Sigorta Korur mu?

Blacklycia

Üye
Arkadaşlar kolay gelsin. Bir konuda yardıma ihtiyacım var. Evimin birçok yerinde şerit ledler bulunuyor. Bundan sebep led trafoları da bulunmakta. İlk zamanlarda bilinçsizce 0.75 kabloyla elektriği taşıdığım yerlerde var. Evimdeki ana sigortalar 25 amperlik. 0.75'le çektiğim kablolarda veya trafoda bir problem olduğunda 25 ampere ulaşana kadar yangın çıkartma tehlikesi olur mu? Ben bu 0.75 kabloların başladığı noktaya veya trafoya girmeden önceki noktaya 6 amperlik otomatik sigorta koysam bu tehlikeyi önlemiş olurmuyum? Kabloları ayndınlatmadan aldığım için toprak hattı da yok

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
.. 0.75 lik kabloyu nereden çektiyseniz o noktaya 6 A sigorta koymalısınız.
25 A sigorta 6 lık nya kablolar içindir. Sigorta - kablo uyumluluğu kontrol edilmeli.
Tamamdır. 1.5'luk ve 2.5'luk çektiğim kablolarda var onlara da sigorta koymama gerek var mı?
Bende şaşırdım 25A sigorta görünce. Aydınlatmalara 1.5, prizlere 2.5'luk hat çekmişler. Olması gereken sigortalar 10'luk ve 16'lık diye biliyorum ama hepsi 25 lik

Arkadaşlar kolay gelsin. Bir konuda yardıma ihtiyacım var. Evimin birçok yerinde şerit ledler bulunuyor. Bundan sebep led trafoları da bulunmakta. İlk zamanlarda bilinçsizce 0.75 kabloyla elektriği taşıdığım yerlerde var. Evimdeki ana sigortalar 25 amperlik. 0.75'le çektiğim kablolarda veya trafoda bir problem olduğunda 25 ampere ulaşana kadar yangın çıkartma tehlikesi olur mu? Ben bu 0.75 kabloların başladığı noktaya veya trafoya girmeden önceki noktaya 6 amperlik otomatik sigorta koysam bu tehlikeyi önlemiş olurmuyum? Kabloları ayndınlatmadan aldığım için toprak hattı da yok

Tesisat bilinmiyor .
Kaç adet ana siğorta var ?
Ledlere ait siğorta yokmu ?
Siğorta kabloyu korur .
1.5mm2 kabloya 10 A siğorta . B tipi
2.5mm2 kabloya 16A siğorta . B tipi

Tesisatta 1.5 ve 2.5'luk kablolar kullanılmış. Sigorta sayısına bakmam lazım ama ledler için özel bir sigorta yok sonradan yapıldı panoya eklenmedi. Aydınlatmalardan alındı elektrik. Yüksek amper sigorta taktıkları için ben bunları değiştirebilirmiyim kendi başıma
SND 6000 6kA C25 A 4P Otomatik sigorta kullanılmış

Peki led trafolarının içinde sigorta var mıdır? onun önüne ayrıca bir sigorta koymaya gerek var mı

Bu siğorta ( foto ) ana siğorta olmalı . Sayaç panosunda .
Ayrıcana siğorta kutusu vardır .
Olması gereken .
1.5mm2 kabloya 10 A siğorta . B tipi ( aydınlatma devresi )
2.5mm2 kabloya 16A siğorta . B tipi ( priz devresi )

0.75mm2 kablo gerçek bakır kablomu ?
Gerçek 0.75mm2 kablo ise ledleriniz çektiği akım önemli .
Bir yerde ? amperlik 5m
Diğer bir yerde ? amper ? metre
Hesaplamalar yapılmadır .
Led trafolarının içinde cam sigorta var .

Kolay Gelsin Sağlıcakla...

Ana Siğorta

SND-6000-6kA-C25-A-4P-Otomatik-sigorta-resim-7977.png

.. 0.75 lik kabloyu nereden çektiyseniz o noktaya 6 A sigorta koymalısınız.
25 A sigorta 6 lık nya kablolar içindir. Sigorta - kablo uyumluluğu kontrol edilmeli.
Hocam 6 amper yerine 4 ya da 2 amper koysam daha sağlıklı olmaz mı?
trafo 12v 10 amper diyelim. burada 0.75'ten geçecek 12X10=120 watt olacak. 120w/220v yaptığımızda da 0.5 amper gibi bir yük biniyor kabloya. Bu noktada 0.75'in başladığı noktaya 2 amper bile taksam benim işimi görür hem de daha sağlam olur diye düşündüm. sonuçta kablo %100 bakır mı bilmediğinden maksimumda zorlamamış oluruz. Doğru mu bu mantık?

2 A sigorta da takılabilir bu durumda..
@arkaplan ın sorusuda önemli..
genel tesisat ın durumu ve sigorta kutusu..

Toplamda 6 tane sigorta koymuşlar 1 de kaçak akım rolesi. Bunlar da yukarda yazdığım gibi c25. Bina sıfır bina tesisatı yeni. Standart kablolar kullanılmış. Aydınlatma 1.5, prizler 2.5. Eve geçtiğimde sigorta kutusunun fotoğrafını çekeyim

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri