Sigorta kısa devre kesme kapasitesi

arkadaşlar merhaba ana panoda ve tali panoda kullanılacak sigortaların kısa devre kesme kapasiteleri (3kA , 6kA gibi) nasıl hesaplanıp belirleniyor ? bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bağlandığı noktada ki kısa devre akımını nasıl hesaplıyoruz onu öğrenmek istiyorum araştırdım ama bulamadım yardımcı olur musunuz ?
Soruyu şu şekilde güncelleyeyim sedaşın mahlledeki trafosundan ana panoya 50 metre mesafe var ana pano toplam gücü 65 kw bunlarda 5 farklı kat tali panosuna dağılıyor ana pano 1.kat arası 15 metre ve pano gücü 13kw ana panoya ve tali panoya koyacağım tmş veyahut sigortada kA değerini nasıl hesaplarız yani bulunduğu noktadaki kısa devre akımlarını ? şimdiden teşekkürler
sedaş trafosundan ana panoya 3*50 bakır kablo ana panodan kat tali panolarına 4*10 bakır kablo gidiyor

Son düzenleme:
Kendi özel trafonuz varsa,trafo çıkış bara-
sındaki değer.Konut ise,ana kolon 6 kA,
daire içi min 3 kA.Şebekeden alıyorsanız,
10 kA ! itibar edebilirsiniz.Çok önemli ise,
şebekeye ait bilgileri enerji sağlayıcı kuru-
luştan almanız gerekir.

Tali panodaki kA değeri için neden Şebeke bilgisine ihtiyaç duyuyoruz elimizde olan bilgilerle hesap yapamıyor muyuz özel trafo yok daire içi min 3 olduğunu biliyorum ama bunun neden olduğunu ve hesabını öğrenmek istiyorum

3-6 kA ler yönetmelik rakamlarıdır.Diğerle-
ri,kısadevre hesabından çıkar.Kendi trafo-
nuz yok , şebekeden alıyorsanız,şebeke değerlerini bilmek zorundasınız.

trafonun üstünde etiket vardı üstünde birtakım değerler yazılıydı bilmen gereken şeylerin ne olduğunu söylerseniz buradan belki öğrenebilirim ayrıca bilmem gereken değerlerle nasıl hesaplama yapıldığını bana anlatır mısınız ?

Trafo gücü,kısadevre gerilimi ( uk ) esas
alınarak hesap yapılır.

Ekli dosyalar

• İÇ TESİSLER YÖN..pdf
    1.5 MB · Görüntüleme: 27
  • ÖRNEK HESAP 2.pdf
    331.5 KB · Görüntüleme: 47
  • ÖRNEK HESAP 1.pdf
    282.8 KB · Görüntüleme: 44
tek hat şemasında kabloların direnç ve reaktansların hesaplanması ile empedans buluyoruz ekstra olarak trafonun da empedansını bilmemiz gerekiyor doğru mudur?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,963
Son üye
farukeem31

Yeni konular

Geri