Sipir sayısındaki farklılığın çalışmadaki kritik değeri nedir?

DinTOR

Üye
Bir dalgıç pompamız var;

Her fazı ayrı ayrı pensampermetre ile ölçtüm ( konpanzasyonu iptal ederek)

Geçen görünü akımların gerilimlere göre değişimi şöyle;

232,5Volt - 284Amper = R = 0,818ohm
232,5Volt - 285,4Amper = R = 0,814ohm
231,7Volt - 265,4Amper = R = 0,873ohm

Her fazı ayrı ayrı pensampermetre ile ölçtüm ( konpanzasyonlu )

232,5Volt - 262Amper
232,5Volt - 266,5Amper
231,7Volt - 232,3Amper

görüldüğü gibi sargılardan birinin değeri fazla olduğundan az akım çekiyor
buda dengesizliğe sebep oluyor.

Bu motor yeni sarıldığı için burada sormak gereği duydum.

Fazlar arası akım değerlerinin bu denli 20-30 amper gibi fazla olmasının bu dalgıç motor üzerinde etkileri ne olur ileriye doğru ne gibi sıkıntılara sebebiyet verebilir ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
dalgıç pompanıza softstarter mi bağlı motorunuzun gücü nedir 230 a gördüğünüze göre 90 kw üstü bir dalgıç pompa

dalgıc pompo kac kw. motor yenı sarıldı ıse yapabılır sıpırler orjınalı gıbı sayılıp sarıldı ve sarılan bobın telıde aynı olculerde ıse problem yasatmaması gerekır.sıpır sayısı artırılır veya dusurulurse bobın telıde aynı olcude deyılıse motor devrı faklı olur dogal olarak o motor farklı amper ceker

motor gücünü yazmamışım kusura bakmayın 147kw gücünde şu an için yıldız-üçgen çalışıyor.
sarımcısı ile irtibata geçerek nedenini sordum. sipir sayısından olmaz çünkü 12 sipir sardık karışması olanaksız dedi. sarımlar inceden kalına doğru sarılıyor farklılık ondan olabilir dedi anlamadım bobin kesitleri sabit değilmi motordaki? neticede bu değerler normal dediler birde motor çıkış akımlarını ölçüp göndermemi istedi.
ama sizlerin yorumu daha önemli.

panodan fazların yerini değiştir, aynı sorun yine üçüncü fazdamı çıktı yoksa, başka fazdamı. aynı fazda çıkarsa şebekenin o fazda tam sinüzoidal olmadığını gösterir. ama farklı fazda çıkarsa sarım tekniğinde eksiklik olduğu düşünülebilir, yani motor içinde tam sinü biçiminde bir alanın olmadığı varsayılabilir ama önce fazları değiştir ve neticeyi bildirirsen çok yönlü konuşabiliriz şimdilik yüzeysel yazdım, kolay gelsin.

panodan fazların yerini değiştir, aynı sorun yine üçüncü fazdamı çıktı yoksa, başka fazdamı. aynı fazda çıkarsa şebekenin o fazda tam sinüzoidal olmadığını gösterir. ama farklı fazda çıkarsa sarım tekniğinde eksiklik olduğu düşünülebilir, yani motor içinde tam sinü biçiminde bir alanın olmadığı varsayılabilir ama önce fazları değiştir ve neticeyi bildirirsen çok yönlü konuşabiliriz şimdilik yüzeysel yazdım, kolay gelsin.

fazların yeri değiştiğinde farklı faza kayıyor sarımda bir problem var ancak motor üreticileri olan impo ve poldapa sordum bu güçte motor içen 10-20 amper normal bir değerdir diyorlar ? Bu nedemek sarım tekniğindenmi kaynaklanıyor bir faza fazla bakırmı harcanmak zorunda?

Motor Faz gerilimleri eşit,her faza ait bobin dirençleri eşit olduğu halde motorun çektiği akımdaki farklar sarımdan kaynaklanan yalıtma sorunu nu akla getiriyor.Kullanılan telden kaynaklanan yalıtkanlık sorunu da olabilir.
Çözüm:Klemens bağlantılarını söküp Meger İle (1000 volt'yeterli)sargılar arası ve sargılar ile nötür arası ölçüm yapmanız bir fikir verebilir.kolay gelsin

panoda yük yok iken voltajı kontrol et fazlar arası fark var ise ondan yapar.

400v 400v 398v gibi olduğunda bundan dolayı amperler farklı olabilir.

Fazlar 400-400-398 gibi yani biri 2-3 volt oynuyor hem sarımda hemde gerilimde var anlaşılan ama şu ana kadar sorun olmadı kullanıyoruz, bozulana kadar devam...

fazların yeri değiştiğinde farklı faza kayıyor sarımda bir problem var ancak motor üreticileri olan impo ve poldapa sordum bu güçte motor içen 10-20 amper normal bir değerdir diyorlar ? Bu nedemek sarım tekniğindenmi kaynaklanıyor bir faza fazla bakırmı harcanmak zorunda?
senin motorun sorunu sarım hatası arkadaşım spirler farklı olmalı

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri