sinek öldürücü!

sdag

Üye
arkadaslar merhaba, bır turlu acıklama bulamadıgım bır konu var, gecen ora dıye bır markanın sınek oldurucu cıhazını gordum, etıket degerlerı su sekılde:

5000V, 2*20w yazıyordu, bu cıhazlar nasıl calısıyor bı acıklama yapar mısınız?

bunun cektıgı akım nedır, o tellerde 5000v mu var,

p=u*ı dan 0,008A mı gecıyor yanı...

anlamıs degılım acıkcası....

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
cihazın içinde gerilim katlayıcı var bazıları kondansatör-diyot ile yapmış bazılarıda trafo ve kondansatör ile yapmış ama mantık aynı ayrıca floresant lambalarla o kısmın bi alakası yok lamba sadece sineği çekmek için mor ışık kullanıyor

sinek-oldurucu.gif

anladım guzel bı paylasım da bulunmussunuz tesekkur ederım, pekı o zman o gerılım degerı (5000V) dogru yanı oyle mı? yanı dokunsak bızı bıle yapıstırır bu cıhaz

anladım guzel bı paylasım da bulunmussunuz tesekkur ederım, pekı o zman o gerılım degerı (5000V) dogru yanı oyle mı? yanı dokunsak bızı bıle yapıstırır bu cıhaz

Akım düşük olduğundan biraz ısırır ama aklınıda başından alır :)

2x20 Lambalardır..

5000volt var ama arkadaşlarımızın dediği gibi akımı düşüktür... eğer yüksek olursa zaten orada sinek tek parça kalmaz kömür olur :)

düzenleme : elektroşok cihazı/tabancası gibi düşünün. onda da 5000volttan fazla gerilim vardır ama öldürmez,çünkü akımı düşüktür.

burada trafoya 220v gırıyor, 5000v cıkyor sonucuna vardık, ama akımı nasıl dusuruyoruz, dıyelım kı akım 0,001A olsun, bu degere nasıl duser akım? bunu nasıl saglıyoruz onu anlamadım ıste...

Trafo küçük, sekonder primer bobinleri ince ve çok spirli

l-metal-yuzey-montaj-trafo.jpg

Mesela yukarıdaki trafoların ikiside 12 volt çıkışlı ama büyük trafo 10 amper verebilirken küçüğü 1 amper veriyor

Büyük trafonun bobinleri kalın spirleri küçüğe göre az ve gövdesi büyük

Küçük trafonun bobinleri ince spir sayıları fazla ve gövdesi küçük

Ve 220 volttan 5000 volt üretmek için primeri (giriş) 220 spir sarıyorsak sekonderi (çıkış) 5000 spir sarıyoruz

Küçük trafoya 5000 spiri kalın telle sararsak trafoya sığdıramayız

Trafomuz küçük primer sekonder telimizde ince olursa akımda az olacaktır

Akım değerini arttırmak istiyorsak saçımızı büyüteceğiz spirleri azaltacağız telleri kalınlantıracağız :)

Tabi trafo sarmanın bi hesabı var kafamıza göre saramayız

Kolay gelsin

hlyahkan, saol guzel oldu, tesekkur ederım :)

bu da içi.. merak edenler için... malum yaz geldi, ortaya çıkmaya başladılar.. konuyu hortlatmak lazım :)

35 yıl oldu mısırda kızıl denız kıyısında bır tatıl beldesınde otelın lobısıne koymuşlardı bu cıhazdan o zaman piyasada yok ılk goruyorum saatlerce takıp ettım sineğı nasıl avladığını gormek için sonunda amacıma ulaştım floresanın dedığınız gıbı sadece sineklerı uzerıne çekmel için sonradan konuya kafamı taktım türkiyeye döndukten sonra televizyon kaskatı ıle yaptım DC çıkış olması gerekıyor tam doğrultmada değıl yarım dalga olduğu için iki elektrod arasında siçrama olmıyacak şekılde ayarlanıyor sinek iki elektrod arasına gırınce uzerıne kivilcim atıyor çunku iki elektrodun arasını kısaltıyor iletken gorevı goruyor ölunce duşuyor kıvılcımda kesılıyor bence canıce hayvan öldurmek:)

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri