Tost makinesi sigortayı attırıyor

veracocha

Üye
Arkadaşlar selam 2000 Wattlık cucinox marka tost makinemiz var aşağıdaki model ;

Cucinox SK 42041 E

https://ekilavuz.com/cucinox-sk-42041-e-elektrikli-izgara-ve-tost-makinasi--0d13fdb5daa9e7c1-5

Bu makinenin alttaki rezistansı bozulmuştu babam tamirciye götürdü ve alt kısmın rezistansını değiştirdi tabi orjinal değil ama iyisini taktım demiş ancak eve gelip denedik sigorta attırıyor , ızgaralarını çıkarıp gözlemlediğimde alttaki değişen rezistans üsttekine göre çok hızlı ısınıyor 45 saniye de kıpkırmızı oluyor , üstteki de ısınıyor ama alttaki gibi kıpkırmızı olmuyor sonrasında çok ısınıyor ve tak diye sigortayı attırıyor , sonrasında ısınmış olan makineyi tekrar fişe takıyoruz bu sefer atmıyor çalışıyor , yani demek istediğim sadece ilk fişe taktığımızda alttaki aşırı ısınıp sigortayı attırıyorken , ısınmış olan makineyi biraz bekleyip tekrar fişe takınca bu sefer termostat görev görüyor ve standbye konumuna geçiyor , sorun ne olabilir sizce , ilk çalıştırmada termostat alıgılayamıyor mu ? 2. senaryo ise altta takılan rezistans uyumlu değil önerilerinizi ve fikirlerinizi bekliyorum

Merhabalar.

Ürünü bilmiyorum ama piyasada genelde 110 volt rezistans kullanıp iki rezistansi seri bağlayarak 220 volt uygulanır.

Sizde gücü farklı iki rezistans olup kullanıldı ise ikinci rezistansin aşırı ısınması bu nedenle olmuştur.

Tamiri yapana götürün iki rezistansi birlikte değiştirsin.

Merhabalar.

Ürünü bilmiyorum ama piyasada genelde 110 volt rezistans kullanıp iki rezistansi seri bağlayarak 220 volt uygulanır.

Sizde gücü farklı iki rezistans olup kullanıldı ise ikinci rezistansin aşırı ısınması bu nedenle olmuştur.

Tamiri yapana götürün iki rezistansi birlikte değiştirsin.
Hocam çok önceleri değiştirmiştik tamirciye o tamircide kapanmıştır şimdi , alttakinin fazla ısınması orjinal watt'ına göre takılmayışından mıdır ?

Rezistansların çapını ölçtük orjinali de 6.5mm , sonradan takılan da 6.5mm , bence sonradan takılanın watt'ı düşük kaldığı için aşırı ısınıyor , makine toplam da 2000w üstteki 1000w alttaki 1000w 'dır %90 , bu takan eleman watt'ına dikkat etmeden takmış sanırım

Hocam çok önceleri değiştirmiştik tamirciye o tamircide kapanmıştır şimdi , alttakinin fazla ısınması orjinal watt'ına göre takılmayışından mıdır ?
Evet watt farkından dolayı problem oluyor.90 derece limit termostat (Sonradan değişen rezistansa) bağlayıp aşırı ısınmayı engeller ve bir nebze de olsa kullanım kolaylığı sağlamış olursun.Veya iki rezistansı yenisi ile değiştir.

Evet watt farkından dolayı problem oluyor.90 derece limit termostat (Sonradan değişen rezistansa) bağlayıp aşırı ısınmayı engeller ve bir nebze de olsa kullanım kolaylığı sağlamış olursun.Veya iki rezistansı yenisi ile değiştir.
Hocam ikisinide değiştirsem bu sefer ikiside çok ısınıp kıpkırmızı olmaz mı yukardaki orjinali neyse ona göre alttakini de değiştirmek gerekmez mi ? , birde rezistansı aldım diyelim kendim nasıl bükecem ?

Bu güne kadar kızarmış rezistansın problem olduğunu görmedim.(emniyet amaçlı termostat bulunur)Rezistanslar hazır olarak satılıyor bükmene gerek yok;keza bükemezsin.Makinenin etiketinde bilgileri vardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,798
Son üye
jsons

Yeni konular

Geri