaşım bu durumu yerinde incelemek için benden bilgi rica etmişti.
Bunun üzerine anakartını değiştirip o yılların 8 çekirdekli AMD işlemcisine uygun bir anakart almıştı.
O yıllarda 1000TL ler civarında almış olduğu anakart muadilleri günümüzde 5000-6000TL ler civarında satılmaktadır. Tek farkı yeni teknoloji ürünleri olup yeni sistemlere uygun tasarlanmış olmaları.
Gel gelelim arkadaşımız PC ye format atıp ta bir türlü performans alamayınca gelip bana çattı :)
''AABİ DEDİKLERİNİ AYNEN YAPTIM AMA PC HIZLI DEĞİL''
Bunun üzerine team üzerinden onun PC ayarlarını ben yapayım demiştim.
Windows8 o yıllarda yeni yeni çıkıyor, kendisine yer etmeye çalışıyordu.
Ama anakartının yeni işletim sistemlerine desteği olmadığı için ısrarla Win7 kurmasını şart koşmuştum.
PC yi sıfırdan formatlayarak Win7 işletim sistemini kurdu ve hiçbir sürücü yüklemeden team ile bağlandık.
Ben de arkadaşıma anakart sürücüleri başta olmak üzere nasıl yüklenileceğini, hangi sürücülerin uyumlu olduklarını anlatarak sisteminin sürücü ve donanım ayarlarını yaptım.
Tüm işlemler bitince birkaç gün windows güncellemeleri için beklemede kaldık ve birkaç gün sonra forumdan bana yazdı.
''AABİ OYUN YÜKLEYEBİLİRMİYİM ŞİMDİ'' diye.
Ben de sistemini son kez gözden geçirdikten sonra YÜKLE dedim.
Oyunu yükledikten sonra forumdan bana yazdığı cümle şu idi.
''AABİ PC YAĞ GİBİ OLDU BEE''
O PC yi hiç formatlamadan ve performans kaybı olmadan arkadaşları ile oyun amaçlı 1 yıl kadar kullanmışlardı. Sonunda bir komşusu bu PC yi satın almak istemiş ve arkadaşım da satıp üst seviye PC toplamıştı :D
Kendisi bu forumda olsaydı söylediklerimi daha iyi anlatırdı.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,829
Son üye
mehmetoner

Yeni konular

Geri