Simtel ekmeka sigorta artırıyor

techtek

Üye
Merhaba bu forumdaki ilk mesajım,
Simtel marka ekmake ekmek makinesi normal çalışıyor program sonrasında doğru pişirmeye gelince sigorta arttırıyor, bunu rezistans bir süre ısındıktan sonra yapıyor, ve sanki çok fazla ısınıyor gibi sorun termostat ile mi başka bir şeylemi alakalı acaba! Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler,

Merhaba bu forumdaki ilk mesajım,
Simtel marka ekmake ekmek makinesi normal çalışıyor program sonrasında doğru pişirmeye gelince sigorta arttırıyor, bunu rezistans bir süre ısındıktan sonra yapıyor, ve sanki çok fazla ısınıyor gibi sorun termostat ile mi başka bir şeylemi alakalı acaba! Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler,

Rezistans gitmiş görünüyor. Garantili ürün ise elinizi sürmeyiniz. Garanti yoksa, eliniz tornavida tutuyorsa açıp içine bakın. Rezistans hariç kısadevrenin etkisi görsel olarak belli olur. Ölçü aleti varsa rezistans direncini ölçün.

Hocam rezistans gitmiş ise ısınma olmaması gerekmiyor mu bu ısınıyor,

Hocam rezistans gitmiş ise ısınma olmaması gerekmiyor mu bu ısınıyor,
Devre şemasi nasil bilmiyorum ama pişirmeye geçince daha fazla akim çekiyor yada ilave rezistans devreye giriyordur. Fazla akim çekilince kaçak yapıyordur ikinci dediğim gibiyse ilave rezistans arızalıdır. Bu işlerden anlamıyorsanız makinayı hiç açmayın.

Topraklı priz/fişle çalışıyorsa (zaten nizami olarak da öyle çalışması lazımdır) rezistansın belirli bir ısınmasından sonra iç metal borusuna rezistans telinden olan iç kaçak akımlarla kaçak akım rölesi kolayca atabilir, ayni durum sadece ısıtma modunda çalışırken forumdaki bazı çamaşır makinelerinde çok oldu, bu forumda bu arıza için açılan konu başlıklarını belki okumuşsunuzdur. Kuvvetle muhtemel sıkıntılı olan ısıtma (pişirme) modundaki rezistanstır, topraklı priz/fişle kullanma şartında belirli sıcaklıktan sonra bir kaçak akımı akıtıyorsa mutlaka değiştirilmesi gerekiyor.

Ancak rezistansı sürücü devresindeki triyaktan veya diğer bazı elektronik devre elemanlarında oluşan faz - toprak arası kaçak akımlarıyla da sigorta ve kaçak akım rölesi yine atabilir, Rezistansın kablo tutucu (bağlantı pabuçlarını) tam söküp, rezistans/rezistansları tam olarak boşa çıkarıp, ayni durumda (şartta) bu makinenin kaçak akım rölesi ve sigortayı attırmadığından da emin olabilmeniz lazımdır. Atmıyorsa suçlu olan kesin olarak rezistanstır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
İlginç...!
Hiç kimse;
Sigorta kaç amper...?
Markası nedir...?
Sigorta akımının üzerinde akım çektiği için normal yoldan atıyor olabilir dememiş..

Aynı sigorta ile fırın çalıştırıyoruz atmıyor, rezistansı değiştireceğim bakalım,ekmek makinesi 6yıl kadar kullanılmamış kayışları değiştirdim her şeyi normal çalışıyor pişirmeye geçince bir kaç dakika sonra sigorta atıyor görünüşte rezistans sağlam gözüküyor ve ısınıyor da ,ısıyı kontrol eden termostat benzeri parçası varsa o mu bozuktur, diye düşünüyorum,

Aynı sigorta ile fırın çalıştırıyoruz atmıyor, rezistansı değiştireceğim bakalım,ekmek makinesi 6yıl kadar kullanılmamış kayışları değiştirdim her şeyi normal çalışıyor pişirmeye geçince bir kaç dakika sonra sigorta atıyor görünüşte rezistans sağlam gözüküyor ve ısınıyor da ,ısıyı kontrol eden termostat benzeri parçası varsa o mu bozuktur, diye düşünüyorum,

Panonuza kaçak akım rölesi taktırmayı da unutmayın.

Bakın, elektronik bir devre kartı varsa eğer termostatı değil mini rölesi, triyak, vb. benzeri parçası bulunabilir. Uzun zaman boyunca bu makine kullanılmadıysa rezistansından ziyade devrede kaçak bir akıma (Topraklanmış olan metal gövdesi üzerinden) neden olabilecek olası noktaları aramanız (ölçümle ve gözle) daha doğru olur. Her fırının sigorta veya kaçak akım rölesi attırması her zaman mümkün değil, çünkü 30 mA'ilk kaçak akım sınırı olan bu üst mA değeri, toprağa olan kaçak akımlarda kaçak kaım hiç yoksa ve kaçak akım rölesi varsa yine atamaz, örneğin, atması bu akıma (insan hayatını korumak için) bağlıdır. Bu da bazı durumlarda rezistansların içten izolasyonlarının (yalıtkanlıklarının) bozulmasıyla oluşmuş oluyor. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Sagolun hocam benim şüphemde bahsettiğiniz devre kartındaki olası sorun makine en fazla bir kaç kez kullanılmış ve uzun süre kullanılmamış rezintas durma ile bozulmaması lazım,

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri