Sipir sayısındaki farklılığın çalışmadaki kritik değeri nedir?

Sargılarım omajını ölçmüşmüydun hatırlayamadım. Ama klemensden ayırıp ölçmen lazım. iç dirence göre akım çeker biliyorsun. Güç formulunu hatırlarsan gerilim de bun etken. Sargılarda izole hatası olsa çoktan yanardı motorun, yada koruyucu ekimanının aşırı akımdan acardı. Birde motor sarımlarında manyetik akı değişeceğinden benim bildigim kablo kesidi değişmez. Motora gore hesaplanır, kutbuna göre sarılır ve yerleştirilir. Sen bence motoru sarıma verdiğin firmayı değiştir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sarım dirençleri arasındaki farkı incelersek Dengesizlik 7% civarında. Bu değer ile motorun gücü ve telçapındaki değişimler dikkate alındığında uygun gözüküyor.
Akımlardaki dengesizliği yaratan diğer bir etken gerilim dengesizliği. Gerilim dengesizliği 6 kata varan akım dengesizliğine sebebiyet verebiliyor. En azından IEC standardında böyle yazıyor. Laminasyonun tam yuvarlak yada bant şeklide akım dengesizliğine etki ediyor.
Bu şekilde kullanılabilir.

Sarım dirençleri arasındaki farkı incelersek Dengesizlik 7% civarında. Bu değer ile motorun gücü ve telçapındaki değişimler dikkate alındığında uygun gözüküyor.
Akımlardaki dengesizliği yaratan diğer bir etken gerilim dengesizliği. Gerilim dengesizliği 6 kata varan akım dengesizliğine sebebiyet verebiliyor. En azından IEC standardında böyle yazıyor. Laminasyonun tam yuvarlak yada bant şeklide akım dengesizliğine etki ediyor.
Bu şekilde kullanılabilir.

hocam saygılar (?)

30A lik bir akım farkı moturun sarım esnasında sipir olarak değilse kesit olarak hatalı olduğunu belli eder bu tip motorlar özellikle dalğıçlarda bu motorki 12 spir dediniz. Kablo akım taşıma kapasitesini arttırmak amacı ile çoklu sarım yapılmıştır ( 10x1.40mm gibi ) çoklu sarımda sayılar karıştırıldı ise kablo kesiti incelmiş akım taşıma kapasitesi düşmüştür. Buda sargılar arası dengesiz akım çekmesine sebep olabilir motorun. Saygılar

İzolayson ölçüm cihazı aldım 500 volt ta bu sarımı yaptırdığım firmadan aldığım motorları ölçtüm bir de orjinal motoru ölçtüm.

Pinti pis hayvan herifin sarımlar arası omaj farkı 4 Mohm ile 30Mohm arasında gezerken
Orjinal motor sarımının izolesi 200 MOhm

Arkadaşlara tavsiyem şu; ya bu tip güçlü motorları fabrikasında sardırın veya sarımlarını ölçüp teslim alın.

Adi izoleli tel kullanıyorlar, buda hem kayıpları artırıp motoru verimsizleştiriyor hemde çabuk yanmasına sebep oluyor.

Allahım para için Ahiretini satan küçük insanlar arasına beni ve benim gibi düşünenleri yaklaştırma... Amin

Selametle...

İzolayson ölçüm cihazı aldım 500 volt ta bu sarımı yaptırdığım firmadan aldığım motorları ölçtüm bir de orjinal motoru ölçtüm.

Pinti pis hayvan herifin sarımlar arası omaj farkı 4 Mohm ile 30Mohm arasında gezerken
Orjinal motor sarımının izolesi 200 MOhm

Arkadaşlara tavsiyem şu; ya bu tip güçlü motorları fabrikasında sardırın veya sarımlarını ölçüp teslim alın.

Adi izoleli tel kullanıyorlar, buda hem kayıpları artırıp motoru verimsizleştiriyor hemde çabuk yanmasına sebep oluyor.

Allahım para için Ahiretini satan küçük insanlar arasına beni ve benim gibi düşünenleri yaklaştırma... Amin

Selametle...

Aminnnn ALLAH (c.c) cümlemizi korusun

tüm meslekteşlara bir ibretlik roman gibi oldu kardeşim,Allah daha kötüsünden korusun.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,362
Kullanıcılar
450,234
Son üye
Arsen11

Yeni konular

Geri