Sistem performans tahmini

küçücük bir ayrıntı paylaşayım, 64 bit işletim sistemi en düşük 4 GB ram ile çalışır. 64 bit aldığın makinede 4 GB ra varsa otur ağla, kulladığın program yada oynadığın oyuna göre en düşük ram varsayılanı minimum 8 GB ramdir. lütfen bunu dikkate alalım...

RAM miktarı günümüzde tuzaktan başka birşey değildir.
RAM miktarı ne olursa olsun RAM üzerinde depolanan bilgiler sistem hızı ile ters orantılıdır.
Yani RAM veri yolu hızı ne denli fazla ise sistem o denli az kaynak kullanır.
Zaten RAM'lerim mantalitesi de budur. ÖN DEPO.
İşlemcinin veri işleme kapasitesine bağlı olarak, SİSTEM BUS hızı da yeterince hızlı ise teorik olarak RAM'lerde hiç veri depolanmaz.
Tabii ki pratikte asla bus hızlarının veri aktarımı işlemcilere yetişemeyeceği için, mecburen RAM üzerinde depolanması şarttır.
Ancak RAM miktarının artırılması da sistem hızını artırmayacaktır.
RAM miktarı kullanımı, bir uygulamanın işlemci hızına bağlı olarak sistem hızı tarafından belirlenmektedir.
Örneğin çok yüksek RAM kapasitesi isteyen bir program, eğer sistem tarafından anında uygulamayı çalıştırabiliyorsa, RAM üzerinde çok daha az bilgi depolanması yeterli olacaktır.
Sonuçta bilgiler kullanıldıkça yenileri eklenmekte ve RAM band genişliği doğrultusunda bu bilgiler ana depodan (SSD) anında yüklenebiliyorsa, RAM üzerinde depolanması bile gerekmeyecektir.
Benim sistemdeki en yüksek kaynak tüketimi web tarayıcı ve JAVA programcığıdır.
RAM.png

Sistem RAM kapasitesi sadece 3GB olduğu halde şimdiye kadar hiç sıkıntı yaşamadım.
Şimdi işi ecik daha zorlaştırıp bir render işlemi yapalım :)
RENDER.png

Resimde 576P lik bir videoyu 1080i HD ye çeviriyorum.
Görüleceği üzere RAM kullanımına fazlaca etkisi olmayıp, işlemciyi gudurtuyo :D
Eğer işlemcim daha yüksek hızda çalışabiliyor olsaydı ne olacaktı.
Ön belleğe atılmış video paketleri belli bir seviyeden sonra boşalacak, sıfıra yaklaşacaktı. Ancak bu sefer de işlemciye aktarılacak dosyaların hızı yavaş kalacağı için sistem otomatikman yeniden RAM kullanımına başlayacaktı.
Böylece sistemin hızı artmış olacaktı.
HAA UNUTMADAN:
Bu render işlemini CORE2 DUO E6550 gibi ÇÖPÜRDEK bir işlemci ile yapmaktayım. Bu işlemcinin genel benchmark skoru çift çekirdek için 1.6 civarıdır.
Yeni nesil işlemcilerde 6X veya daha fazla iş ve render kabiliyeti bulunmaktadır.
Çekirdek başına render kabiliyeti cinebench SINGLE CORE CPU testi ile rahatlıkla ölçülebilmektedir.

@Mr_YAMYAM usta ben senin kadar bilmem, bu konuda usta olan sensin de, Ram ramdir, hele 32 mb ile windows kullandıysan W98 artık eskide kalsa da, yeni nesiller 64 bit ve enaz kullanacağı ram 4 GB, satıcılarda sanki çok büyükmüş gibi gösteriyorlar ona kızıyorum. 32 bitte 4 GB ram hiç bir işe yaramazken 64 bitte 8GB bayağı işe yarıyor. tabii burada kullandığın program çekirdekte mi yoksa sanal da mı çalışıyor çok önemli, işin aslı windows kullandığın sürece şişmeye mahkum.

@Mr_YAMYAM usta ben senin kadar bilmem, bu konuda usta olan sensin de, Ram ramdir, hele 32 mb ile windows kullandıysan W98 artık eskide kalsa da, yeni nesiller 64 bit ve enaz kullanacağı ram 4 GB, satıcılarda sanki çok büyükmüş gibi gösteriyorlar ona kızıyorum. 32 bitte 4 GB ram hiç bir işe yaramazken 64 bitte 8GB bayağı işe yarıyor. tabii burada kullandığın program çekirdekte mi yoksa sanal da mı çalışıyor çok önemli, işin aslı windows kullandığın sürece şişmeye mahkum.
Yoh gurban öyle değil.
Windows lar Vistalardan beri azıttı. RAM miktarına odaklanıyorlar ki RAM fabrikaları çalışsın.
Günümüzde en düşük DDR4 modül 4GB. 8GB veya 16GB modüller de var.
Ne işe yarayacak?
Bir oyuncu için RAM miktarı oyunun grafiklerinin render hızına ters orantılıdır.
Yani işlemci ve veriyolları hızın ne denli hızlı ise o denli az RAM kullanırsın.
Her nedense windows 8 den sonra bir RAM furyası aldı başını gidiyor.
Ben şimdiye kadar 16GB RAM gereksinimi isteyen tek bir uygulama gördüm.
O da ADOBE PREMIER bilmem ne programı. O da özel foto ve benzer uygulamalar için üretilmiş profesyonel program.
Yani vatandaş 10 metreye 5 metrelik bir fotoğraf işleyecekse, böylesine büyük bir fotoğrafı işleyebilmesi bilindik sistemlerde değil mütekamil işlemcilerle bile neredeyse imkansızdır.
Üstelik gereksinim duyulan bu kadar RAM sadece önbellek adına değil, real time işleme için mutlaka gerekecektir.
Yani DÜŞÜNSENE...
10 metreye 5 metrelik bir harita veya fotoğrafın var, Bu fotoğrafı olağan halinden 1000 katı büyüterek veya küçülterek anında ekranda görebilmen lazımdır.
Üle insan gözü bile bu fotoğrafa belli bir mesafede yakından baksa bile başı döner.
Ama bu gibi fotoğraf işlemleri profesyonel işlerdir. Yani adam, PARDON BEYEFENDİ, böyle bir fotoğrafı PC ye atar incelemesini yapar büyütür küçültür, mıncıklar, gerekli düzeltmelerini yapar ve render ederek diske atar.
Sonra PLOTTER ile PRINT ET ULAN der ve bastırıp binlerce lirasını müşterisinden alır :D
Ama bir oyuncu için oyun çok manyak değilse, RAM değil işlemci hızı önem arzeder. İşlemci ne denli hızlı işlem yaparsa, ve veriyolları ne denli hızlı ise o denli az kaynak kullanılır.
Bu işin adına OPTİMİZASYON denilmektedir.
Konu içerisinde arkadaşıma bilgi verirken kendim de GUDURDUM ve acaba kendime de bir AMD tabanlı bir sistem toplasam mı diyerek araştırmalara başladım.
Sistemin anahtarı anakart olduğu için X serisinden kendime uygun bir anakart seçtim.
https://www.asus.com/Motherboards/Pro-WS-X570-ACE/
Fiyatına baktım. Benim için normal sayılır.
https://urun.n11.com/anakart/asus-a...urce=asus&utm_medium=ref&utm_campaign=product

Küçük çapta bir iş istasyonu için teknik veriler haliyle önemlidir diyip incelemeye aldım.
Tabii ki ürünün resmi sitesinden alınacak veriler önemlidir.
https://www.asus.com/tr/Motherboards/Pro-WS-X570-ACE/specifications/
Tüm dökümanları da inceledim.
https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/Pro_WS_X570-ACE/E15611_Pro_WS_X570-ACE_UM_V2_WEB.pdf
Ne yazık ki teknik anlamda çok ta fazlaca detay verilmeyip, sadece reklamlarla işi götürmekteler.
Yani bu anakartı alsam bile elde edebileceğim performans seviyesinde hiç te sağlıklı bir teknik veri bulunmuyor.
Özellikle ECC RAM desteği tercih ettim ki, gerekirse kullanırım diye.
Ancak ne işlemci, ne de anakart verileri doğrudan teknik bilgiler içermemektedir.

Bu sebeple konu sahibi arkadaşımıza yapmış olduğum önerilerimi geri almak zorundayım.

yapma yamyam kardeş, bu işi adam gibi bilen bir tek sen varsın, senden fikir almıyacağız da kimden fikir alacağız. ben eksik aklımla ancak bana yeteni hesap ederken, sen adamlara neyi nasıl kullanacaklarını anlatıyor söylüyorsun. senin gibi değerler çok fazla yetişmiyor. kendine iyi bak sağlıcakla kal.

yapma yamyam kardeş, bu işi adam gibi bilen bir tek sen varsın, senden fikir almıyacağız da kimden fikir alacağız. ben eksik aklımla ancak bana yeteni hesap ederken, sen adamlara neyi nasıl kullanacaklarını anlatıyor söylüyorsun. senin gibi değerler çok fazla yetişmiyor. kendine iyi bak sağlıcakla kal.
Yoh gurban artık benden akıl alma :D
Ben öneri sunarken teknik olarak açıklama yaparım ki akılda soru işareti kalmasın.
RAM kullanımı konusunda sen haklısın. Zira insanlarımız böyle yönlendirildi.
2000 li yıllarda önce Linux sistemlerde diskte SWAP alanı oluşturulurdu. NEDEN?
O yılların teknolojik yetersizliği dolayısı ile yüksek RAM miktarı sağlanabilmesi hiç te kolay değildi. Bu sebeple sistem RAM miktarı yetmezse, sistem OUT oF MEMORY ile karşılaşıp çökmesin diye idi.
Düşünsene en büyük RAM modülü 64MB veya 128MB idi.
Şimdilerdeki en küçük RAM modülü 4GB ise bu kadar hafızaya neredeyse 1.5 saatlik bir DVD filmi atılabiliyor :D
Yani işi tekniğine göre uyarlayıp ta bir DVD filmini RAM lere yükleyebilirsen filmle ilgili her istediğini yapabilirsin demektir.
Gel gelelim 4GB lık bir filmi dilediğin gibi mıncıklayabilmek için RAM lere komple yüklemiyorsun. Belli parçalar halinde alıp öyle iş yapabiliyorsun :D
Demekki burada bizim anlamadığımız bazı unsurlar da bulunuyor.
Hatta windows dahil işletim sistemlerini ele alalım.
Bir windows işletim sistemi kurulumda yaklaşık 20GB yer kaplar.
O halde RAM miktarını 32GB yapalım ve işletim sistemi ne iş yapmak isterse RAM lerde hazır bulunsun.
İyi de neden 20GB lık işletim sistemi RAM lerde sadece 1GB civarı bellek kullanıyor?
İşte bizlerin bilemediği şey bu. Bana sorma ben de bilemiyorum gurban :D

Bu mesajı yazdıktan sonra kendimi test ettim.
Acaba yanlış birşeyler mi söyledim diyerek.
Bu sebeple bir kıyaslama için iş istasyonumu açtım.
E6550 işlemcili sistemimde bir render işi yaklaşık 1 saat 40dk sürüyordu.
RENDER.png

Sırf gudurukluğumdan aynı render işini benim yeni PC ye verdim.
2020-02-29-205057_1920x1080_scrot.png

Yeni PC nin işlemcisi İ5 8400 RAM miktarı ise mecburen 8GB
İşletim sistemi aynı, yapılan iş aynı ama iş gücü farklı ve kullanılan RAM miktarı farklı.
Ama yapılan işin süresi sadece 31dk. Yani 3 katı bir render hızım bulunuyor.
İşlem bu kadar hızlanmasına rağmen kaynak kullanımım son derece düşük. 8GB RAM için sadece 560MB
Yaf bu PC işleri çok uyuz ve gıcık işler. Benim aklım ermiyo.
En iyisi, takdiri kullanıcı arkadaşlara ve bilen kişilere bırakalım.

Son düzenleme:
@Mr_YAMYAMRam ramdir, hele 32 mb ile windows kullandıysan W98 artık eskide kalsa da,
Bir iki kez 3.1 kullandım.
win 95 ile devam ettim.
Hey gidi günler.
40 gb hdd 128 megabayt ram
16 megabayt woodoo 3 ekran kartı vardı.
Abit anakart.
Benim içim uçuk makinaydi o zamanlar.

Simdi 40 50 tl ye 64 gb usb bellek satılıyor.

Bir iki kez 3.1 kullandım.
win 95 ile devam ettim.
Hey gidi günler.
40 gb hdd 128 megabayt ram
16 megabayt woodoo 3 ekran kartı vardı.
Abit anakart.
Benim içim uçuk makinaydi o zamanlar.

Simdi 40 50 tl ye 64 gb usb bellek satılıyor.
commodore unuta PW kullanan kaç kişi vardı? 3.1 w95 bunlar sadece anılarda kaldı, taze bilgisayarcılar fdisk ne demek onu bile bilmezler

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri