Sistem odası fancoil ile soğutulabilir mi?

Selamlar, yaklaşık 10kva ısıl yükü olan bir sistem (bilgisayar) odamız var. Mevcutta 2x48.000 BTU salon tipi klima ile soğutma yapıyoruz. Aslında tek klima da sıcaklığı istediğimiz değerde (22c) tutabiliyor ama yedek olarak aynı anda ikisini de çalıştırıyoruz.

Şimdi bu yapıyı merkezi chiller olan bir binaya taşımamız gerekiyor. 7-24 ve 365 gün 13C soğuk su sağlayabiliyorlar. Benim sorum ofislerde kullanılan fancoilller ile sistem odasını da soğutabilir miyiz? yükü kaldırır mı? Birden fazla fancoil de kullanabiliriz.

Bize aslında hassas klima öneriliyor ama maliyeti çok yüksek, normal klima ile bu sistem çalışıyorsa fancoille neden çalışmasın diye düşündük, sizin fikriniz nedir?

Bu arada bina normal klimaya izin vermiyor.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Fan coil' ler sadece ısıtma amaçlı kullanımlı olup oda (ortam) sıcaklığını 22 santigrad derecede tam sabitleyebilme konusunda size büyük bir zorluğu yaşatabilir. Salon tipi klimalar ise daha hassas olabilecek sıcaklık kontrollü için size daha iyi bir çözüm gibi görünüyor, kendi kişisel görüşüme göre. Kolay gelsin.

Fan coil' ler sadece ısıtma amaçlı kullanımlı olup oda (ortam) sıcaklığını 22 santigrad derecede tam sabitleyebilme konusunda size büyük bir zorluğu yaşatabilir. Salon tipi klimalar ise daha hassas olabilecek sıcaklık kontrollü için size daha iyi bir çözüm gibi görünüyor, kendi kişisel görüşüme göre. Kolay gelsin.
Sadece ısıtma olduğunu kimden duydunuz.

Biraz yanlış anlaşılmış sanırım, fan coille bu işlem yapılamaz demek istemeiştim zaten, daha yaygın ısıtma amaçlı büyük hacimlerde kullanıldığını ben biliyorum. Yani onlarla ısıtmada çok hassas sıcaklık derecelerine fan coillerle ayarlamanız veya o derecelerde sabit olarak tutmanız biraz daha zor olabilir demek istemiştim. Kolay gelsin.

Selamlar, yaklaşık 10kva ısıl yükü olan bir sistem (bilgisayar) odamız var. Mevcutta 2x48.000 BTU salon tipi klima ile soğutma yapıyoruz. Aslında tek klima da sıcaklığı istediğimiz değerde (22c) tutabiliyor ama yedek olarak aynı anda ikisini de çalıştırıyoruz.

Şimdi bu yapıyı merkezi chiller olan bir binaya taşımamız gerekiyor. 7-24 ve 365 gün 13C soğuk su sağlayabiliyorlar. Benim sorum ofislerde kullanılan fancoilller ile sistem odasını da soğutabilir miyiz? yükü kaldırır mı? Birden fazla fancoil de kullanabiliriz.

Bize aslında hassas klima öneriliyor ama maliyeti çok yüksek, normal klima ile bu sistem çalışıyorsa fancoille neden çalışmasın diye düşündük, sizin fikriniz nedir?

Bu arada bina normal klimaya izin vermiyor.
Yeterli miktarda fan coil takarsaniz neden soğumasın. Ama chiller ısıtmaya geçince sizin cihazlarda ısıtmaya geçecek. Sistem odaları için split tavsiye ederim

Sadece ısıtma olduğunu kimden duydunuz.
Kimseden duymadım sadece yanlış bir ifadeyi hatalı olarak ben kullanmışım, geri alıyorum bunu. Soğuk depoculukta da fan-coil'ler soğuk depolarda çok yaygın kullanılıyor, bir kullanım örneği olarak, yani kullanım alanı olarak oldukça fazladır.

Fan-coil'den geçen sudan kaynaklı nem oluşumu olabilir. Bu durumu göz ardı etmemek lazım.

Yıl 12 ay chiller çalışıyor ve size soğuk su verebiliyorlar ise sorun yok yeterli güçte fan coil ile sistem odasını sogutabilirsiniz.

Fan coil i alacağınız yer iyi hesapların duyulur ve gizli isi hesabı var fan coilllerde.

Plazalarda falan bu sistem kullanılıyor. Plaza yönetimi binanın dışına klima için dış ünite kurmanıza izin vermez. Kendileri size soğuk su verirler siz ihtiyacınızı onunla görürsünüz. Fan-coil mantığındaki gibi içinden dolaşan soğuk su ile soğutma yapan hassas klima cihazları var. Bazı sistem odalarımızı bu yöntemle soğutuyoruz. Isı hesabı nasıl yapılır alanım olmadığı için bilemiyorum. Hassas klima cihazı satan firmalarla iletişime geçerseniz size ihtiyacınız olan ürünler hakkında bilgi verebilirler.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri